![]() |
Tweet |
İkizköy Muhtarı Nejla Işık hakkında ağaca izinsiz pankart asması nedeniyle verilen 40 bin TL. lik para cezasını mahkemeye taşıdı.
Akbelen direnişinin öncü kadınlarından İkizköy Derneği Başkanı Nejla Işık’a Milas Kaymakamlığı Merkez Jandarma Karakol Komutanlığınca 4 Ekim 2023 tarihinde “Akbelen’de izinsiz afiş asma kabahati” gerekçesi ile 40 bin 189 liralık idari para cezası kesilmişti.
Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de ki Akbelen ormanlarını korumak için 5 yıldır köylüleri ile birlikte çadır nöbeti tutarak mücadele eden köylülerin temsilcisi ve yeni İkizköy Muhtarı Nejla Işık hakkında ağaca izinsiz pankart asması nedeniyle verilen 40 bin TL. lik para cezasını mahkemeye taşıdı.
Milas Kaymakamlığı Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından düzenlenen idari para cezası kararında "02.10.2023 günü saat:12:00 sıralarında İkizköy Mahallesi Akbelen mevkiinde Nejla IŞIK isimli sahsın İkizköy Mahallesi Akbelen Mevkii 422 Numaralı parsele eylem amaçlı afiş astığı tespit edilmiştir." Yazdığı, idari para cezası karar tutanağında ise mevki olarak Ikizköy Mahallesi Akbelen Mevkii 442 Numaralı parsel yazıldığının altı çizildi.
İkizköy – Akbelen sözcüsü Esra Işık bugün yaptığı açıklamada; “ Kesimden sonra verdikleri haklı yaşam mücadeleleri ve bitmeyen inançları cezalandırılmak istenircesine köylülere üst üste cezalar yağdı. Bunlardan biri; şimdi İkizköy muhtarı olan, 5 senedir İkizköy Akbelen mücadelesinin en önünde yer alan kadınlardan biri olan Nejla Işık’a kesilmişti. Köylülerin nöbet tuttukları çadır alanında pankart astığı iddia edilerek 40 bin TL para cezası kesilen Işık için jandarma tarafından “imzadan imtina etti” şerhini içeren tutanak hazırlanmıştı. Jandarmanın tebliğ etmediği, cezaya itiraz süremizin bilinçli olarak gasp edildiği bu haksız cezaya karşı avukatlarımız tarafından dava açıldı.Bu davanın duruşması 27 Mayıs 2024 saat 14:35’te, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde görülecek. Tüm kamuoyunu haksız ve hukuksuzca cezalandırılmak istenen mücadelemize sahip çıkmaya, dayanışmaya çağırıyoruz!” denildi.