Bugun...Ermeni ayrılıkçılar, Azerbaycan ordusuna teslim oldu

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan ayrılıkçı Ermeni birlikleri silahlarını bırakarak teslim oldu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, konu hakkında açıklama yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 20-09-2023 22:57:58 Tarih: 20-09-2023 22:50

Ermeni ayrılıkçılar, Azerbaycan ordusuna teslim oldu

Azerbaycan, anayasal yapıyı yeniden tesis etmek için Karabağ'da Ermeni teröristlere yönelik 19 Eylül 2023 tarihinde "Antiterör Operasyonu" başlattı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 20 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Karabağ bölgesinde bulunan ayrılıkçı Ermeni birliklerinin silahlarını bırakarak teslim olduğunu duyurdu.

AYRILIKÇI ERMENİ TERÖRİSTLER TESLİM OLDU

Bakanlık, Karabağ bölgesinde bulunan ayrılıkçı Ermeni silahlı güçlerin muharebe mevzilerini terk ederek tamamen silahsızlandırıldığını kaydetti. Ayrılıkçı Ermeni silahlı birliklerinin Azerbaycan topraklarını terk ettiği ve tüm silahlar ve ağır ekipmanlarını teslim ettiğini aktardı.

Karabağ'da Azerbaycan yerel saati ile 20 Eylül 2023 günü saat 13.00'te yerel terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Karabağ'ın Ermeni sakinlerinin temsilcilerinin Rus barışı koruma birliği aracılığıyla talebi dikkate alınarak, 20 Eylül 2023 günü saat 13.00'te aşağıdaki koşullar altında yerel terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldı" ifadelerini kullandı.

ALBAY ANAR EYVAZOV'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Bakanlık medya temsilcilerine yönelik bir brifing düzenlendi. Brifingde konuşan Basın Servisi Başkanı Albay Anar Eyvazov açıklamasında;

"Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin Karabağ ekonomik bölgesinde yürüttüğü yerel terörle mücadele tedbirleri hakkında şu ana kadarki bilgileri dikkatinize sunuyorum. Tedbirler çerçevesinde karşı tarafa ait diğer askeri teçhizat, muharebe mevzileri ve barınaklar etkisiz hale getirildi. Bu konuyla ilgili video materyaller düzenli olarak kamuoyuna sunuldu. Şu anda mevcut olan bilgilere göre, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birliklerinin oluşturulduğu 90'dan fazla muharebe mevzisi ve stratejik açıdan önemli birçok yükseklik Silahlı Kuvvetlerimizin kontrolüne devredilmiştir. Aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerimize ait birimlerce karşı tarafa ait 7 askeri araç, 4 havan, 1 tank, 2 piyade muharebe aracı (PDM) ile çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ermenistan silahlı kuvvetlerinin cephanesi biten askerlerinin panik içinde savaş mevzilerini terk ettiklerini size bildiriyorum. Sizlere sunacağımız videoda bu gerçekler yansıtılmıştır. Olaylar sırasında Ermeni tarafı düzenli olarak çeşitli içerikli yanlış bilgiler yaydı. Kamuoyuna, medya mensuplarına ve sosyal medya kullanıcılarına karşı taraftan gelen yanlış bilgileri dikkate almamalarını ve Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı resmi bilgilere başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca yerel terörle mücadele tedbirlerinin alındığı günlerde bazı sosyal medya hesaplarının Silahlı Kuvvetlerimize yardım adı altında halka çağrı yaptığını da dikkatinize sunmak isterim. Çeşitli yardım kampanyalarına katılarak vatandaşlardan para ve yiyecek isteniyor.

Savunma Bakanlığı resmi olarak vatandaşlara bu tür çağrılara yanıt vermemelerini tavsiye ediyor. Silahlı Kuvvetlerimizin maddi ve teknik altyapısının güçlendirilmesi, gıda ve diğer malzemelerin daha da geliştirilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını, ihtiyaçlarımızın karşılanması amacıyla gerekli önlemlerin planlı bir şekilde alındığını bilgilerinize sunarım" ifadelerine yer verdi.

ANALAŞMAYA DAİR AZERBAYCAN' SAVUNMA BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI

Öte yandan bakanlık katılımcılara, "Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, Karabağ'ın Ermeni sakinlerinin temsilcilerinin Rus barışı koruma birliği aracılığıyla yaptığı çağrıda, 20 Eylül 2023 saat 13:00'te, aşağıdaki koşullar altında yerel terörle mücadele önlemlerinin askıya alınması konusunda bir anlaşmaya varıldı
1. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının oluşumları silahlarını bırakır, savaş mevzilerini ve askeri mevzilerini terk eder ve tamamen silahsızlandırılır. Ermeni silahlı kuvvetlerinin birlikleri Azerbaycan topraklarını terk ediyor, yasadışı Ermeni silahlı grupları serbest bırakılıyor.
2. Buna paralel olarak tüm silahlar ve ağır ekipmanlar teslim edilir.
3. Yukarıda belirtilen süreçlerin Rus barış gücü birliği ile koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanmaktadır

KARABAĞ ANTİTERÖR OPERASYONU'NDA NELER YAŞANDI?

Azerbaycan'ın Karabağ'da düzenlediği Antiterör Operasyonu'nda, ayrılıkçı Ermeniler teslim oldu. Azerbaycan ordusu 90'dan fazla muharebe mevzisinin kontrolünü ele geçirdi. Azerbaycan'ın anayasal gereklilikleri çerçevesinde Karabağ ekonomik bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusunun yeniden entegrasyonuna başlandı. Bundan sonraki süreçte, Azerbaycan topraklarında yasa dışı silahlı güçlerin silahsızlandırılması için adım atılacakFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Sizin İçin Yenileniyoruz. Sitemizi Nasıl Buldunuz


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI