![]() |
Tweet |
Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de YK Enerji'nin kömür madenine karşı Akbelen Ormanı’nı koruyan bölge halkının ve yaşam savunucuların mücadelesi sürüyor. Ormanın maden işletmeciliğine tahsisi, maden işletme ruhsatının iptali için açılan davaların duruşması bugün Muğla İdare Mahkemesi’nde görüldü. İki davanın duruşmasında da mahkeme heyeti, kararı daha sonra taraflara tebliğ edeceğini açıkladı.
Bölgede yaşayan yurttaşlar ve yaşam savunucuları, bugün duruşma öncesi Akbelen Ormanı’ndan Muğla İdare Mahkemesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe çevre dernekleri, siyasi partiler, sendikalar ve yaşam savunucuları destek verdi. Yurttaşlar ilk olarak Milas merkeze yürüdü. Burada ilçeden ve Bodrum’dan desteğe gelen yaşam savunucularıyla buluşuldu. Burada kısa bir açıklama yapan yurttaşlar, Akbelen Ormanı için mücadelenin, tüm kentin yaşam mücadelesi olduğunu belirtti. Açıklamada, “Biz bitti demeden bu haklı mücadelenin bitmeyeceğini, yılgınlığa düşmeyeceğimizi birlikte gösterelim. Akbelen için adalet sesini birlikte yükseltelim. Akbelen davası topraklarımızın davası, ormanımızın davası, zeytinlerimizin davası, suyumuzun ve geleceğimizin davasıdır. Akbelen, adaletin davasıdır” denildi.