Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
KUŞADASI KUŞTUR PAZARINDA YANGIN
ŞİRİNDEREYİ GECE YARISI FIRTINA VURDU
Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!
TÜRK KADINLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ AYDIN’LI KADINLARLA
EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


Aydın Haber Merkezi - Yemek yemesini bilmeyen adam top oynamasını bilir mi?
Yemek yemesini bilmeyen adam top oynamasını bilir mi? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-10-2021 / 11:56 | BU YAZI TOPLAM 362 KEZ OKUNDU.
   
Veli Tiryaki
astoaydin@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YEMEK YEMESİNİ BİLMEYEN ADAM TOP OYNAMASINI BİLİR Mİ?

Kentlere yoğun iç ve dış göçlerin oluşturduğu yeni yerleşim alanları da çeşitli sorunlar yaşanmaya başlandı. Bu sorunların çözümü için göç eden insanların çabaların yanında, Devlet de bu sorunların çözümü konusunda yasal olan çabalar harcadı ise de fazla başarılı olamadı. Nedeni ise bu sorunları toplumun kendi dinamikleri ile değil siyasal yaklaşımlarla çözmeye çalışmasıdır

İşte yasal yollarla çözemedikleri sorunlarını çözebilmek için oluşturulan yasal örgütlenmeler dernekler, vakıflar, federasyonlar, konfederasyonlar doğdu.

Demokrasinin sivilleşmesinde ve yaşamasında önemli bir yere sahip olan Sivil Toplum Örgütleri, bölgesel olarak yerel yönetimler kadar zorunlu ve önemlidirler. STK’ların devlet denilen oluşumun içinde önemli bir yere konulması ve değer verilmesi çok önemlidir. Gelişmiş ve kalkınmış medeni toplumlara baktığımızda Sivil Toplum Kuruluşlarının köklü geçmişlerinin olduğu, bugünde yönetimde, siyasal, sosyal ve ekonomik hayatta büyük sorumluluklar alarak önemlerini koruduklarını görmekteyiz.

Topluluklar çağdaş medeniyetlerin seviyesine eğitimle ulaşabilirler. Eğitim düzeyleri düşük toplumlar da toplumsal bütünlüklerin beraberliğini sürekli kılan uzlaşı kültürlerinin de oluşması sonucunda sağlıklı bir iletişim de mümkün olmayacaktır.

Türkiye’de Sivil toplum kuruluşları kendilerini profesyonel bir yapıya kavuşturmak için bir çaba içerisinde değillerdir. Amatör bir ruhla bireylerin coşkulu çaba ve mücadele sonuçları, umutsuzluk ve yıkımları da beraberinde getirecektir. Bu nedenlerden dolayı da geleceğin kalıcı Sivil Toplum Örgütleri olamazlar. Bugün ülkemizdeki STK’ların da yönetim ve idari anlamda sorumluluk alan bireylerin büyük bir kısmının, amatör ve profesyonellikten uzak olduğunu söyleyebiliriz. Yöresel dernek , vakıflar ve diğer STK’larında  özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin sahipleri yönetici olarak görev alma ya daha çok gönüllü olmaktadırlar. Kişisel ego tatmini ve kariyer kazanma amacını taşıyan bu işletmecilerin kullandıkları dil sağlıklı  iletişimin özelliklerden yoksundur.

Ülkemizde Sivil Toplum Kuruluşlarının sayıları büyük bir artış göstermektedir. Ancak Yönetim ve diğer idari konumlarda görev alan insanların Sivil Toplum Örgüt kültür ve bilgi birikimine sahip olmadıklarını görüyoruz.

Her Sivil Tolum Kuruluşu toplumsal alanda konumunun güçlenmesi ile birlikte hesap vermekle de karşı karşıya kalmaktadır. Bu hesap maddi veya manevi bir hesap olabilir. Bu hesabı vermekte zorlanan Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetimleri toplumsal güveni kaybetmeye başlıyorlar. Sivil Toplum Kuruluşlarına amatör bir ruhla yaklaşım ve fedakarlıklar göstermenin doğru olmadığını görememeleri, ama yükselme ve basamak atlamada ise profesyonel bir bekleyişin içine girmiş olmalarıdır. Ne yazık ki profesyonellikten de yoksun olduklarının farkında değillerdir.

Bir zamanlar Galatasaray takımının teknik direktörlüğünü yapan Alman teknik direktör Jupp Derwall (1927 – 2007) ; ‘’yemek yemesini bilmeyen adam top oynamasını bilir mi?’’ demişti. Galatasaray ilk yıl yedinci sırada kalırken bir yıl sonrasında şampiyon, ondan sonrada Avrupa liglerinde şampiyonluklar kazanarak adını dünya futbol literatürüne yazdırmıştır. Bugün bizleri aynı sahalarda temsil eden teknik direktörler Jupp Derwall’in öğrencileri ile gurur duymaktayız. Çünkü Derwall bilinmeyeni futbolu öğretmeye bireysel meziyetlerin kazanılmasından başlarken öğrencileri de bilmediklerini kabuk ederek öğrenmek isteyip öğrendiler.

Tabi ki başarıyı da hak ettiler...

ALINTI

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 Eren Efe 11:59 - 21.10.2021

        Türkiyede son yıllarda Devlet imkanları ile oluşturulan, ve büyütülen dernekler esas önemli irdelenmesi gerekir. Basında son günlerde sayfa sayfa gündem oluyorlar. Bir çok dernek çalışmak için ofis bulamaz iken Siyasilere yakın dernek ve vakıflara üçretsiz tahsisler yapıldığını öğreniyoruz.

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - YEMEK YEMESİNİ BİLMEYEN ADAM TOP OYNAMASINI BİLİR Mİ?

21-10-2021 - 11:56

 
2 - UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

16-08-2021 - 14:57

 
3 - ARAÇ SAHİPLERİNİN DİKKATİNE:

01-08-2021 - 21:10

 
4 - LİBYA’DA DEĞİŞEN DENGELER

05-06-2020 - 00:08

 
5 - ’TEHLİKELİ BİRİ, RAKİPLERİ BİR ARAYA GETİRİLMELİ’

20-05-2020 - 01:17

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 68 ADET YAZI KAYITLI .
 
 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 30 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 61 √ Toplam : 504 - Başarısız Buluyorum.
% 11 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim