Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Yüksek değerin, elektriksel dalgalanmadan kaynaklandığı belirtildi
NAZİLLİ GENÇLİK KONSERİ NAZİLLİYİ SALLADI
AYDINLI YARIŞMACI DESTEĞİNİZİ BEKLİYOR
Vali Aksoy’ 19 Mayıs Mesajı Yayımladı
AYESOB Başkanı Künkçü Oldu


Aydın Haber Merkezi - İSTİHBARAT ?
İSTİHBARAT ? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-05-2022 / 16:51 | BU YAZI TOPLAM 121 KEZ OKUNDU.
   
Refik Sazan
rfkszn@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSTİHBARAT ?

İSTİHBARAT TARİHİNİN EN İLGİNÇ OLAYLARINDAN BİRİNİN ÖZNESİ: ISRAEL BEER

  1950’li yılların sonundan itibaren İsrail savunma bakanlığı bünyesinde albay rütbesi ile çalışan bir savaş tarihi uzmanı ve danışman olan Israel Beer, istihbarat tarihi açısından oldukça ilginç bir isim.

İstihbarat Tarihini  En İlginç Olaylarından Birinin Öznesi: Israel Beer

israel beer, 1950’lerin sonundan itibaren israil savunma bakanlığı bünyesinde albay rütbesi ile çalışan bir savaş tarihi uzmanı ve danışman. bu görevinin öncesinde idf bünyesinde yarbaylığa kadar yükselmişse de, 1950 yılında ayrılmak zorunda kaldı. sonrasında sol kanat partilerde görev almışlığı var. bu sırada david ben gurion ile yakınlaşınca, kendini bakanlıktaki danışman görevinde bulmuş oldu.

1960 yılında israil istihbaratı, sovyetler’e bilgi sızdırıldığından şüphelenir durumda. elçilik görevlileri takip edilirken, oklar israel beer’e dönüyor. sovyet elçilik görevlileri ile teması, bir batı almanya görevi sırasında kimseye haber vermeden doğu’ya geçmesi derken iyice şüpheli hale gelmiş durumda.

29 mart 1961’de beer, bir sovyet elçilik gövlisi olan vladimir solokov -ki kendisi aslen istihbaratçı- ile buluşurken suçüstü yapılıp tutuklandı. işler tam bu noktadan sonra çok ilginç bir hale geldi. yapılan tüm araştırmalar gösterdi ki aslında israel beer diye biri hiç var olmamış. tüm hayat hikayesi sahte.

beer’in sorguda anlattığına ve kayıtlara göre avusturya doğumlu olan beer, genç yaşında israil’e göçmüş ve yukarıda yazılan kariyeri inşa etmiş. ancak ortaya çıktı ki tüm bu anlattıkları yalan. beer diye biri hiç olmamış. ailesi ile ilgili tüm kayıtlar sahte. avusturya hükümeti ile ortak yapılan çalışmaya göre beer tam bir hayalet.

bir sonraki aşama daha da ilginç. 1966 yılında beer, henüz 54 yaşında ike hapishanede aniden öldü. ölüm sebebi resmi raporlara göre kalp krizi. ilginç olan o zamana kadar bilinen bir kalp rahatsızlığı da yok. zehirlenmeden şüphelenilmiş, ama kesin bir kanıt bulunamamış. ancak burada o zamanlar adli tıp teknolojisinin şimdiki düzeyde olmadığını unutmamak gerek.

kesin olmamakla beraber, dosyanın kapandığı tarih itibari ile israil istihbaratının kanaati şu:

"beer başından beri kgb tarafından ikmal edilen ve israil’e gönderilen bir sızma ajanı. hikayesini yazan da kgb. büyük ihtimalle avusturya’da sol kanat partilerde çalışırken işe alındı."

beer’in gerçekte kim olduğu, asıl adının ne olduğu hiç bir zaman bulunamadı.

demirfelix

Kendisini Kurşuna Dizmek İsteyen Askerlerin Pek Çoğunun Iskaladığı Casus: Mata Hari

 Kendisini Kurşuna Dizmek İsteyen Askerlerin Pek Çoğunun Iskaladığı Casus: Mata Hari

I. Dünya Savaşı’nda Almanlar için dansçı ayağına casusluk yapan ve pek çok filme konu olan Mata Hari’nin hayatının kısa bir özeti.

Ekşi Şeyler – ALINTIDIR  AHMET KISA

 CASUS LAWRENCE, İNGİLİZ İSTİHBARATI TARAFINDAN MI ÖLDÜRÜLDÜ?

 Thomas Edward Lawrence’ın yaşamı kadar ölümü de şaibelidir. Lawrence’ın ölümü öylesine şaibeliydi ki ne ailesi ne de kendisini tanıyanların hiçbiri buna tam anlamıyla inanmamıştı

Mehmed Mazlum Çelik @MMazlumcel celikmehmedmazlum@gmail.com

Cumartesi 30 Nisan 2022 11:27

 Kolaj: Independent Türkçe

İngiltere’nin Dorset iline bağlı Moreton köyünde, 19 Mayıs 1985’de sessiz bir törenle Lawrence, mezarı başında anılmıştı.

Kalabalık dağıldıktan sonra mezarın başına asılan notlar, tesadüfen orada bulunan The Guardian muhabirinin dikkatini çekmişti.

Müellifi belli olmayan bu not, gazetenin kültür-sanat bölümünde yayımlandı:

Biz Araplar için büyük düşleriniz (rüya) vardı ve biz de, sizin ve yönetiminizin yardımlarıyla, yalnız Osmanlıdan özgürlük kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda, 500 yıllık işgalden sonra, bir ulus olarak kendi hüviyet ve gururumuzu yeniden sağlayacağımızı umut etmiştik. Heyhat, Aurens, ölümünüzden 50 yıl sonra, bugün Arap dünyası, savaşlarla, komplolarla ve bölünmelerle kaynıyor ve geleceğimiz karanlık görünüyor…

 Thomas Edward Lawrence  1.jpg

Thomas Edward Lawrence / Fotoğraf: Wikimedia Commons

 Aslında Lawrence, yaptıklarından sonraları pişman olmuştu. Araplara özgürlük vaadi ile gelmiş; ama yaptıklarının onların felaketine sebep olacağını geç fark etmişti.

Ülkesinin, Arap coğrafyasını acımasızca yağmalayacağını anlayınca kendisine bahşedilen tüm rütbelerden ve hatta şövalyelik unvanından feragat edecekti.

Lawrence’ın iddiası oydu ki kendisi de kandırılmıştı. Yoksa Arap halklarına verdiği tüm vaatlerde samimiydi.

Bu iddiasını "Hikmetin Yedi Sütunu" ismini verdiği eserinin önsözüne koymuş; fakat kitap yayımlanmadan bu önsözü kaldırma ihtiyacı duymuştu:

… Kazandığımız başarı sonunda yeni dünya doğunca, eski adamlar yine meydana çıkarak, zaferimizi ellerimizden aldılar ve onu, yeniden, bildikleri eski dünyanın biçimine soktular …

Yeni bir ulus yapmak; dünyaya, yitirilen bir etkiyi geri getirmek; Sami’lerden oluşan 20 milyonluk kitleye, ulusal düşünceleri adına, esinlenmiş bir hayalhane kurmaları için temel sağlamak amacını güttüm.

Böyle yüksek bir amaç, onların akıllarında var olan asalete başvurdu ve onları, olaylarda cömert bir rol oynamaya zorladı ama kazandığımız zaman, Mezopotamya (Irak)’daki İngiliz petrol imtiyazlarının kuşkulu bir duruma girdiği ve Levant’taki Fransız sömürge çıkarlarının tahrip edildiği özürüyle itham edildim…

Doğu’ya biraz onur, bir amaç ve idealler iade etmişsem; beyazın kırmızıyı yönetmekle ilgili ölçüyü daha gerekli yapmışsam; o halkları, bir dereceye kadar, yeni uluslar topluluğuna (commonwealth) yerleştirmiş bulunuyorum.

Orada, tahakküm edici soylar, zorbalıkla sağlamış oldukları başarılarını unutacaklar ve beyaz, kırmızı, sarı, kahverengi ve siyah, hep birlikte dik duracak ve hiç bir yan-bakış olmadan dünyaya hizmet edecektir.

 Thomas Edward Lawrence 6.jpg

Thomas Edward Lawrence / Fotoğraf: Türk Tarih Kurumu

 Öyle ki Lawrence 1920 yılında Times’a gönderdiği bir yazıda, Türklere isyan eden Arapların Türk yönetimi altında daha güçlü olduğunu söyleyerek Batı’nın Arap halklarını oyalamasını eleştirecekti:

Araplar, Türk yönetimi oldukça kötü olduğu için değil, bağımsızlık istedikleri için Türklere karşı savaş sırasında ayaklandılar. Efendilerini değiştirmek, İngiliz uyruğu veya Fransız vatandaşı olmak için değil, kendi haklarını kazanmak için yaşamlarını Savaşta tehlikeye koydular…

İki yıldan sonra sabırlarının tükenmiş olmasına şaşmamak gerek… Kurduğumuz yönetim, İngiliz yönetimidir ve İngiliz dilinde yürütülmektedir. Bu yönetimi çalıştıran 450 İngiliz yönetici vardır. Onlar arasında Mezopotamya’da (Irak) tek bir sorumlu yoktur.

Türklerin günlerinde, hükümet hizmetinde bulunanların yüzde 70’i yerel kişilerden oluşuyordu. Oradaki 80 bin kişilik ordumuz, hudutları korumakla değil, polis görevi yapmakla uğraşıyor. Halkı, baskı altında tutuyorlar. Türklerin günlerinde, Mezopotamya’daki iki ordunun yüzde 60’ını Arap subayları ve yüzde 95’ini öteki rütbelerdeki Araplar oluşturuyordu…

 Thomas Edward Lawrence 5.jpg

Thomas Edward Lawrence / Fotoğraf: Türk Tarih Kurumu

 Lawrence ölümünden önce bir gazeteciye verdiği son demeçte şunları söylüyordu:

… Politikadan, Doğu’dan ve entelektüellikten usandım. Yarabbi, o kadar yorgunum! Ölmek en iyisidir, çünkü borazanın sesi duyulmaz. Kendi günahlarımı ve dünyanın yorgunluğunu unutmak isterim.

 Thomas Edward Lawrence  3.jpg

Fotoğraf: Wikipedia

 Lawrence’ın şaibeli ölümü

Lawrence’ın yaşamı kadar ölümü de şaibelidir.

İlk şaibe görgü tanıklarının ifadesiyle başlar. Olaya şahit olanların bazıları "Kazaya bisikletli bir çocuk sebep oldu" derken, bazıları da "siyah bir arabanın adeta pusuya yatmış bir şekilde Lawrence’ın gelmesini beklediğini" söylüyordu.

 New York Times’ın hemen ertesi gün geçtiği haber kazayı daha da şaibeli bir hale getirecekti:

Tüm dünyaca Arabistanlı Lawrence olarak bilinen Albay Thomas E. Lawrence’in dün bir motosiklet kazasında yaralandığı ve Bovington Kampı’ndaki bir askeri hastanede ölümün eşiğinde olduğu bildirilmektedir.

I. Dünya Savaşı sırasında Arap isyanının kahramanı yolda bir çocuğa çarpmamak için direksiyonu kırarak bir kaza geçirdi. Kazada çocuk yaralanmazken, Lawrence şuurunu kaybetmiş bir şekilde bulundu. Bu durumu onun muhtemelen çok hızlı olduğunu göstermektedir.

Kaza, Lawrence’in yaşadığı yer olan Clouds Hill yakınlarında gerçekleşti. Ambulans Lawrence’ı hastaneye götürdükten sonra kafasında bir çatlak olduğu tespit edildi. Akrabalarına haber verildi. Ancak bu sabah iyileşme umudu kalmadığı belirtiliyor.

Lawrence’in anne-babası Londra’dan havayoluyla Bavington Kampı’na geldiler. Dünkü kaza, Thomas Hardy’nin yaşadığı yerin yakınlarında meydana geldi. Lawrence saatte 85 mil/hız yapıyordu.

Ayrıca Lawrence sık sık 1931’de ölen yaşlı romancı Mr. Hardy’i ziyaret ederdi. Albay Lawrence uzun süren emeklilik hayatından sonra savaştan sonra bıraktığı aktif hayatına geri dönmeyi planlıyordu.

Ayrıca, İngiliz edebiyatında çoktan yer etmiş bir yazar olarak daha aktif bir şekilde edebiyatla ilgilenmeyi düşünüyordu. ’Revolt in the desert’ kitabından kazandıklarının önemli bir payını askeri yardım kuruluşlarına bağışlayan Lawrence’in yılda 200 ila 300 paund geliri bulunmaktaydı.

(New York Times)

 Thomas Edward Lawrence.jpg

Thomas Edward Lawrence / Fotoğraf: Reuters

 Öncelikle Lawrence’ın anne babası birlikte gelemezdi, çünkü babası ölmüş annesi de hemen gelemeyecek kadar uzak bir bölgede, Çin’deydi.

Üstelik haberin içeriğinde yaralanmış denilen Lawrence için başlıkta hayatını kaybettiği yazılıyordu.

Bu haberden sonra Lawrence uzun süre komada kalmasına rağmen başta Türk medyası olmak üzere neredeyse her gün öldüğüne dair haber yapılıyor, ertesi gün tekzip yayımlanarak hala hayatta olduğu söyleniyordu.

Lawrence’ın ölüp ölmediği tüm dünya medyasında büyük bir muammaya dönüşmüştü.

İlerleyen günlerde Lawrence’ın hayatını kaybettiği anlaşılacaktı.

Daha sonra Lawrence vasiyeti üzerine sade bir törenle gömülmüştü. Cenazesine Churchill, Irak Kralı Faysal’ın kardeşi Emir Abdullah gibi önemli isimler katılmıştı.

Görgü şahitlerinin tutarsız ifadeleri ölümünü şaibeli hale getirmiş, birçok kişinin Lawrence’ın öldürüldüğünü iddia etmesine sebep olmuştu.

 Thomas Edward Lawrence 2.jpg

 Elbette ölümünün şaibeli hale gelmesinin tek nedeni görgü tanıklarının ifadesi değildi.

Lawrence’ın uzun süreden beri İngiliz istihbaratı tarafından izlendiği biliniyordu. Bunun sebebi Lawrence’ın hatıraları konusundaki ısrarcı tutumuydu.

"Hikmetin Yedi Sütunu" daha evvel yayınevleri tarafından maddi sorunlar gerekçe gösterilerek basılmamıştı; ama asıl gerçek, eserin bazı kısımlarının sorunlu olmasıydı.

Lawrence, özellikle İngiliz istihbaratını zora sokabilecek bilgileri vermekten çekinmemesi sorun oluşturuyordu.

 Thomas Edward Lawrence  4.jpg

George Bernard Shaw / Fotoğraf: Wikipedia

 George Bernard Shaw’un tavsiyesi üzerine sıkıntılı bölümleri revize etmişti; lakin bu bilgileri yeniden yayımlama riski hala vardı.

Lawrence’nin motorunu inceleyen görevli olan George Brough isimli şahıs, yıllar sonra bir aracın Lawrence’ın motoruna sert şekilde çarptığını söyleyecekti.

Raporunu bu yönde hazırladığını iddia eden Brough, birilerinin bu raporu iptal edip normal bir kaza olarak zorla yayımlattığını iddia edecekti.

Lawrence sahtekârları

Lawrence’ın ölümü öylesine şaibeliydi ki ne ailesi ne de kendisini tanıyanların hiçbiri buna tam anlamıyla inanmamıştı.

Birçok kimse Lawrence’ın yeni bir göreve tayin edildiğini; bu sebeple böyle bir ölüm haberinin uydurulduğunu düşünüyordu.

Bir istihbarat elemanı için fazla popüler olan Lawrence, ancak bu şekilde güvende olabilirdi.

Bu şaibeli ölüm sonrası İngiltere’de ve dünyanın farklı bölgelerinde bazı kimseler Lawrence olduğu iddiasıyla ortaya çıkmaya başlamıştı.

Bunlardan en ilginci İtalya’da bir boşanma davasında ortaya çıkmıştır. Çift eşlilikle mahkemede yargılanan Ernest Harper isimli şahsın gerçekte kendisinin İngiliz Casus Edward Lawrence olduğunu iddia etmesi oldu.

Lawrence son derece benzeyen Harper’in gerçekte Lawrence olup olmadığını teyit ettirmek için İngiltere’den cenazesine katılan yakın dostu Ronald Strorrose davet edildi.

Storrose, "Lawrence’ın cansız bedenini gördüğünü, bu adamın yalnızca Lawrence’a benzediğini ve o olamayacağını" söyledi.

Harper ise "Ben Albay Lawrence’ım ve ölene kadar öyle kalacağım" ısrarını sürdürdü.

İşin tuhafı ise Ronald Strorrose, kesin bir şekilde karşısındaki kişinin Lawrence olmadığını söyleyememesiydi.

Sesin, fiziki özelliklerin her şeyin benzediği kişinin Lawrence olamayacağına dair öne sürdüğü tek kanıt cansız bedeni görmüş olmasıydı.

 *Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

© The Independentturkish – ALINTIDIR  AHMET KISA


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TARİH VE COĞRAFYA

21-05-2022 - 09:29

 
2 - TARIM POLİTİKASI

15-05-2022 - 07:51

 
3 - İSTİHBARAT ?

10-05-2022 - 16:51

 
4 - EMİR TİMURUN LANETİ- VB.

08-05-2022 - 09:48

 
5 - SABUNUN TARİHÇESİ

04-05-2022 - 14:23

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 23 ADET YAZI KAYITLI .
 
 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim