Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Eczacılar 16 Ekim’de greve gidiyor
Benzin ve motorine 24 saat geçmeden
Aydın Sezgin: Düşe kalka dış politika
Bu geceden itibaren benzine 62 kuruş,
Gazeteciler Sendikasından 14 Partiye Dilekçe


Aydın Haber Merkezi - OSMANLIYI YÖNETENLER -3-
OSMANLIYI YÖNETENLER -3- BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-08-2022 / 18:51 | BU YAZI TOPLAM 177 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettin@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OSMANLIYI YÖNETENLER -3-

 SULTAN ABDÜLAZİZ-I

                                                           

OSMANLI’NIN İYİ  ÜNLERİNDEKİ SON PADİŞAH

Her Osmanlı pa dişahının kendine göre bir farklılığı vardı. Abdülaziz de geçmiş padişahlardan daha farklılıklara ve özelliklere sahip biri olarak tarihe geçti.

Osmanlı’da kendi dönemlerinde ciddi devrimler yapıp devleti Batılılaştırmış II. Mahmud’un 18 eşinden toplamda 44 adet çocuğu olmuştu. Abdülaziz, 22 adet erkek çocuk içinden Abdülmecit’ten sonraki 2. oğluydu. 22 adet erkek çocuğa aldanmayın ilk ikisi sağ kaldı diğerleri yaşayamadı. 9 oğlu doğduğu sene daha 1 yaşını tamamlayamadan, 8 oğlu 1 yaşındayken diğer üç oğlundan biri 3, diğeri 4 diğeri de 12 yaşında vefat etmişti. Hayatta kalan iki oğlu Abdülmecit ve Abdülaziz idi. Gerçi kız evlatlarında da durum farklı değildi. 3 kızı doğduğu sene, 8 kızı daha 1 yaşındayken vefat etmişti. 2 kızı 2, 2 kızı 3 biri 15 diğeri de 17 yaşındayken hayatlarını kaybetmişti. Sağ olarak 4 kızı yaşadı.

Sultan II. Mahmud 1839 yılında hastalığı ağırlaşınca saraydan bir grup insan, oğlu Abdülmecit’i padişahlığa hazırlamaya başladı. Oysa başka bir grup da II. Mahmud’un hala yaşadığı için buna gerek olmadığı konusunda ısrarcıydılar. Sebebi tam olarak bilinmese de II. Mahmud o günlerde oğlu Abdülmecit’e ve annesi Bezm-i Alem Valide Sultan’a küstü ve onlarla konuşmuyordu. Oğlu Abdülmecit bir gün babasının hasta yattığı odaya girip ayaklarına sarılıp sevgi gösterileri içinde öperken II. Mahmud oğluna olan kızgınlığını son gücü ile öpmeye çalıştığı ayağı ile suratına tekme vurarak göstermişti. 2 Temmuz 1839 Pazartesi sabaha karşı Hüsrev Paşa padişahın ölüm haberini verdikten sonra Abdülmecit törenle padişah oldu.

Ekber-Erşed sistemine göre en büyük evlat olarak Padişah olma hakkı Abdülmecit’teydi. Abdülaziz sonraki sırada Padişah olacağı günü bekleyecekti. O güne kadar eğitilmesi gerekiyordu. Abdülaziz, II. Mahmud’a erkek evlat vermiş iki kadından biri olan Çerkez asıllı Pertevniyal Valide Sultan’dan 8 Şubat 1830 yılında Kova burcunda doğmuştu. Babası öldüğünde daha 9 yaşındaydı. Abdülaziz, Osmanlı için o dönemlerde çok önemli olması nedeniyle ilk eğitimlerini Akşehirli Hasan Efendi’den Arap dili ve edebiyatı ile şer-i ilimleri konusunda aldı. Aynı zamanda Neyzen ve bestekâr Yusuf Paşa’dan müzik dersleri alıyordu. Spora karşı da büyük sevgisi vardı. Özellikle güreş, yüzme ve cirit atma konusunda oldukça yetenekliydi. Sık sık Kurbağalıdere’deki köşke ava giderdi. Fırsat buldukça halkla iç içe olmaya çalışması kendisine karşı büyük sevgi ve sempati beslenmesini sağladı. Spora olan düşkünlüğü nedeniyle sağlam bir fiziğe sahip olması ona ayrı bir güven sağlıyordu.

Abdülmecit de Abdülaziz de her ikisi babaları gibi batı hayranlığı içinde yetişmişlerdi. Ancak Abdülmecit abartılı bir batı taklitçisi gibi sefahat içinde yaşarken Abdülaziz daha sade ve gösterişsiz kalmayı tercih ediyordu. Bunun yanında Abdülaziz de tam bir Avrupa tutkunuydu. Her ne kadar ney eğitimi almış olmasına rağmen o tarihteki Avrupa’da çalınan müziklere karşı büyük sempatisi vardı. Birkaç tane beste bile yapmıştı. Avrupa sosyal hayatına karşı da büyük merakı vardı. Aslında tam bir Avrupalı gibi yaşamak istiyordu fakat aldığı eğitimler onda derin bir dini saplantı haline geldiği için çelişkili durumdaydı.

Padişah Abdülmecit babası gibi verem hastalığına yakalanmıştı. İlerleyen hastalık onun 38 yaşında vefatına sebep oldu. Abdülmecit de babası gibi çok eşi çocukları vardı. 9 Kadınefendi,9 İkbal ve 3 gözdesi olmak üzere toplam 21 eşi olmuştu. Bunlardan 9 erkek çocuk, 21 kız çocuk olmak üzere toplam 30 evladı vardı. Kız çocuklardan sadece 8 adeti yaşamaya devam etti. Erkek çocukların ise hepsi uzun denebilecek yaşlara kadar yaşadılar. Erkek çocuklarından 4 tanesi Osmanlı Devleti’nde Padişahlık makamına oturdular. V. Murat, II. Abdülhamit, V. Mehmet (Reşat) ve VI. Mehmet (Vahideddin) Osmanlı’nın en kötü zamanlarında devleti yönetiyorlardı.

Ekber ve Erşed sistemine göre Abdülmecit’in oğullarına göre yaşça daha büyük (Ekber) ve deneyimli (Erşed) olan Abdülaziz tahta oturdu. Osmanlı’nın ekonomik olarak kötü dönemlerinde olmasına rağmen Avrupa’dan borçlanarak donanmanın modernizasyonunu gerçekleştirdi. Ayrıca Amerika İç Savaşının bitmesinden sonra Amerika’nın elinde kalan tüfekleri ithal ederek ordunun silahlarının yenilenmesini sağladı.

Abdülaziz karakter olarak insana saygılı ve değer veren bir yapısı vardı. Daha gençliğindeyken tek eş ile evlilik yapmaya karar vermiş ve harem kurmamaya dair söz vermişti. Gerçi sözünü tam tutamamış ve 5 Kadın Efendi ve 3 Gözdesi ile toplam 8 eşi olmuştu. Evlilik konusunda verdiği sözü tutamamıştı ama gösterişsiz bir hayatı tercih ederek kendisine ayrılan tahsisatın ve saray masraflarının azaltılmasına onay vermişti. Sarayda yüksek maaş alan gereksiz memurları uzaklaştırdı. Altın, gümüş ve diğer kıymetli eşyaların sarayda kullanılmasını yasakladı. Hassa hazinesinden elde edilen gelirin üçte birinin devlet hazinesine bırakılmasına karar verdi. Siyasi mahkumlar için genel bir af çıkardıktan sonra rüşvet alanları ya da buna aracı olanları cezalandırdı. Bu kararlar ve tasarruflardan sonra devletin ekonomisi düzeldi.

Padişah olduktan sonra sarayın bando ve orkestralarını kaldırdı. Onların yerine Klasik Türk Müziği saz takımını getirdi. Tiyatro yerine Orta oyunu tercih edildi. Avrupa seyahatine çıkmadan önce almış olduğu dini eğitimden dolayı dindarlığı nedeniyle sık sık kuran okurdu, alafrangalığı dinsizlik sayardı.

Sedat Karadayı –ALINTIDIR  AHMET KISA


2. ABDÜLHAMİT

 Bizim gerici yobazların idol olarak seçtiği ve sevdiği 2.. Abdülhamit aslında zamanımıza uyarlandığında en ilerici padişahlardan biriydi. Resmen Cumhuriyet temellerini atmıştı.

Modern yaşam tarzını desteklemişti. Örneğin bugün Türkiye’de gericilk simgesi olan KARA ÇARŞAF’ı yasaklamıştı.

LATİN alfabesi dışişlerinde kullanılmaya başlanmıştı.

Darülfünun( üniversite) kurulmuş bilim batıya yönlendirilmişti.

İlk bira fabrikası Bomonti kuruldu.

Şişe cam fabrikaları ve diğer bazı fabrikalar onun zamanına denk geldi. Yine halkın yönetime katılması Meşrutiyetlerle bu dönemdeydi.

Aslında toprak kayıpları ve zamanın emperyalist istekleri onu bunalıma soktuğu için İSTİBDAT’ı seçmişti.

Aşırı dindar denilen padişahımız ilk genelevi kurmuş ve ayrıca her gün içki içmesi de biliniyordu. Zamanın din önderi sayılan Şeyhülislam ve ailesi modern giyimli insanlardı. Kimse de kıyafetlerini eleştirmiyordu.

Cumhuriyet onun attığı temellerden yararlandı. Hani anlatılan padişah neredeydi.

Murat Demirocak  -ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 Osmanlı’nın En Zenginlerinden Olan Rüstem Paşa’nın Muazzam Serveti

 Kanuni Sultan Süleyman’a damat, Mihrimah Sultan’a eş, Osmanlı’ya sadrazam olmayı başarmış bir devşirme olan Rüstem Paşa, öldüğünde geriye inanılmaz bir miras bırakmış.

Osmanlı’nın En Zenginlerinden Olan Rüstem Paşa’nın Muazzam Serveti

öldüğünde 12 milyon altın değerinde servet bırakan osmanlı imparatorluğu’nun en meşhur sadrazamlarından, kanunî sultan süleyman’ın damadı rüstem paşa’nın servetini peçevili ibrahim efendi şu şekilde belirtiyor:

- her biri meşhur hattatların imzasını taşıyan ciltleri pırlantalı 130 mushaf-ı şerif

- bunların haricinde 8.000 mushaf-ı şerif daha

- el yazması 5.000 kitaptan oluşan bir kütüphane

- 170 köle

- 2.900 baş cins at

- 1.160 baş katır

- 80.000 sarıklık tülbent

- 780.000 altın

- değerli kumaşlardan yapılmış 5.000 hilat (yuh)

- 1.100 adet altın üsküf

- 2.000 adet zırh

- 600 gümüş eyer

- 500 elmaslı altın eyer

- 130 çift altın üzengi

- 860 adet kabzaları elmaslı kılıç

- 1.500 gümüş miğfer

- 1.000 gümüş şeşper (altı dilimli topuz demektir)

- 33 parça servet değerinde elmas

- 1.000 yük külçe gümüş

- rumeli ve anadolu’da 1.000 çiftlik

- yine anadolu ve rumeli’den 467 çark değirmen

bunların dışında paha biçilmez halılar, altın ve gümüş mutfak ve yemek takımları, çin, japon ve türk porselen takımları, altından ve fildişinden elmaslı satranç takımları, altın ve gümüş şamdanların kaydı tutulmamıştır der, peçevili.

hisse-i kıssa

bugün osmanlı imparatorluğu’nun en muhteşem dönemi, nâm-ı diğer muhteşem yüzyıl’ı olarak bilinen dönemdir kanunî sultan süleyman dönemi. evet, osmanlı imparatorluğu’nun güçlü olduğu bir dönemdir ama bu güç askerî ve siyasî bir güçtür. ekonomik yansımasına baktığımızda pek de aynı orantıda gittiği söylenemez. kanunî’nin şansı, babasının yavuz sultan selim oluşudur. devlet hazinesi ağzına kadar doldurulmuştur malûmunuz üzere. hilafet gibi en azından o asırlarda gayet siyasî bir güç unsuru olacak makam - unvan, osmanlı hanedanına getirilmiştir yavuz tarafından.

kanunî, kanunlara riayet ettiği için bu lakabı almıştır ama kendisi döneminde rüşvet alıp başını gitmiştir.

rüstem paşa nasıl bu kadar zengin olabildi?

bu sorunun bir cevabı da bu dönemde ortaya çıkan caize, nâm-ı diğer makam vergisidir. herhangi bir devlet işine atanan kişi sadrazama para vermektedir! bu düpedüz rüşvet iken daha sonraları osmanlı imparatorluğu’nda padişahların dahi kabul ettikleri bir para (vergi) olacaktır.

rüstem paşa, çok hata yapmıştır ama tarihî bir fırsatın kapısını aralayacak adımı atmayı da denemiştir: 1548 iran seferi’nde emrindeki sipahilerle birlikte avrupa’da yaygınlaşan ve hızla modernleşen ateşli silahları denemek istemiş ancak başta emrindeki askerler olmak üzere ulemâ ve padişah o kâfir icatlarını kullanmayı reddetmişlerdir! bu fırsat ancak asırlar sonra gelecektir bir daha osmanlı’ya.

nihayetinde saraya damat olunca, apaçık rüşvetin dahi hesabının kimselere verilmediği bir düzendir bu düzen! çok şükür eskide kaldı. :)

ekşi şeyler – ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - UNUTULANLAR..

07-10-2022 - 18:13

 
2 - KAFA YORALIM..

05-10-2022 - 08:40

 
3 - NASIP DÜZELTMESİ..

04-10-2022 - 08:52

 
4 - TASARI METNİ...

30-09-2022 - 05:34

 
5 - BUNLAR İNSANMI ?

28-09-2022 - 05:56

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 19 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim