Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Eczacılar 16 Ekim’de greve gidiyor
Benzin ve motorine 24 saat geçmeden
Aydın Sezgin: Düşe kalka dış politika
Bu geceden itibaren benzine 62 kuruş,
Gazeteciler Sendikasından 14 Partiye Dilekçe


Aydın Haber Merkezi - MUTLULUK SONUNDA HÜZÜN
MUTLULUK SONUNDA HÜZÜN BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-09-2022 / 15:25 | BU YAZI TOPLAM 67 KEZ OKUNDU.
   
Erdem Akyüz
akyüz@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUTLULUK SONUNDA HÜZÜN

KARANTİNALI DESPİNA VE MUAMMER BEY

 Atilla İlhan’ın şiiriyle tanıdık onları. Timur Selçuk’un bestesiyle kulaklarımızdan, benliğimize işleyen bir duygu seli oldu, yaşanan ‘ yasak aşk’ hikâyesi. Despina’nın güce taptığını, İzmir in işgal edilmesiyle birlikte, Miralay Zafiru’yla birlikteliğini ‘ ihanet ‘ olarak gömdük yüreğimize.

bir gül takıp da sevdalı her gece saçlarına

çıktı mı deprem sanırdın ’ kara kız ’ kantosuna

titreşir kadehler camlar kırılır alkışlardan

muammer bey’in gözdesi karantina’lı despina

İzmir’ in en zengin ailelerinden olan Muammer Bey, evli ve çocuk babasıydı. Ancak, bu zenginlikte, İzmir gecelerinde Despina ile birlikte olmak onun için sıradan bir güzellikti.

Sadık Bey, babası Hacı Ali bey den aldığı üç seccade ile İzmir’e gelmişti. Büyük şehre gelen her taşralı gibi, zengin olma hayalleri vardı. Onunkiler hayal olarak kalmadı. Kısa sürede İzmir’in en büyük halı tüccarları arasına girdi. Bu durumu gören Hacı Ali Bey de İzmir’e yerleşti.

Helvacızadeler İzmir in güçlü ailelerinden biri olmuştu. İzmir ‘de, hiç kimse onlara Helvacızade demedi. Önce ‘ Uşaklılar ‘ sonra ‘ Uşaklıgil ‘ daha sonra da ‘Uşakizadeler’ olarak anıldılar.

Hacı Ali Bey ve oğlu Sadık Bey, bir süre sonra iki bin ( 2000 ) develik bir taşımacılık şirketi kurdu. İzmir ve Aydın arasındaki, incir, kuru üzüm, buğday, arpa taşımacılığı onların tekelindeydi.

O dönemde kurulmaya başlanan Aydın – İzmir demiryolu şirketine de ortak olmak istediler. Geleceğin nerde olduğunu fark etmişlerdi. İngilizler ise, bu pastayı onlarla paylaşmak istemediler. Teklifleri geri çevrildi. Bunun üzerine Sadık Bey, deve sayısını dört bine çıkardı ve taşıma fiyatlarını iyice kırdı. Deve taşımacılığı ucuz olunca, terene rağbet azaldı. Demir yolları işletmesi, kendilerine ortaklık teklifi getirmek zorunda kaldı.

Sadık Bey bu denli güçlü bir sermayeye ve politik ilişkilere sahip bir insandı. İzmir’in çeşitli semtlerinde kökleri vardı. Bunlardan birisi de Göztepe’deki Beyaz Köşk’tü. Nazım Hikmet’in ‘bahçesinde ebruli hanımelleri açan’ köşk dediği yer işte burasıydı.

Muammer bey, Sadık Bey’in oğluydu. Şiirde adı geçen Muammer Bey, işte demin yazdığımız Uşakizadeler ailesinin prensiydi. Babasının işlerini devir aldıktan sonra, bir tablo kadar güzel olan Adviye Hanım ile evlendi. Adviye Hanım’ın babası Sadullah Daniş Efendi de çok zengin bir şahıstı. O kadar zengindi ki, İzmir deki Kızlarağası Hanı onun mülklerinden sadece bir tanesiydi. Üstelik bu hanı satıp, parasını kızına çeyiz olarak verecek kadar da bonkördü. Han yabancıya gitmedi. Avdiye Hanım’ ın kayınpederi Sadık Bey Hanı satın aldı.

Bu arada Muammer Bey işleri iyice büyüttü. İngiltere ve ABD arasında deniz taşımacılığı yapan İngiliz Portsmouth şirketinin ortağı oldu.

çapkın gülüşü şöyle faytona binişi kordelia’dan

ne kadar başkaydı her kadından her bakımdan

sınırsız bir mutlulukta uyuturdu muammer bey’i

ustalıkla damıttığı o tantanalı aşklarından

Bunca çalışmanın ve paranın bir karşılığı olmalıydı. İzmir gecelerinin en çok istenen sanatçısı, güzeller güzeli Karantinalı Despina bunca paraya kayıtsız kalmadı. Kısa boylu, biraz şişman Muammer Bey, Despina’nın koynunda uyumaya bayılırdı.

işgal altüst etti nasıl da izmir’de her şeyi

öğrendi kullanmasını despina bu yanlış geceyi

körfez’de parıldayan yunan zırhlılarına karşı

miralay zafiru’yla ispilandit palas’ta sevişmeyi

gemi sinyallerinin gece bahçelere yansıması

havuzda samanyolunun hisarbuselik şarkısı

demlendikçe yalnızlığı aydınlanıyor muammer bey

olmayacak şey bir insanın bir insanı anlaması

Muammer Bey’ in bu mutluluğu İzmir’in işgaline kadar sürdü. İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilince, Karantinalı Despina da İşgal kuvveti komutanı Zafiru’nun sevgilisi oldu.

Bu hikâyeyi önemli yapan ayrıntı, Muammer Bey’in kızının adında saklıdır. Modern bir eğitim almış olan Latife Hanım, Muammer Bey’ in kızıdır.

İzmir’in kurtuluşunda, Mustafa Kemal’ i Göztepe’deki köşklerinde ağırlayan, sonra da Mustafa Kemal ile evlenerek Atatürk’ ün eşi olan Latife Hanım, Muammer Bey’in öz be öz kızıdır.

ALINTIDIR  AHMET KISA

YEŞİLÇAM’IN İLK KADIN YILDIZIYDI,
EKMEK PARASI İÇİN BULAŞIKÇI OLDU!

Genç bir balerinken keşfedilerek, Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni ve oyuncusu olmuştu. İşte, güzeller güzeli Cahide Sonku’nun Yeşilçam yıldızlığından bulaşıkçılığa uzanan hazin öyküsü...
1 - 27 Aralık 1919 yılında Yemen’de dünyaya gelen başarılı oyuncu, henüz genç bir balerinken ünlü yönetmen Muhsin Ertuğrul tarafından keşfedildi.
2 -Doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Sonku, Muhsin Ertuğrul’un yetenekli ve güzel bulduğu nadir öğrencilerden olduğu için Ertuğrul’un eşi Neyyire Hanım kocasının Sonku’ya olan ilgisini her zaman çok kıskandı.
3 - Halbuki Sonku, yönetmen Muhsin Ertuğrul’a hiçte Neyyire Hanım’ın düşündüğü gibi bir gönül bağı hissetmiyordu. Neyyire Hanım öldüğünde Muhsin Ertuğrul, Sonku’ya evlilik teklifi etti fakat Sonku kabul etmedi.
4 - Cezmi Ar ve Talat Artemel’de de aradığı sevgiyi bulamayan güzel yıldız, zengin iş insanı İhsan Doruk’la dünyaevine girdi ve Ender Doruk isimli bir de kız çocukları oldu.
5 - Sonku’nun kızı ender Doruk, o dönem yaşanan miras kavgaları nedeniyle yurt dışına gitti ve aile servetini elinin tersiyle itti.
6 - Sonralarda iş insanı İhsan Doruk’tanda boşanan Sonku, henüz 14 yaşındayken rol aldığı ’Söz Bir Allah Bir’ filmiyle büyük beğeni toplamıştı. Yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul’un üstlendiği filmde birçok insan, Sonku’nun başrolü Muhsin Ertuğrul’un ona olan aşkı nedeniyle kaptığını iddia etse de, Sonku başarılı oyunculuğuyla adeta göz dolduruyordu.
7 - Erkeklerin kendisine para harcamasından oldukça keyif aldığını her fırsatta dile getiren Sonku, eşi İhsan Doruk’tan boşandıktan sonra bir film yazıhanesi kurarak hayata tutunmaya çalıştı.
8 - Cahide Sonku, Zeki Müren’in ilk filmi Beklenen Şarkı’nın hem yönetmenliğini hemde başrol oyunculuğunu üstlenen olağanüstü başarılı bir kadındı.
9 Ancak, gelir elde etmek için açtığı film yazıhanesinin, içindeki filmlerle birlikte cayır cayır yanmasıyla ciddi bir çöküş dönemine giren Sonku, alkolden medet ummaya başladı.
10 - Öyle ki, içki almak için para bulamadığında boş şişeleri satmaya çalıştı.
11 - Keşfettiği cevherin düştüğü halleri gören Muhsin Ertuğrul, Sonku’ya Şehir Tiyatrolarında iş verse de, talihsiz yıldız genelde içkinin etkisinde olduğu için oyunlara çıkamıyordu
12 - Hiçbir şekilde hayata tutunamayan Sonku, en son Beyoğlu’nda bir lokantada bulaşıkçılık yaparken görüntülendi.
13 - Güzelliği dillere destan olan ve elini attığı her işten galip ayrılan Sonku, bir arkadaşının evinde yoksulluk içinde yaşarken, hayata gözlerini yumdu.
Alıntı 
- ALKINTIDIR AHMET KISA

 

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TÜRK TV.LERİ

04-10-2022 - 10:38

 
2 - ŞERİFE BACI

02-10-2022 - 06:43

 
3 - İĞNECİLER

27-09-2022 - 15:16

 
4 - İĞNECİLER

27-09-2022 - 15:16

 
5 - ZEKA TÜRLERİ

23-09-2022 - 18:59

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 24 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim