Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Yüksek değerin, elektriksel dalgalanmadan kaynaklandığı belirtildi
NAZİLLİ GENÇLİK KONSERİ NAZİLLİYİ SALLADI
AYDINLI YARIŞMACI DESTEĞİNİZİ BEKLİYOR
Vali Aksoy’ 19 Mayıs Mesajı Yayımladı
AYESOB Başkanı Künkçü Oldu


Aydın Haber Merkezi - SAVAŞLAR…
SAVAŞLAR… BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-05-2022 / 11:28 | BU YAZI TOPLAM 153 KEZ OKUNDU.
   
ANKARADAN BAKIŞ
ayhanbayirli@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAVAŞLAR…

KRAL LEONİDAS

Leonidas (MÖ 530-480 civarı), yaklaşık MÖ 490’dan itibaren Sparta şehir devletinin kralıydı. M.Ö 480’de Pers ordusuna karşı Thermopylae Savaşı’nda ölümüne kadar. Leonidas savaşı kaybetmesine rağmen, Thermopylae’deki ölümü kahramanca bir fedakarlık olarak görülüyordu çünkü Perslerin yendiğini anlayınca ordusunun çoğunu geri göndermişti. Ancak 300 Spartalı askeri onunla birlikte ölmek için onun yanında kalmayı tercih etti. Leonidas hakkında bilinen hemen hemen her şey, Yunan tarihçi Herodot’un (MÖ 484-c. 425) çalışmalarından gelmektedir.
Hoplit olarak eğitim
Leonidas, Spartalı kral Anaxandrides’in oğluydu (MÖ 520’de öldü). Leonidas’ın üvey kardeşi I. Cleomenes MÖ 490’da ölünce (nasıl öldüğü bilinmemektedir) tahta Leonidas geçmişti.
Leonidas, siyasi olduğu kadar da askeri bir liderdi. Tüm erkek Spartalı vatandaşlar gibi, Leonidas da çocukluğundan beri bir hoplit savaşçısı olmak için zihinsel ve fiziksel olarak eğitilmişti. Hoplitler yuvarlak bir kalkan, mızrak ve demirden kısa bir kılıçla silahlandırılırdı. Savaşlarda falanks adlı bir formasyon kullanılırlardı. Düşman ön taraftan bir saldırı yaptığı zaman bu formasyon çok etkili oluyordu. Fakat eğer falanks düzeni bozulursa, düşman yandan veya arkadan saldırırsa, formasyon işe yaramazdı. MÖ 480’deki Thermopylae Muharebesi’nde Leonidas’ın Pers ordusuna karşı başarısızlığının en büyük sebebi de, falanks formasyonuydu.
Xerxes ve Pers İstilası
Antik Yunanistan, Sparta ve Atina başta olmak üzere birkaç yüz şehir devletinden oluşuyordu. Bu birçok şehir devleti, toprak ve kaynakların kontrolü için birbirleriyle rekabet etseler de, kendilerini yabancı istilasına karşı savunmak için bir araya geldiler. MÖ beşinci yüzyılın başında iki kez, Persliler Yunanistan’ı istila etmeye geldiler. İlki Maraton Muharebesiydi I. Darius’un komutasındaki birlikler Yunanistan’a saldırdı fakat geri püskürtüldüler. On yıl sonra ise Darius’un oğullarından birisi olan I. Xerxes yine Yunanistan’a karşı bir işgal başlattı.
Thermopylae Savaşı
I. Xerxes yönetimi altında, Pers ordusu, kıyıya paralel hareket eden Pers donanmasının eşliğiyle birlikte Yunanistan’dan güneye doğu kıyısında ilerledi. Perslerin, Atina şehir devleti tarafından kontrol edilen Attika’daki hedefine ulaşması için, Thermopylae sahil geçidinden (veya yakındaki kükürt kaynakları nedeniyle bilinen “Sıcak Kapılardan”) geçmeleri gerekiyordu. MÖ 480 yazının sonlarında Leonidas, Perslerin Thermopylae’den geçmesini önlemek amacıyla 300 Spartalı da dahil olmak üzere birçok şehir devletinden olan 6.000 ila 7.000 Yunan ordusuna liderlik etti.
Leonidas ordusunu Thermopylae’de konuşlandırdı ve dar geçidin Pers ordusunu kendi kuvvetine doğru yönlendireceğini umuyordu. Yunanlılar, çok daha fazla sayıda olan düşmanlarının saldırılarına iki gün boyunca direndi. Leonidas’ın planı ilk başta işe yaradı, ancak Thermopylae’nin batısındaki dağların üzerinden, düşmanın kıyı boyunca müstahkem konumunu atlamasına izin verecek bir rota olduğunu bilmiyordu. Yerli bir Yunan, Xerxes’e bu diğer rotadan bahsetti ve Pers ordusunu oradan geçirerek Yunanlıları çevrelemelerini sağladı. Yunan kuvvetlerinin çoğu Pers ordusuyla yüzleşmek yerine kaçmaya başladı. Spartalılar, Thespialılar ve Thebalılardan oluşan bir ordu Perslerle savaşmak için kaldı. Leonidas ve onunla birlikte 300 Spartalı, kalan müttefiklerinin çoğu ile birlikte öldürüldü. Persler, Leonidas’ın cesedini buldular ve kafasını kestiler.
Savaştan Sonra
Leonidas’ın fedakarlığı, Spartalı hoplitlerininkiyle birlikte, Perslerin Yunan sahilinden Boeotia’ya doğru ilerlemesini engellemedi. Bununla birlikte, Eylül 480’de Atina donanması, Salamis Savaşı’nda Persleri yendi ve ardından Persler ülkesine döndü.
Leonidas yaptığı bu fedakarlıkla beraber Yunanistan’ın tamamında büyük bir ün kazandı. Sadece Sparta’da değil Atina ve diğer şehir devletlerindeki bütün halk Leonidas’ı konuşuyordu. Savaştan kırk yıl sonra Sparta, Leonidas’ın kalıntılarını (veya kalıntıları olduğuna inanılan) aldı ve onuruna bir türbe inşa etti. 
Yavuz Özçelik
- ALINTIDIR  AHMET KISA

 MÖ 490 yılında Atinalılar ve Persliler arasında yaşanmış ilk savaşa Maraton Muharebesi denir. Savaş, Yunanlılar ile General Datis emrindeki Ahaminiş Ordusu arasında maraton Ovası’nda gerçekleştiğinden Maraton Muharebesi olarak tarihe geçmiştir. Bu savaşta Perslilerin askerî donanımı ve asker sayısı Atinalılardan fazla olmasına rağmen savaşta galip gelen taraf Atinalılar olmuştur....

II. Maraton Muharebesi’nde alınan galibiyetinin ardından, Yunan şehir devletleri uzun süre bir saldırıya maruz kalmamışlar ve Yunan bölgesinde derin bir sükûnet hakim olmuştur. Bilimsel, sanatsal ve kültürel alanda yaşanan gelişmeler sayesinde, Antik Yunan kültürü doğmuş ve gelişmiştir. Eğer Yunanlılar maraton muharebesinde Perslilere karşı yenilmiş olsalardı, Yunan kültürü, sanatı ve bilimi gelişmemiş, günümüze taşınmamış olacaktı. Bu nedenle Yunanlıların Maraton Muharebesindeki galibiyetleri tarihin en önemli olayları arasında gösterilir..... 
Yasemin Sisman
– ALINTIDIR  AHMET KISA

“Büyük İskender’in babası Philip, İskenderi hiç sevmezmiş.


Hatta bir ara annesi ve İskender’i sürgüne yollamış, sonra affetmiş.
Yine de İskender’e olan soğukluğu değişmemiş.
Günün birinde Philip’e simsiyah yelesi rüzgar, gözleri yıldız, toynakları mermerden bir at getirmişler.
Getirmişler ama, dizginlemek ne mümkün.
4 kişi atı zaptedemiyormuş...
Hele üstüne binmek...
Allah muhafaza.
Deneyen 3 kişiyi üstünden atmış.
Atın azgınlığını gören Philip tereddüt etmiş.
Kral olarak hediye ata binmesi gerekir ama, at üstünden atabilir, belini kırabilir...
Philip sürgünle kurtulamadığı oğlu İskender’ e, ‘atı sana veriyorum’ demiş.
Amacı, İskender’in ata bineyim derken,
düşüp belini kırması hatta ölmesi.
İskender ata yaklaşmış,
dört görevli zor zaptederken kolanı tutmuş,
atı şöyle bir çevirmiş, yaklaşmış, burnunu sevdikten sonra ata binmiş.
Dört nala sürmüş...
Gelince arkadaşları sormuşlar,
‘nasıl bindin bu deli ata?’
İskender’in cevabı :
-At gölgesinden korkuyordu, başını güneşe çevirdim...
Sizler de gölgenizden korkmayın,
çevirin başınızı güneşe!.
Başaramayacağınız hiçbir şey yok, bilin!..”
(Alıntıdır…)  Bülent Özel- ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TRADEJİK OLAY.

21-05-2022 - 15:06

 
2 - HARİKA YAZILAR…

16-05-2022 - 19:36

 
3 - UYGAR İNSAN...

15-05-2022 - 08:48

 
4 - SAVAŞLAR…

09-05-2022 - 11:28

 
5 - HER TELDEN…

08-05-2022 - 08:15

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 42 ADET YAZI KAYITLI .
 
 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim