Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın İYİ Partide 34 Aday Adaylığı
SGK Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesini
KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN HER BİR OYA
QUA Granite, Doğaya Sahip Çıkıyor
Ahmet YENER Seçim döneminin başladığını mesajla


Kılıçdaroğlu Millet İttifakının Resmen Cumhurbaşkanı Adayı - SİYASET - Aydın Haber Merkezi
 
KILIÇDAROĞLU MİLLET İTTİFAKININ RESMEN CUMHURBAŞKANI ADAYI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 07-03-2023 / 09-37

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
Kılıçdaroğlu Millet İttifakının Resmen Cumhurbaşkanı Adayı

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Altılı Masa, bugün gerçekleştirdiği 14. toplantısında cumhurbaşkanı adayını belirledi. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olarak belirlendi. Altılı Masa liderleri ayrıca 12 maddelik "Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası" konusunda mutabık kaldıklarını ve imzaladıklarını duyurdu. 12. madde Yavaş ve İmamoğlu’na özel olarak eklendi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin ev sahipliğinde düzenlenen "Liderler Buluşması"nın ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Saadet Partisi Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı’nı oluşturan altı partinin cumhurbaşkanı adayı olduğunu duyurarak, "Bu görevin hayırlı olmasını diliyor, inşallah seçimlerin ardından da kendisine başarılar temennisinde bulunuyorum" dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın icracı cumhurbaşkanı yardımcısı olması yönündeki formülle birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz ettiği için ittifaktan ayrılan İYİ Parti lideri Meral Akşener’in de toplantıya katılacağını açıkladı.

Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek olan toplantı için parti genel merkezine gelen ilk isim DEVA Partisi lideri Ali Babacan oldu. Babacan’ın ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, art arda Saadet Partisi’ne geldi.

KARAMOLLAOĞLU: ADAYIMIZ KILIÇDAROĞLU

4,5 saat süren toplantının ardından ilk açıklamayı Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu yaptı. Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nın adayının Kılıçdaroğlu olduğunu duyurdu.

Karamollaoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

"Hepinize hoşgeldiniz diyorum. Bugün Berat Kandili’ni idrak ediyoruz. Ramazan’a çok kısa zaman kaldı. Aldığımız kararları başarıyla neticelenmesini niyaz ediyoruz Allah’tan. İçinde bulunduğumuz günler acılı günler. Birçok şehirde şehir diye bina ayakta kalmadı. Vefat eden bütün kardeşlerimize Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Bugün burada bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı sizlere duyurmayı görev addlediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayımız.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

"Değerli kardeşlerim Sayın Genel Başkanlarıma, hepinizin huzurunda teker teker teşekkür ediyorum. Yunus Emre ’Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz’ der. Biz Yunus Emre’nin sözünden aldığımız ilhamla Türkiye’nin bütün renklerini Türkiye’nin bütün renklerini bir araya getirmek için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Halil İbrahim sofrası komşusu açken tok yatmamaktır. Halil İbrahim sofrası tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir. Halil İbrahim sofrası zulmün sona ermesi, hakkın, hukukun ve adaletin hakim kılınması demektir. Bizim soframız barışın ve kardeşin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye’yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Bunu hep birlikte başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

Millet İttifakı’nın oluşturan genel başkanları olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinde yol haritası üzerinde de mutabık kaldık. 11 madde az önce sonuçlandı. Bu kapsamda, parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil diğer partilerimizin Sayın Genel Başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır. Şunu da belirtmek isteirm, Millet İttifakı’nın kapısı; ortak Türkiye hayalimizi paylaşan herkese sonuna kadar açıktır. İnanç düşünce ideoloji kimlik ayırt etmeksizin 85 milyon insanımızı yürekten selamlıyoruz. Deprem felaketinin bıugün 1. ayı, kaybettiğimiz vatandaşlara rahmet diliyorum. Ey güzel halkım hiç kimse merak etmesi ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağız. Yolumuz açık olsun."

 

12 MADDELİK YOL HARİTASI İMZALANDI

Akşener, Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu, Uysal, Davutoğlu 12 maddelik "Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası"nı da imzaladı.

Ortak mutabakat metninde 11. madde dikkat çekerken, 12. madde CHP’li büyükşehir belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için eklendi: "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır."

Liderlerin ortak imzaladığı maddeler şöyle:

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası üzerinde aşağıdaki şekilde mutabakata vardık:

1. Geçiş Sürecinde Türkiye’yi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz

2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.

3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.

4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

6. Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.

7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir

8. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameler ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakı’na dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır

9. Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine mekanizmalar oluşturulacaktır

10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise-siyasi parti üyeliği sona erecektir.

11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev suresini tamamlayacaktır.

12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun"

AHM.VT


Kılıçdaroğlu Millet İttifakının Resmen Cumhurbaşkanı Adayı : Google'da Ara
Kılıçdaroğlu Millet İttifakının Resmen Cumhurbaşkanı Adayı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  HÜSEYİN AKSU BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI


          8 yıllık Aydın Belediye Başkanlığı görevinden sonra bağımsız Milletvekili Adayı olan fakat seçimde kullanılan oyların geçersiz say

  AYDIN İYİ PARTİDE 34 ADAY


          İYİ Parti’de 14 Mayıs Genel Seçimleri Milletvekili aday adayı başvuruları sona erdi. 3 bin 379 kişi, milletvekili adaylığı için yarışacak. İYİ Parti

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim