Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Yüksek değerin, elektriksel dalgalanmadan kaynaklandığı belirtildi
NAZİLLİ GENÇLİK KONSERİ NAZİLLİYİ SALLADI
AYDINLI YARIŞMACI DESTEĞİNİZİ BEKLİYOR
Vali Aksoy’ 19 Mayıs Mesajı Yayımladı
AYESOB Başkanı Künkçü Oldu


CHP’li Bülbül’den kritik soru - SİYASET - Aydın Haber Merkezi
 
CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN KRİTİK SORU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 26-03-2022 / 20-17

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
CHP’li Bülbül’den kritik soru

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Milletvekili Seçim Kanununun Anayasa Komisyonu’nda yapılan görüşmelerinde konuştu. Bülbül, “Bugün itibarıyla 3.763 birinci sınıf hâkim, 1.368 de birinci sınıfa ayrılan hâkim var. Bunların kaçı AKP üyesi, açıklansın” dedi. 

Milletvekili Seçim Kanununun görüşmeleri Anayasa Komisyonu’nda yapıldı. Sabah saatlerine kadar süren toplantıda CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül dikkat çeken bir konuşma yaptı.

NEDEN BİRİNCİ SINIF VE KIDEMLİ HAKİM’E GÜVENMİYORSUNUZ?

Kritik noktaya değinerek, birinci sınıfa ayrılan hakimlerin kaçı AKP üyesi diye soran CHP’li Bülbül, “Elli yıldan beri kıdemli hâkimler, il ve ilçe seçim kurulu başkanlığı yapıyor. Yeni getirilen düzenlemede kıdemli hâkimlerin seçim kurulu başkanı olması kaldırılıyor. Bugün itibarıyla 3 bin 763 birinci sınıf hâkim var. Bin 368 de birinci sınıfa ayrılan hâkim var. Siz neden birinci sınıf hâkime ve kıdemli hâkime güvenmiyorsunuz? Bu bin 368 hâkim içerisinde AKP üyesi olarak aldığınız kaç tane hâkim var? Niçin kıdemli hakimleri çıkarıp birinci sınıfa ayrılma koşulunu getirdiniz? Seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız?“ diye sordu. 

CUMHURBAŞKANINA NEDEN SEÇİM YASAKLARI KAPSAMINA GİRMİYOR?

Yeni kanuna göre, Cumhurbaşkanının seçim yasaklarından muaf olmasını eleştiren CHP’li Bülbül, “Cumhurbaşkanı neden seçim yasakları kapsamına girmiyor? Cumhurbaşkanı, partili bir Cumhurbaşkanı değil mi şu anda tek adam değil mi yürütmenin başı değil mi? Bakanlara seçim yasağını getiriyorsunuz ama Cumhurbaşkanına getirmiyorsunuz. Birçok yasada Başbakanı silip Cumhurbaşkanı yazıyorsunuz ama orada yazmıyorsunuz” dedi.

İNSANLAR HAKLARINI KULLANIRKEN BAŞIMA BİR ŞEY GELECEK Mİ DİYE DÜŞÜNÜYOR

Haksız ve hukuksuzlara değinen CHP’li Bülbül, “2018’den bugüne devam eden Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi denilen sistemde anayasal hak ve özgürlükler kullanılamıyor. Seçimle ilgili düzenlemeler, seçim güvenliği açısından dışarıda kalıyor ve demokrasinin olmadığını her alanda yaşıyoruz. Sokakta yaşıyoruz, Meclis’te yaşıyoruz, cezaevinde yaşıyoruz, mahkemelerde yaşıyoruz, kuyruklarda yaşıyoruz ve insanlar anayasal hak ve özgürlüklerini kullanırken "Acaba başıma bir şey gelecek mi?" diye düşünüyor. 2022 yılında cezaevlerine 6,5 milyar TL pay ayrılmış. Bu muhaliflere “İktidara karşı sesini çıkarırsan yolun ya gözaltıdır ya gazdır ya sopadır ya da cezaevidir" demek oluyor. Bu durumda, toplumun demokratik olmayan yapısında yeni bir seçim kanunu teklifi önümüze geliyor. Bu seçim kanunu teklifinden seçim güvenliği, Anayasa’nın 67/2’nci maddesinde oluşan seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarını ve özgürlüklerini çıkarmaya, bu hakları kullanmaya dair madde var mı diye bakıyoruz.” diye konuştu.


CHP’li Bülbül’den kritik soru : Google'da Ara
CHP’li Bülbül’den kritik soru


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  İY PARTİ İL İLÇE BAŞKANLARI


         İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner başkanlığında İYİ Parti Aydın İl divani, Kadın Kolları Başkanı Fatma Şakru , Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ,

  BAYRAKTAR: BU UTANÇ HEPİMİZİN


         Zafer Partisi Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar, “Turist misafirlerimiz yürüyecek kaldırım bulamadılar. Bu utanç hepimizin”

 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim