Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı
EFELER’İN TİYATRO SANATÇILARINDAN ÖĞRENCİLERE TATİL HEDİYESİ
Erdoğan, Denizli’de 232 tesisin açılışını yapacak
İktidarın hoyrat müdahaleleri, vatandaşı kooperatiflerden uzaklaştırıyor
Aydem Perakende ve Gediz Perakende‘den Yeni


CHP’Lİ BÜLBÜL: ANAYASA PAKETİ REFORM NİTELİĞİNDE - SİYASET - Aydın Haber Merkezi
 
CHP’Lİ BÜLBÜL: ANAYASA PAKETİ REFORM NİTELİĞİNDE
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 03-12-2022 / 07-42

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
  CHP’Lİ BÜLBÜL: ANAYASA PAKETİ REFORM NİTELİĞİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül açıklanan Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği paketini değerlendirdi. 84 maddeden oluşan Anayasa paketinin reform niteliğinde olduğunu belirten Bülbül, korku iklimin ortadan kaldırılacağını söyledi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 84 maddeden oluşan Anayasa paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklanan paketin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Milletvekili Bülbül, "Türkiye’de birbirinden farklı siyasi görüşlere sahip 6 siyasi partinin genel başkanları 28 Şubat 2022’de yayınlamış oldukları Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem  mutabakat metninden sonra vatandaşın bize somut belgeler ortaya koyun çağrılarına karşı oluşturulan komisyonlar somut bir anayasa değişikliği önerisinde, tespitinde bulundu. Bu çok önemli bir reform niteliğinde bir tespit, bu anayasa değişikliği tespitinde maddelere baktığımız zaman 82 anayasası bugüne kadar 21 kere değiştirilmiş. 21 kere değiştirilmiş ama öncelikler bir kenara itilmiş güvenliğe yönelik değişiklikler yapılmış. Yani özgürlük ve güvenlik arasındaki tercihlerle güvenlik göz önüne alınmış. Esas özgürlüğün hak ve hürriyetin uygulandığı vatandaşın hak ve özgürlükleri kullandığı bir toplumda da güvenlik açısından da sorunlar çözülebilir. Bu çerçevede en önemli maddelerden birisi hürriyetler, kural ve hürriyetlerin sınırlandırılması istisnalar deniliyor madde de, yani önemli bir madde artık burada ödev kaldırılıyor temel hak özgürlükler maddesi getiriliyor." dedi.

KORKU İKLİMİ ORTADAN KALKACAK
Anayasa değişikli paketinin partilerin uzlaşma kültürünün yansıması olduğunu ifade eden Bülbül, "Reform niteliğindeki 84 maddelik değişikli özgürlükleri öne alıyor. Bağımsız ve tarafsız yargıyı ortaya koyarak, yasamayı güçlendiriyor. Yürütmenin artık tek kişinin elinden alındığı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen ucube sistemin bugün getirdiği fenalığı, kötülüğü ortadan kaldırıyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte Türkiye’de bir korku iklimi yaşanmaya başladı. Anayasa’da yazılan bir çok hak ve özgürlük sadece Anayasa’da yazılıydı ve vatandaşlar tarafından kullanılmıyordu. Sadece Anayasa değişikliği yapmak bu reformu ortaya koymak yeterli değil bir de bu hak özgürlüklerin kullanılabildiği bir iklimi oluşturmak lazım. İşte o iklim 6 siyasi partinin ortaya koyduğu uzlaşma kültürüne dayanan bir iklim yani korku iklimi değil vatandaşın ifade özgürlüğünü kullandığında cezaevine gideceği bir iklim değil. Bu çerçevede bugün büyük gün 6 siyasi parti uzlaşma kültürü ile beraber Türkiye’nin yol haritasını ortaya koydular. Artık yargı tarafsız olacak, bağımsız olacak. Artık yargının siyasallaşması ortadan kalkacak. Uygulamada da böyle olacak. Artık hesap sorulabilir aynı zamanda hak arama hürriyetine açılımlar sağlanıyor. " şeklinde konuştu.
AHM.VT

CHP’Lİ BÜLBÜL: ANAYASA PAKETİ REFORM NİTELİĞİNDE : Google'da Ara
CHP’Lİ BÜLBÜL: ANAYASA PAKETİ REFORM NİTELİĞİNDE


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  ERDOĞAN, DENİZLİ’DE 232 TESİSİN AÇILIŞINI


         Denizli’de düzenlenecek olan toplu açılış törenine katılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam 232 tesisin açılışını yapacak. Yaklaşık 18 milyar

  İKTİDARIN HOYRAT MÜDAHALELERİ, VATANDAŞI KOOPERATİFLERDEN


         İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada kooperatifçilikle ilgili yaşanan sorunlara değinerek, "İktidarın hoyr

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim