Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Eczacılar 16 Ekim’de greve gidiyor
Benzin ve motorine 24 saat geçmeden
Aydın Sezgin: Düşe kalka dış politika
Bu geceden itibaren benzine 62 kuruş,
Gazeteciler Sendikasından 14 Partiye Dilekçe


SPOR KULÜPLERİNDE ÇİFTE STANDART KALKTI - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
SPOR KULÜPLERİNDE ÇİFTE STANDART KALKTI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-07-2022 / 09-39

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
SPOR KULÜPLERİNDE ÇİFTE STANDART KALKTI

Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ve spor federasyonlarının kuruluşu, organları, üst kuruluş oluşturmaları, gelir ve giderleri, bütçe ve harcama esasları, görev, yetki ve sorumlulukları, denetimleri, bunlara yapılacak her türlü yardımın şekil ve şartları ile bunlara ilişkin diğer hususlara dair usul ve esasları düzenleyen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi 22.04.2022 tarihinde TBMM’de kabul edildi. 26.04.2022 tarihinde ise “Yeni Spor Kanunu” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun öncesinde ve hali hazırda kurulmuş olan spor kulüpleri 5253 sayılı Dernekler Kanunu’na tabi olarak kurulduktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığına tescil ile spor kulübü vasfını kazanmaktaydılar. Getirilen düzenleme ile bu çifte kayıt ve tescil sistemi ortadan kaldırılmakta ve spor kulüplerinin Gençlik ve Spor Bakanlığına tescil ile tüzel kişilik kazanmaları sağlanmaktadır. Bu şekilde spor kulüplerinin öncelikle demek olarak kurulma mecburiyeti ve uygulaması ortadan kaldırılmaktadır.

Kanun’un gerekçesinde spor kulüplerinin dernekler mevzuatından çıkarılmasına ilişkin olarak, “Derneklerin kazanç paylaşma amacıyla kurulamayacağına ilişkin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nda yer alan hükümler ve sporun bir endüstri haline geldiği gerçeği göz önüne alındığında; sporun en önemli aktörleri olan spor kulüplerinin dernek statüsünde devam etmelerinin artık mümkün olmadığı açıktır. Bu nedenle, spor kulüplerinin dernekler mevzuatından çıkarılıp farklı bir yasal düzenlemeye tabi tutulması zorunludur.” ifadesi kullanılmıştır. Buna karşılık Kanun’da yer alan düzenlemeler ayrıntılı olarak incelendiğinde birçok hükmün Dernekler Kanunu’na paralellik gösterdiği ve yine birçok hükümde Türk Medeni Kanunu’nun derneklere ilişkin hükümlerine ve Dernekler Kanunu’na atıf yapıldığı açıkça görülmektedir. Hukukçuların Kanun’a ilişkin en büyük eleştirilerden biri de bu noktada oluşmaktadır. Derneklerin yapısının spor kulüplerine uymadığı, bu nedenle spor kulüplerinin dernek statüsünden çıkarılması gerektiğini savunan kanun koyucu, aynı zamanda Kanun’un muhtelif maddelerinde yine Türk Medeni Kanunu’nun derneklere ilişkin hükümlerinin uygulama alanı bulacağını belirtmiştir. Bu noktada Dernekler Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ile de aynı sonuca ulaşılması mümkün olabilecektir.

Spor faaliyetlerine katılım noktasında ise spor kulüplerinin bir spor dalında faaliyetlere katılabilmesi, bu spor dalının bağlı olduğu spor federasyonu tarafından tescil edilmesine bağlıdır. Burada da tescilin yapılması, başvuru şekli ve gerekli belgelere ilişkin usul ve esasların ilgili spor federasyonunun talimatları belirleneceği düzenlenmiştir.

https://www.hukukihaber.net/mevzuat/spor-kulupleri-ve-spor-federasyonlari-kanunu-h447411.html


SPOR KULÜPLERİNDE ÇİFTE STANDART KALKTI : Google'da Ara
SPOR KULÜPLERİNDE ÇİFTE STANDART KALKTI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  AYTO TARİHİNDE İLK KEZ TEK


         Aydın Ticaret Odası Organ Seçimleri, 2 Ekim Pazar günü Osmangazi Ticaret Lisesi’nde gerçekleştirildi ve oy verme işlemi 09.00 – 1

  KANGRENE DÖNEN BALIKCI KAHVESİ SORUNU


         Kuşadası’nın simge mekanlarından olan Balıkçı Kahvesi ile ilgili olarak Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi arasında yaşa

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim