Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın İYİ Partide 34 Aday Adaylığı
SGK Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesini
KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN HER BİR OYA
QUA Granite, Doğaya Sahip Çıkıyor
Ahmet YENER Seçim döneminin başladığını mesajla


Elazığlılar Derneği Kürsübaşında Asto’yu Ağırladı - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
ELAZIĞLILAR DERNEĞİ KÜRSÜBAŞINDA ASTO’YU AĞIRLADI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-01-2023 / 16-45

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
Elazığlılar Derneği Kürsübaşında Asto’yu Ağırladı

Aydın Elazığlılar Derneği Aydın Sivil Toplum Kuruluşları Paltformunu Kürsübaşı etkinliğinde ağırladı.

Aydın Elazığlılar Derneği Başkanı Necati Gür Kürsübaşı Geleneği eski harput evlerinde kış mevsiminde kullanılan adeta soba görevi yapan özel olarak düzenlenmiş mangal kürsü etrafında ısınmak, sohbet etmek, eğlenmek amacıyla bir araya gelinmesi geleneğidir, bizde Aydın Elazığlılar Derneği olarak günümüzde Harput kültürünün belli bir yönünü ifade eden, “Kürsübaşı” geleneğini yaşatmak ve tanıtmak için her hafta misafirlerini dernekte ağırladıklarını söyledi.

ASTO Başkanı Veli Tiryaki Aydının Türkiyenin 7 bölgesinden göç aldığını, bu kapsamdada hemşehri derneklerininde Aydında faaliyet gösterdiğini çoğunluğunun ASTO Platformunda birlikte yerel ve ulusalda birçok konuda birlikte çalışmakla birlikte önemli sayıda 5 binin üzerinde Elazığlı hemşehrileriyle birlikte yaşamaktan onur duyduklarını Elazığ Kültürünün “Kürsübaşı” geleneğinde ağırlanmaktan çok memnun olduklarını söyledi.  UNESCO dünya kültür mirası temsili listesinde yer alan Kürsübaşı geleneğinin Aydındada  yaşatılmasının çok önemli ve değerli bir faaliyet olarak gördüklerini belirttirek Elazığlılar Derneği Başkanına ve ekibine çok teşekkür etti.

Geçede TRT repertuarında da önemli bir yer tutan Elazığ’ın Türkiye’ye mal olmuş musikisi, kültürü ve sanatında yer alan Harput Musikisin en güzel örnekleri içra edildi.

Kürsü Başı Geleneği UNESKO Dünya Mirası

Açık havada ve ekseriyetle yemek ocaklarında yakılan ağaç kömürü ateşi carıtlarla (ateş küreği) bu mangallara konulur ve dayanmak için de üzerleri külle kapatılırdı. Bu ateş, soğuğun şiddetine göre 10-12 saat kadar kürsüyü ve kürsü başlarını hamam gibi ısıtır ve sıcak tutardı. Kürsünün kendisinden ziyade Kürsübaşı diye bilinen ve bu isimle anılan toplantılar, sohbetler, ziyafetler, yarışmalar, müzikli eğlenceler, halk hikayeleri anlatımları gibi kültür hayatımızda önemli yeri olan konuların işlenmesi ve günümüze kadar gelmesi önemlidir.

Kürsübaşları geleneksel kültürel unsurlarının günümüze aktarılmasında önemli bir fonksiyonu yerine getirmiştir. Somut olmayan kültürel mirasın korunması kapsamında; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’deki sohbet toplantıları konusunda bir çalışma başlatılmıştır. Valiliğimizin de katkılarıyla Elazığ-Kürsübaşı geleneği, Şanlıurfa- Sıra geceleri ve Balıkesir Barana geceleri hakkında bir dosya hazırlanarak Dünya Kültür mirası listesine alınması talebiyle UNESCO’ya sunulmuştur.UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi gereği yaptığımız çalışmalarla 2010 yılı Ekim ayında Kürsübaşı geleneğimiz UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI temsili listesine kabul edilmiştir. Bu konu kapsamında 24-27 Aralık 2010 tarihleri arasında Elazığ’da Müdürlüğümüzün koordinasyonuyla TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Kürsübaşı Sohbetleri” belgesel çekimleri gerçekleştirilmiştir.

AHM.VT


Elazığlılar Derneği Kürsübaşında Asto’yu Ağırladı : Google'da Ara
Elazığlılar Derneği Kürsübaşında Asto’yu Ağırladı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  SGK PERSONELİNE FAZLA MESAİ ÜCRETİ


         Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN)’e bağlı Türk Büro-Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır’ın SGK &Ccedi

  KADINLAR ÖZGÜRLEŞMEDEN TOPLUM ÖZGÜRLEŞEMEZ


          8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle  Eğitim-İş Aydın Şubesi Örgütlenme Sekreteri Yasemin SEMİZ bir basın

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim