Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
KUŞADASI KUŞTUR PAZARINDA YANGIN
ŞİRİNDEREYİ GECE YARISI FIRTINA VURDU
Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!
TÜRK KADINLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ AYDIN’LI KADINLARLA
EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


BOZKURT: BEKLENTİMİZ YENİ ADLİYE BİNASI - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
BOZKURT: BEKLENTİMİZ YENİ ADLİYE BİNASI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 03-09-2021 / 15-48

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
BOZKURT: BEKLENTİMİZ YENİ ADLİYE BİNASI

Aydın’da 2021-2022 Adli Yılı açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

2021-2022 Adli Yıl Açılış Törenine Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Ticaret Mahkemesi Başkanı, İdare ve Vergi Mahkemesi Başkanı, ve avukatların katılımıyla Atatürk Anıtına çelenklerimizi koyup, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla gerçekleştirildi.

Aydın Adliyesi önünde düzenlenen törende Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Yıldırım ve Baro Başkanı Gökhan Bozkurt tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Yargıda ’e-duruşma’ dönemi

Yeni adli yıl ile birlikte adliyelerde birçok yenilik hayata geçecek. Adalet Bakanlığı, hayata geçirilecek uygulamalara yönelik çalışmalarını tamamladı.

Yeni adli yılda, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki hedeflere ulaşılması için çalışmalar yürütülecek.

"E-duruşma"nın pilot uygulamasına geçilecek.

Asliye mahkemelerinde ’savcı’ dönemi

Yeni adli yılla birlikte infaz hakimlikleri bulundukları il veya ilçenin adıyla anılacak. İnfaz aşamasındaki tüm kararlar infaz hakimlerince alınabilecek. Savcıların ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin verdiği kararlara yönelik şikayetleri değerlendirilecek.

9 yıl önce kaldırılan asliye ceza mahkemelerindeki duruşma savcısı uygulaması yeniden başlatılacak.

Cumhuriyet savcıları, asliye ceza mahkemelerindeki duruşmalara tekrar katılabilecek.

Adalet Bakanlığının 3 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla kurulan Adana Bölge İdare Mahkemesi, 1 Eylül itibarıyla faaliyete geçirilecek. Böylece, ülke genelinde hizmet veren bölge idare mahkemesi sayısı 8 olacak.


Adli yılın açılışında konuşan Baro Başkanı Gökhan Bozkurt; Hak ve özgürlükler mücadelesinde tarih boyunca hep en önde yürümüş, üstünlerin hukukunun karşısında hukukun üstünlüğünü, zulmün karşısında adaleti savunmanın bedelini yeri geldiğinde canlarıyla ödemiş, kralların, majestelerinin değil, halkın hukukunu yılmadan savunmuş olan savunma mesleğinin ustaları, adalet kalesinin yılmaz bekçileri olan, meslektaşlarım, Cumhuriyetin müeyyidesi oldukları bilinen Cumhuriyet Savcılarımız, verdikleri her kararın Yüce Türk Milleti adına olduğunu bilen hukuktan, adaletten ve vicdandan başka güç tanımayan değerli hakimlerimiz, adliyemizin ve baromuzun fedakar çalışanları, haber alma özgürlüğümüzü sağlamak adına kalemini namus bilen basın mensubu dostlarımız ve güvenliğimizi sağlamak üzere bizimle olan değerli Emniyet mensubu arkadaşlarım; Hepinizi şahsım, Yönetim Kurulumuz ve Aydın Barosu’na mensup bin beş yüze yakın meslektaşım adına saygıyla selamlıyorum.
Henüz geride bıraktığımız ay, bilindiği üzere Türk Milletinin zaferler ayıdır. Bu zaferlerin sonuncusu ve belki de en anlamlısı olan 30 Ağustos ise, emperyalizme ve emperyalizmin tetikçilerinin işgaline karşı dünyaya örnek olan bir direniş ve milli mücadele ile Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiğimiz onurlu savaşın sonunda kazandığımız büyük zaferdir. Kutlu olsun…Bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi ve cumhuriyetimizin temsil ettiği çağdaş değerleri borçlu olduğumuz Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran tüm devlet insanlarını ve coğrafyayı vatan yapmak için kan veren, can veren tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum.
Büyük önder Atatürk’ün de çok güzel bir şekilde ifade ettiği üzere, mecbur kalınmadıkça savaş bir cinayettir. Güzel olan, insana yakışan savaş değil barıştır. Bugün aynı zamanda 1 Eylül Dünya Barış günüdür. Kan gölüne dönmüş bir dünyada barıştan söz etmek gerçekten kolay olmasa da umudumuzu yitirmeyecek, barış için mücadeleye devam edeceğiz. Bu vesileyle, yurttaşlarımızın hukukunu tehdit eder boyuta gelmiş bulunan düzensiz göçün bir an önce sona ermesini, herkesin kendi yurdunda ve barış içerisinde yaşayabilmesini diliyoruz.
Her adli yıl açılışında yenilerini ekleyerek tekrar etmekten bıktığımız sorunları bir yana koyarak önce tarihe kötü bir not daha bırakıyorum. Bugün sizlere, yüzbinlerce kişi ile açılışların, otobüslerde maskesiz ve davul zurnayla yolculukların lebaleb parti kongrelerinin alenen yapıldığı ülkemizde pandemi bahane edilerek genel kurulu ve seçimleri dört kez ertelenmiş beşincisini gerçekleştirebilmek üzere hazırlıklarını tamamlamış bir baronun başkanı olarak hitap ediyorum. Görev süresi dolmasına rağmen yedekleri olmadığı için istifa hakkını dahi kullanamamış bulunan yönetim, disiplin, denetleme kurullarının ve TBB delegelerimizin adına son olarak da 11 ay 22 gündür yeniden seçilme şansı bulamadan fazladan görev yapmak zorunda kalan şahsım adına ve en önemlisi 11 ay 22 gündür seçme ve seçilme hakkı genelgelerle hukuksuz olarak gasp edilen 1423 meslektaşım adına hitap ediyorum. Bu geçen süre demokrasimize ve hukuk devleti adına tarihimize kapkara harflerle yazılacak Savunma Makamı bunu asla unutmayacaktır!
Dünyanın en büyük binasının yapmakla da üzerine adalet sarayı yazmakla da yurttaşların yüzde yüz güvenebileceği bir yargı sisteminin kurulamayacağını biliyoruz. Adalet elbette yalnızca liyakatın olduğu bir yerde yeşerir, boy verir ve gölgesinde yurttaşlar huzur içerisinde yaşayabilir. Ancak mevcut adliye binamızda hiç kimse için sağlıklı bir çalışma ortamı kurulabilmesinin mümkün olmadığı dışarıdan bakıldığında bile görülen apaçık bir gerçektir. Bu nedenle yeni adli yıldan en büyük beklentilerimizden birisi yeni büyük ve önümüzdeki en az yüzyılın ihtiyaçları düşünülerek planlanacak yeni adliye binasının temelinin atıldığını bir an önce görmektir. Bu bizim, adliye çalışanlarının, hakimlerimizin, savcılarımızın ve adalet aramak için gelen tüm vatandaşların hakkıdır. Bu Aydın’ın, Aydınlıların en doğal hakkıdır. Aydın ilinin de tamamında yeni adliye binası bulunan diğer bütün illerimiz gibi, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin bulunduğu Türk vatanında yer aldığını buradan bir kez daha tüm yetkililere hatırlatmak isterim.
Savunma makamı olarak kendimiz ve haklarını savunmak üzere vekalet aldığımız tüm insanlarımız adına sesleniyorum: Yeni adli yılda;
•Duruşma zaptını hazır bulunan avukatlara vermeyen mahkeme görmek istemiyoruz.
•Özellikle başka il ya da ilçelere duruşma için giden meslektaşlarıma “hakim yok, mazeret dilekçesi verin” cümlesinin kurulduğunu duymak istemiyoruz.
•Sabah saatin 09.00’ına duruşma koyan hiçbir hakimin saat 10.00’da daha ilk duruşmaya başladığını görmek istemiyoruz.
•“Avukat öldürüldü”, “Avukata saldırı” gibi bir tek haber başlığı daha görmek istemiyoruz.
Avukatlara yönelik herhangi bir saldırı halinde şüphelilerin adliyeye canları istediğinde gelip, ellerini kollarını sallayarak çıkıp gittiklerini görmek istemiyoruz.
Müvekkilinin lehine olan kısa kararı yazdıran hakime güvenerek, istinaf dilekçesi vermeyen herhangi bir meslektaşımın içerisinde vekalet ücretinin yer almadığı gerekçeli kararla karşılaşmasını istemiyoruz.
Kapı gibi yürürlükte duran Avukatlık Kanununa rağmen meslektaşlarıma görevlerini yaparken engel çıkaran bir tek kamu kurumu ya da görevlisi görmek istemiyoruz.
Tek bir tane dahi yeni hukuk fakültesi açıldığı haberini görmek istemiyoruz.
Tüm bunları önümüzdeki adli yıl açılış konuşmasında da tekrar etmek istemiyoruz.
Yeni adli yılda;
TAKPAS sorununun derhal çözüldüğünü,
Neredeyse iki yıl geriden gelen adli yardım ödemelerinin hemen yapılabilecek şekilde gerekli paranın barolara gönderildiğini,
Bir daha gecikme olmaması için illerin özellikleri de göz önüne alınarak adli yardım mevzuatının acilen düzenlendiğini,
Beraat eden sanık lehine takdir edilen vekalet ücretlerinin hemen ödendiğini,
Stajyer avukatların önündeki ekonomik ve diğer tüm sorunların halledildiğini,
İstinaf, Yargıtay ya da Danıştay’a giden dosyaların oralarda unutulmayıp, bir an önce kararı ile birlikte geriye döndüğünü,
Yurttaşların haklarını sosyal medya ya da televizyonların sabah programlarında aramak zorunda bırakılmadıklarını,
Düşüncenin ve bunu ifade etmenin en temel insan haklarından olduğunun bizzat yargı tarafından içselleştirildiğini,
Hak arama özgürlüğünün güvencesi olan avukatlara hak ettikleri saygının, ülkenin ve adliyelerin her metrekaresinde gösterildiğini görmek istiyoruz.
Her türlü teröre, terör örgütlerinin Devletimize sızdırılmasına, darbelere, hukuksuzluğa ve antidemokratik her uygulamaya karşı hiç kimseden çekinmeden hatta bazıları tarafından alkışlandığı zamanlarda dahi bunlara karşı kale gibi duran bu ülkenin baroları olarak yeni adli yılda da bin yıl sonraki adli yılda da aynı kararlı ve onurlu duruşumuzu sürdüreceğimizi şimdiden bildirmek isterim. Bu uğurda yeri geldiğinde canlarını dahi feda etmekten bir an için bile imtina etmeyen meslek büyüklerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Onların izinden gittiğimizi özellikle baro başkanları olarak eylemli olarak gösterdiğimiz 2020 Ankara direnişini ve hukuksuzluğun üstüne üstüne yürüdüğümüz bütün mücadelelerimizi her gerektiğinde büyüterek sürdüreceğimize buradan meslektaşlarım adına bir kez daha söz veriyorum.
Demokrasinin, Hukuk Devletinin, Laikliğin, hak arama özgürlüğünün, adil yargılanma hakkının güvencesi, Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetin ve devrimlerinin bekçisi olmaya ilelebet devam edeceğimizi bildirerek, bir sonraki adli yıl açılışında sorunları değil artık sadece daha kaliteli bir yargı hizmetini nasıl verebileceğimizi konuşabilmemiz dileğiyle, adalet için fedakarca çalışan avukat, hakim ve savcı meslektaşlarımız ile adliye, baro ve avukatlık bürosu çalışanlarımız başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızın yeni adli yılını kutluyor, hayırlı olmasını diliyorum. dedi.

BOZKURT: BEKLENTİMİZ YENİ ADLİYE BİNASI : Google'da Ara
BOZKURT: BEKLENTİMİZ YENİ ADLİYE BİNASI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  TÜRK KADINLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ AYDIN’LI


         Aydın Türk Kadınları Birliği Derneği Başkanı Sayın Saadet Kavasgil ve yönetimi, 25 Kasımda Kadına Şiddete Hayır etkinliği düzenledi. Etkinliğe Gir

  AYDIN’DA KADES UYGULAMASI TANITILDI


         Aydın’da polis ekipleri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla KADES uygulamasını tanıttı. Aydın Haberleri

 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 30 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 61 √ Toplam : 504 - Başarısız Buluyorum.
% 11 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim