Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın il Jandarma Komutanı Alb.Ali Naci
Erdoğan Talimat Verdi, Bugün İndirim Başladı
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
MOTORİNE PAZARTESİ BÜYÜK ZAM GELİYOR
İYİ Parti’den AK Parti’ye ağır eleştiri


AYDIN BAROSUNDAN SESLİ SİNYALİZASYON TALEBİ - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
AYDIN BAROSUNDAN SESLİ SİNYALİZASYON TALEBİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-01-2022 / 09-57

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
AYDIN BAROSUNDAN SESLİ SİNYALİZASYON TALEBİ

Bilindiği üzere 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler haftası olarak anılmaktadır. 1921 yılında geçirmiş olduğu bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybetmiş bir fotoğrafçı olan James Biggs, çevredekilerin görme engelli olduğunu anlaması ve kendisini motorlu taşıtlardan korumak amacıyla Londra sokaklarında bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931’de Fransız Körler Örgütü, görme engellilerin kullandığı bastonların beyaza boyanmasını ve “Beyaz Baston” adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve görme engellilerin kullandığı baston, Beyaz Baston olarak anılmaya başlar. Bu olayın dünya çapında kabul görmesiyle 7-14 Ocak tarihleri ’Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir.

Beyaz baston görme engelliler için bağımsızlığın ve güvenliğin sembolü olmuştur. Yapılan araştırmalara göre; baston kullanmadan gezen görme engellilerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimali, baston kullananlara göre çok daha yüksektir. Ancak buna rağmen ülkemizde beyaz bastonun görme engelli vatandaşlarımız için önemi geç fark edilmiş, beyaz baston kullanımında ise halen istenilen seviyeye gelinememiştir. Bu noktada Beyaz Baston Haftası görme engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorluklar konusunda empati kurulması ve farkındalık yaratılması açısından oldukça önemlidir.

Ne yazık ki günlük hayatta düşünmeden yaya geçidi ya da kaldırımlara döşenen kabartmalı şeritler üzerine park etmek, kaldırımlarda görme engelli vatandaşlarımıza ayrılan şeritleri kullanmak, kaldırımların gerek ortasına gerekse görme engelli vatandaşlarımız için ayrılan şeritlerine masa ve sandalye koymak ve bunun gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz hareketler ile görme engelli vatandaşlarımızın hareket serbestisini oldukça kısıtlamakta ve onlara zarar verebilmekteyiz. Bu nedenle Beyaz Baston Haftasını görme engelli vatandaşlarımızın yaşadığı zorluklar noktasında farkındalık yaratmak ve bir bilinç ortaya koymak açısından oldukça önemli bulmaktayız.


Bir diğer önemli husus ise şehrimizde karşıdan karşıya geçiş noktalarında sesli ışık sisteminin halen aktif edilememiş olmasıdır. Yine, şehir içi ulaşımda da sesli uyarı sisteminin olmayışı görme engelli vatandaşlarımızın hangi durağa geldiklerini ve nerede ineceklerini bilememelerine yol açmakta ve onları mağdur etmektedir. Bunun dışında hissedilebilir zeminler, engelli yürüme yolları gerek kurum ve kuruluşlarda gerekse toplumsal alanda yeterince mevcut değildir. Mevcut olanların ise olması gereken standartların çok uzağında kaldığı ortadadır. Eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda engellilerimize yönelik çalışmaların artırılması gerekmektedir. Anayasal güvence altındaki haklarının ve yasal düzenlemelerin bir an önce Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ve yine özel kurumlarda uygulanabilir hale getirilmesi, engellilerin erişebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Ve tüm bu öncüllerin yanında öncelikle görme engelli bir birey ile nasıl iletişim kuracağımızı, engelli bireylerimizin ne gibi zorluklarla karşılaştığını ve çözümlerimizin neler olabileceğini bilmeliyiz.

Aydın Barosu Engelli Hakları Komisyonu olarak bu hafta kapsamında sadece görme engelliler için değil tüm engel grupları için toplumsal farkındalığın yaratılması ve arttırılması için elimizden gelen çabayı sarfedeceğimizi, engelliler için Engelsiz Kent Yaşamının oluşturulması için başta 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve diğer kanun hükümlerinin hayata geçirilmesinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 


AYDIN BAROSUNDAN SESLİ SİNYALİZASYON TALEBİ : Google'da Ara
AYDIN BAROSUNDAN SESLİ SİNYALİZASYON TALEBİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  SPOR KULÜPLERİNDE ÇİFTE STANDART KALKTI


         Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ve spor federasyonlarının kuruluşu, organları, üst kuruluş oluşturmaları, gelir ve giderleri, bütçe ve h

  AYDIN BAROSUNDA ANIL YETİŞKİN ADAYLIĞINI


         Aydın Barosu Başkanı Avukat Anıl Yetişkin Aydın Barosunun Ekim - 2022 Genel Kurulunda yapılacak seçimlerde Aydın Barosu Başkan adayı olacağını duyurdu. Eki

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim