Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı
EFELER’İN TİYATRO SANATÇILARINDAN ÖĞRENCİLERE TATİL HEDİYESİ
Erdoğan, Denizli’de 232 tesisin açılışını yapacak
İktidarın hoyrat müdahaleleri, vatandaşı kooperatiflerden uzaklaştırıyor
Aydem Perakende ve Gediz Perakende‘den Yeni


Tarım Zehirleri Hayatımızı Tehdit Ediyor - SAĞLIK - Aydın Haber Merkezi
 
TARIM ZEHİRLERİ HAYATIMIZI TEHDİT EDİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 10-05-2022 / 08-18

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
Tarım Zehirleri Hayatımızı Tehdit Ediyor

Zehirli Sofralar Platformu, Türkiye’nin ihraç ettiği 372’ye yakın gıda ürününün pestisit nedeniyle geri gönderildiğini açıkladı. Yaşam savunucuları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın şeffaf olmasını talep etti.

Tarım zehirleri sebebiyle Avrupa Birliği’den (AB) ve diğer ülkelerden Türkiye’ye geri dönen gıda ürünleri rekor seviyeye ulaştı. Gıda güvenliği ve sağlıklı bir gelecek için bir araya gelen Zehirsiz Sofralar Platformu, bakanlıktan gıda ürünlerindeki denetimlerin artmasını ve şeffaflık talep etti.

 

İhracattan Dönen Ürünler İç Piyasaya Veriliyor mu?

İhracattan dönen 372 parti pestisit kalıntılı sebzeler ne olduğu merak ediliyor..

Pestisit sebebiyle 2021 yılında AB ülkelerinden Türkiye kaynaklı 372 bildirim yapıldı. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı rekor seviyeye ulaşan bildirimler, geri dönen ürünlere ne olduğu ve kendi yaptığı denetimlerine dair herhangi bir açıklama yapmamakta ısrarcı.

AB Komisyonu, gıda ve yemlerde yapılan kontroller sırasında tespit edilen gıda risklerini, Gıda ve Yemler İçin Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) portalı üzerinden herkesin erişimine açık olacak şekilde bildiriyor. Türkiye’den ihraç edilen ürünlere dair sistemdeki veriler incelendiğinde, 2018’de 113, 2019’da 98, 2020’de 194 parti üründe limitlerin üstünde pestisit tespit edildiği görülüyor. 2021 yılında ise, bu sayı son üç yılın ortalamasının yaklaşık üç katına ulaşmış durumda. Geçen yıl 372 parti ürünün çoğunluğu sınır kapılarında reddedilerek Türkiye’ye iade edildi.

MEYVE VE SEBZE…

2020 yılında en çok bildirim yapılan kategori meyve ve sebze oldu. Tarım zehri bulunan ürünler şöyle sıralandı: Biber, mandalina, greyfurt, limon, portakal, asma yaprağı, üzüm, kuru incir, nar, baharat ve bitki karışımları, haşhaş tohumu ve kimyon. Geri dönen ürünlerde, çocuklar için oldukça zararlı maddenin yanın sıra, hormonal sistem bozucu pestisitler ve toplu arı ölümlerine sebep olduğu bilinen tehlikeli zehirler de yer aldı.

166 BİNİ AŞKIN İMZA

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Zehirsiz Sofralar projesi kapsamında change.org’ta başlattığı ‘Tarım zehirleri yasaklansın’ kampanyasına 166 bini aşkın yurttaş imza attı. 27 tarım zehri yasaklanırken kampanya talepleri arasında yer alan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘son derece tehlikeli’ ve ‘muhtemel kanserojen’ olarak belirlediği 13 etken maddeden 9’u hâlâ yasaklanmadı.

Zehirsiz Sofralar Platformu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Pek çok ülke organik tarım gibi alternatif teknik ve yöntemlere yöneliyor. Türkiye artık tarım politikalarını yenilemeli, daha fazla ekolojik ve ekonomik kayba, hastalığa sebep olmadan bir stratejik eylem planı geliştirmeli. Bakanlık AB ülkelerinden geri gönderilen ürünlerin akıbetine dair net bir yanıt vermiş değil. Bakanlığın bu konuda açık ve şeffaf olmaması pestisitli ürünlerin iç pazara sürülme iddialarını kamuoyu nezdinde güçlendiriyor ve kuşku uyandırıyor.”

HER YIL YÜZ MİLYONLARCA KİŞİ PESTİSİTTEN ZEHİRLENİYOR

Türkiye’de ve dünyada yapılan birçok araştırma ve çalışma pestisitlerin sağlığı nasıl olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor.

•BMC Public Health adlı hakemli dergide 1990-2020 yıllarını kapsayan araştırma dünya genelindeki pestisit kullanımının sonuçlarına dair tehlikeli bir tabloyu ortaya koydu. 1990’da yıllık yaklaşık 25 milyon olan pestisit zehirlenmesi sayısı, 2020’de 385 milyona yükseldi. Araştırmaya göre, dünyadaki 860 milyon çiftçi ve tarım işçisinin yarısına yakını (yüzde 44’ü) her yıl zehirleniyor.

•Çukurova Üniversitesi’nde Dr. Saliha Çelik tarafından yapılan bir araştırmada, Adana Ceyhan’daki 66 tarım işçisi ve çiftçiden saç ve kan örnekleri alındı. Kontrol grubu olarak tarımla ilgisi olmayan 66 kişi de bu araştırmaya dâhil edildi. Araştırmaya göre çiftçilerin hepsinin saçında ve yüzde 94’ünün kanında en az 1 tarım zehri; 66 çiftçinin saçlarında ise toplam 31 farklı tarım zehri var.


Tarım Zehirleri Hayatımızı Tehdit Ediyor : Google'da Ara
Tarım Zehirleri Hayatımızı Tehdit Ediyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  KANSERE KARŞI KIZLARINIZA AŞI YAPTIRIN


          Rahim ağzı (Serviks) kanseri, meme kanserinden sonra kadınlarda en yaygın olan kanser türü. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, HPV aşısı

  YILBAŞINDA KAÇAK ALKOLE DİKKAT


         Aydın’da jandarma ekipleri yeni yıl öncesi yaptıkları operasyonda 235 litre etil alkol ele geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Didim’de jandarma

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim