Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
MOTORİNE PAZARTESİ BÜYÜK ZAM GELİYOR
İYİ Parti’den AK Parti’ye ağır eleştiri
Efeler Kaymakamı Değişti
Rektör Aldemir Aday Öğrencileri Adü’ye Davet


İzmir Tabip Odasından Omikron Varyantı Uyarısı - SAĞLIK - Aydın Haber Merkezi
 
İZMİR TABİP ODASINDAN OMİKRON VARYANTI UYARISI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-12-2021 / 19-42

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
İzmir Tabip Odasından Omikron Varyantı Uyarısı

İzmir Tabip Odası, Omikron varyantına yönelik bilgilendirme açıklaması yaptı. Açıklamada, “ilk izlenimler hızlı bir yayılım gösterdiği, ancak antikorları olan kişilerdeki klinik seyrinin deltaya kıyasla daha hafif” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Omikron varyantının İstanbul ve İzmir’de görüldüğünü açıklaması üzerine, İzmir Tabip Odası yazılı açıklama yaparak, alınması gereken önlemleri ve yapılacak çalışmalara başta sağlık olmak üzere ilgili tüm meslek ve emek örgütleri ile akademisyenlerin dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

“Deltaya karşı 6 kata kadar daha bulaşıcı”
Yazılı açıklamada, yapılan çalışmalar aktarılırken, “Geçirilmiş infeksiyon+aşılama ya da 3. doz uygulamaları ile elde edilen antikorların omikrona karşı aktivitelerini bir ölçüye kadar koruduklarını göstermektedir. Deltaya karşı 6 kata kadar daha bulaşıcı olduğu hesaplanan omikronun toplumdaki yayılımının, antikorlardan kaçma yeteneğiyle kolaylaşabileceği öngörülmektedir” sözlerine yer verildi.

"OMİKRON VARYANTIYLA İLGİLİ BİLGİLER HÂLÂ KISITLI"

İzmir Tabip Odası yaptığı açıklamada, “Omikron varyantının klinik seyri, bulaşıcılığı ve bağışıklıktan kaçabilme yeteneği konularındaki bilgiler hâlâ kısıtlı ve kesin bir yargıda bulunmak için yeterli olmaktan uzak olmakla birlikte ilk izlenimler hızlı bir yayılım gösterdiği, ancak antikorları olan kişilerdeki klinik seyrinin deltaya kıyasla daha hafif olabileceği şeklindedir. Yapılan çalışmalar Geçirilmiş infeksiyon+aşılama ya da 3. doz uygulamaları ile elde edilen antikorların omikrona karşı aktivitelerini bir ölçüye kadar koruduklarını göstermektedir” ifadeleri yer aldı.

"ÖNLEMLER YAYILIM HIZI AÇISINDAN ÖNEMLİ"

Deltaya karşı 6 kata kadar daha bulaşıcı olduğu hesaplanan Omikron varyantının toplumdaki yayılımının, antikorlardan kaçma yeteneğiyle kolaylaşabileceğinin öngörüldüğünü belirten İzmir Tabip Odası, ülkelerin alacakları önlemler ve işbirliğinin yayılımın hızının kesilmesi açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

İzmir Tabip Odası, yapılması gerekenleri şöyle kaydetti:

  • Kamuya açık ortamlarda maske mesafe hijyen başta olmak üzere kişisel korunma önlemlerine uyumun denetimi artırılmalıdır.
  • Kontrolsüz kalabalıkların oluşumuna yönelik önlemler alınmalıdır.  Çalışma ortamları, sosyal etkinlikler, toplu taşımda bu önlemlere uyum denetimi sağlanmalıdır.
  • Kapalı ve kalabalık ortamlara girmek isteyen 18 yaş üzeri yetişkinlerin Kovid-19’a karşı yeterli düzeyde bağışık olduğunu gösteren bir sistem kurulmalıdır.
  • Vakaların erken saptanmasına yönelik olarak yaygın test yapılmalıdır. Hızlı antijen testleri uygulamaya sokulmalıdır.
  • Pozitif vakaların sağlıklı olanlardan ayrılması ve yakın temaslıların gerçekten tespiti ve karantinaya alınarak izlenmesi için ciddi bir filyasyon sistemi oluşturulmalı, bu uygulamalar için sağlık çalışanları desteklenmelidir.
  • Virüs yayılımının hızının kesilmesi ve özellikle ağır hastalıktan korunmayı sağlamak için aşılama oranları yükseltilmelidir. Aşısız vatandaşlarımıza yönelik çabalar artırılmalı, eksik aşılar tamamlanmalı, hatırlatma dozları yapılmalıdır.
  • Özellikle risk altında olan özel grupların yeniden belirlenerek koruma altına alınması sağlanmalıdır.
  • Salgının toplumun tüm bileşenlerini içerecek şekilde koordinasyon içinde yönetilebilmesi için planlama, uygulama, denetleme ve değerlendirme çalışmalarına başta sağlık olmak üzere ilgili tüm meslek ve emek örgütleri ile akademisyenler dahil edilmelidir."

 

EVRENSEL


İzmir Tabip Odasından Omikron Varyantı Uyarısı : Google'da Ara
İzmir Tabip Odasından Omikron Varyantı Uyarısı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  E-DEVLET’TE NÖBETÇİ ECZANE DÖNEMİ


         Türkiye genelindeki tüm nöbetçi eczanelerin tek bir sayfada görebilmesine imkan sağlayan "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (

  ALKOL ÜRÜNLERİNE ZAM GELMEYE DEVAM


          Bazı şarap ürünlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığı açıklandı.  Hükümet açılan bir türlü yama tutmayan b&u

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim