Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı
EFELER’İN TİYATRO SANATÇILARINDAN ÖĞRENCİLERE TATİL HEDİYESİ
Erdoğan, Denizli’de 232 tesisin açılışını yapacak
İktidarın hoyrat müdahaleleri, vatandaşı kooperatiflerden uzaklaştırıyor
Aydem Perakende ve Gediz Perakende‘den Yeni


Doğru Nefes Alın Genç Kalın - SAĞLIK - Aydın Haber Merkezi
 
DOĞRU NEFES ALIN GENÇ KALIN
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 05-06-2022 / 08-07

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
Doğru Nefes Alın Genç Kalın

"Akciğerlerin yaşlanma hızı, kalbin yaşlanma hızından daha büyüktür"

Nefes almak, vücudun ve organların faaliyetlerine devam edebilmeleri için gerekli olan oksijeni sağlar. Vücudumuzdaki bazı zehirli atıkların ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. İnsan hiç yemek yemeden birkaç hafta, hiç su içmeden birkaç gün yaşayabilir ancak nefes almadan 3-5 dakikadan fazla yaşayamaz. Bu nedenle doğru nefes almak oldukça önemlidir.

Ağızdan nefes almak, şiddeti yüksek egzersizlerde oksijen azlığının söz konusu olduğu durumlarda alınan oksijeni artırmak için kullanılır. Burun, yabancı maddeleri filtre eden karmaşık ve son derece işlevsel bir organdır.Nefes burun deliklerinden girerken nemlenir ve beden ısısına uygun hale gelir.

Canlı ve enerjik yapının en önemli sırlarından birisi de temiz kan dolaşımıdır. Bu da ancak doğru nefes alma ile mümkün olur. Doğru nefes alındığı durumlarda vücuttaki tüm organlar daha düzenli çalışarak kişinin kendini daha iyi hissetmesine sebep olur. Ayrıca cildi güzelleştirir ve genç görünmeyi sağlar.

Doğru nefes alındığı durumlarda hayat sadece neşe, canlılık ve enerjiden ibaret olabilir. Bu nedenle milyonlarca kişi ciğerlerini tam kapasiteyle kullanabilmek ve doğru nefes almak için uğraşmaktadır. Doğru nefes her şey demektir.

Doğru Nefes Alma

İnsanlar uyurken derin bir şekilde nefes alıp verirler. Yani doğru nefes alabilmek için en kolay yöntem uyku tekniğidir. Bu tekniği uygulamak için sırt üstü uzanılır. Tüm vücut rahatlatıldıktan sonra sanki uykudaymışçasına derin derin nefes alınır. Nefes alırken önce ciğerin alt, sonra orta, en son da üst lobu tamamen havayla doldurulur. Verilirken ise tam tersi olarak önce üst, sonra orta, en son da alt lobdaki hava boşaltılır. Bu sürede ağız kapalı olmalıdır.

Doğru nefes almak ve akciğerleri tamamen temiz havayla doldurmak için, ilk başta tamamen boşaltmak gerekmektedir. Yavaşça boşaltılan akciğerlerden sonra alınan derin bir nefes, vücudun ihtiyacı olan oksijeni karşılamaya yetecektir.

Nefes Alma Teknikleri

İnsanlar genellikle; yüksek, orta ve alçak olmak üzere 3 solunum çeşidini kullanırlar. Bir de bunların hepsini aynı anda kullanan komple solunum çeşidi vardır.

Yüksek Solunum: Akciğerlerin üst tarafının kullanıldığı, göğüs kafesi, omuz ve ensenin yukarı kaldırıldığı solunum çeşididir. Sık sık nefes nefese kalanlar, astım hastaları veya midesi fazla dolu olanlar bu solunum çeşidini kullanırlar. Bu oldukça basit bir nefes alma şeklidir ve genellikle vücudun oksijen ihtiyacını karşılamamaktadır.

Orta Solunum: Akciğerlerin orta kısmının kullanıldığı solunum türüdür. Basit bir nefes alma şeklidir ancak yüksek solunuma göre tercih edilebilir.

Alçak Solunum: Akciğerlerin alt kısmının(diyaframın) kullanıldığı solunum türüdür. Alçak solunumda nefes alınırken karın şişer, nefes verirken ise eski haline geri döner. Diğer solunum türlerine göre daha etkilidir. Bunun sebebi, alt lobun kapasitesinin fazla olması ve daha fazla havayı çekebilmesidir. Ayrıca diyafram yukarı aşağı hareket ederek diğer iç organlara masaj yapmaktadır. Sinir sistemine de pozitif etkileri vardır. Günlük hayatta kullanılması önerilir.

Komple Solunum: Akciğerin tüm loblarının kullanıldığı ve akciğerleri genişleterek daha fazla hava alımını sağlayan solunum türüdür. Bu solunum çeşidi sadece nefes egzersizlerinde kullanılır.

Nasıl Nefes Almalıyız?

Sağlıklı bir nefes alışverişinde,

  • Ciğerler dakikada 4-6 litre arası havayla dolar.
  • Nefes alırken göğüs değil diyafram hareket eder.
  • Solunum burundan yapılır.

Nefes Egzersizleri

  • Burundan yavaşça, olabildiğince nefes alınır.
  • Daha sonra yavaşça ağızdan verilir.
  • Bu işlem iki kez tekrar edildikten sonra burundan tekrar nefes alınır ve bu sefer dörde kadar yavaşça sayılır.
  • Nefes verirken de aynı hızda altıya kadar sayılarak ağızdan verilir. Burada nefes verme işlemi nefes alma işleminden daha hızlı yapılmalıdır.
  • Günde en az 40 kere bu şekilde nefes alıp vermek gerekir.

Soluk borunuzu temizleyin

Sabah uyandığınızda oda camını açın ve 30 kere derin nefes alıp verin, böylece tüm soluk borunuzu temizleyin. Her dışarıya çıktığınızda, en azından arabanıza gidene kadar, alabildiğiniz kadar derin ve doğru nefes alıp verin. Akşam yatmadan önce de, aynı şekilde camınızı açarak, sabahki gibi 30 kere nefes alıp vererek, yatmadan önce soluk borunuzu temizleyip uykuya hazırlanın.

Egzersiz yaparken hızlı yağ yakmak için hangi teknik kullanılmalı?

İçinizden 4’e kadar sayarak, burundan derince nefes alın. 16’ya kadar sayarak aldığınız nefesi tutun. 8’e kadar sayarak ağızdan nefesi yavaşça verin. Bunu her gün 10 kez tekrarlayın. Yürürken daha çok yağ yakabilmek için ise 4’e kadar sayarak burundan derin nefes alın. 2’ye kadar sayarak nefesi tutun. 4’e kadar sayarak nefesi burundan yavaşça verin. 2’ye kadar sayarak nefesi tutun, böylece tekrarlayın.

Kilo verme programlarında ve uzun yaşamda, egzersiz yaşantınıza girmediği sürece, aldığınız oksijeni iyi kullanamazsınız. İyi kullanılmayan oksijen, yağların yakılmasında aktif rol alamaz. Yeterli alınamayan oksijen, ne yazık ki size uzun yaşam yollarını açamaz. Diyafram kasını kullanarak yapılacak doğru nefes alıp vermeler, depolardaki yağların yakılmasını kolaylaştırırken aynı zamanda karın kaslarınızı da güçlendirir.

nefes egzersizleri

 

Stresli olduğumuzda vücudumuzda nefes nasıl müdahale eder?

Stresli durumlarda adrenalin ve noradrenalin hormonu salgılanarak, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi anında, yağları yakıp glikoza dönüştürür ve kendimizi koruyabilecek enerjiye ve güce kavuşmamızı sağlar. Ancak bu hormon fazla salgılandığı zaman, bağışıklık sistemimizde zayıflama görünmeye başlar, daha sağlıklı bir yaşam için stres hormonunun enerjiyi fazla ya da az vermesini dengelemek ve stresin hayatımızı olumsuz etkilememesi için stresi mümkün olduğu kadar azaltmak zorundayız. Bunun için önce farkındalığımızı artırmalıyız.

Bunların içinde en kolay başvurabileceğiniz yöntem nefestir. Bilinçli bir şekilde nefes alma şeklinizde yapacağınız değişiklik, davranışsal tepkilerinizde de daha esnek olmanızı sağlar. En önemli farkındalık budur belki. Nefes alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemeniz gerekir. Ağızdan alınan nefesler sempatik ve parasempatik sinir sistemi arasındaki dengeyi de olumsuz etkiler. Mesela, anksiyete, yorgun ruh hali ve yorgun dağınık zihin, uykusuzluk, baş ağrısı, panik atak, bu olumsuz etkilerden sadece bir kaçı. İşte bu yüzden doğru nefes alışkanlığını edinmek için burundan alınıp verilen ve diyaframın da bu nefes eylemine katıldığı “Bütün Nefes”in öğrenilmesi gerekir.
Diyafram bölgesi ile birlikte alınan nefesler parasempatik sistemi de devreye sokarak, otonom sinir sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Alt beden kaslarıyla nefes alıp vermeye başladığınızda gereksiz yere stres hormonunun artışını da engellemiş olursunuz.
Stresli durumlarda stresinizi azaltmak için bir sandelye de dik oturur bir şekilde bir pozisyon alın, karın alt bölgenize odaklanın ve karnınızı şişirerek nefes alın, karnınızı içe çekerek nefes verin. Bir süre nefes alıp vermeye devam edin. Alıp vermeler arasında minik duraklar koyarak bekleyin ve nefesinizi al bekle ver bekle dörtlü döngüsüne çevirin. Bedeninizin diğer tüm kısımlarını gevşetin, kollarınız yerde ve rahat olsun.

Diyafram kullanamayan insanlar bedende asit baz dengesini oluşturamaz. Daima yorgun ve halsizdirler. Beyin duygu ve hormon sistemlerini çalıştıramaz. Yeterli oksijen alınmadığı için mutsuz depresif sağlıksız yaşam sürerler.
Evet; diyafram adalemiz nefes almamızın %70 inden sorumludur. Çalışmayan veya eksik çalışan bir diyafram yetersiz solunum demektir. Beden sağlığı, Ruh sağlığı(duygular), Zihin sağlığı (akıl) açısından yeterli oksijen alamıyor ve beslenemiyor demektir.
Diyaframın geliştirilmesi için tek yol Akciğer kapasitesinin arttırılmasıdır. Akciğer kapasitesi arttırılırsa diyafram 2-12 cm arasında asansör hareketi yapar. Yani akciğerler 10 cm aşağı iner. Böylece akciğer hacmi 2.5lt den 4.5-5.5lt ye kadar genişletilebilir.

BOL OKSİJEN SAĞLIKLI YAŞAMDIR. 

VT


Doğru Nefes Alın Genç Kalın : Google'da Ara
Doğru Nefes Alın Genç Kalın


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  KANSERE KARŞI KIZLARINIZA AŞI YAPTIRIN


          Rahim ağzı (Serviks) kanseri, meme kanserinden sonra kadınlarda en yaygın olan kanser türü. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, HPV aşısı

  YILBAŞINDA KAÇAK ALKOLE DİKKAT


         Aydın’da jandarma ekipleri yeni yıl öncesi yaptıkları operasyonda 235 litre etil alkol ele geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Didim’de jandarma

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim