Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı
EFELER’İN TİYATRO SANATÇILARINDAN ÖĞRENCİLERE TATİL HEDİYESİ
Erdoğan, Denizli’de 232 tesisin açılışını yapacak
İktidarın hoyrat müdahaleleri, vatandaşı kooperatiflerden uzaklaştırıyor
Aydem Perakende ve Gediz Perakende‘den Yeni


ENGELLİ BİREYLER BAKANLIK ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
ENGELLİ BİREYLER BAKANLIK ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 21-07-2022 / 20-45

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ENGELLİ BİREYLER BAKANLIK ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavına (EKPSS) girerek yüksek puanlar alan ve uzun zamandır atama bekleyen engelliler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde biraraya gelerek 20 bin atama ve yüzde 6 kota taleplerini dile getirdi.

EKPSS’ye girerek yüksek puanlar alan ve atama bekleyen engelliler sorunlarını dile getirmek ve taleplerini duyurmak amacıyla 19 Temmuz günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde bir araya geldi. Engelliler Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen basın açıklamasında Genel Başkan Mustafa Özsaygı engelliler için 20 bin atama ve engelli kamu personel kadrolarının yüzde 6 kota uygulaması getirilmesini vurguladı.

Her vatandaşın olduğu gibi engelli bireylerin de temel haklarının bir tanesinin çalışma hakkı olduğuna dikkat çeken Özsaygı, bu hakkında engellilerin elinden alınmaması, çalışma hakkının verilmesi ve kendilerini geçindirebilecek şekilde hayatlarını yaşamalarına imkan verilmesi gerektiğini belirtti. Olması gerekenden daha düşük bir rakamla engelli personeli istihdam edildiğini kaydeden Özsaygı, bu kadroların boş bırakılarak atama bekleyen engellilere haksızlık yapıldığını ifade ederek; “Ülke yöneticilerinin defalarca söz vermelerine rağmen asgari düzeyde bile engelli memur ataması yapılmamıştır. En son yapılan EKPSS’ye 95 bin engelli kişi girmiş ve atama beklemektedir. Yaşamın birçok alanında olduğu gibi bu alanda da biz engelliler hak kayıplarına uğramaktayız. Ülkemizde engellilerin yüzde 77’si yoksullukla karşı karşıyadır. Engellilerin yoksulluktan kurtulması ve evlerine ekmek götürebilmeleri için acil ve tartışmasız olarak 20 bin kamu personeli ataması yapılması ve kamudaki engelli istihdam kotasının yüzde 6’ya çıkarılması gerekmektedir.” dedi.

‘İSTİHDAMI YASAL ZORUNLULUK’
 
İktidara seslenen Özsaygı, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 30’uncu maddesi gereğince kamu iş yerlerinde çalışanların yüzde 4’ü oranında engelli personel istihdam edilmesi gerektiğini, Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre de, memur kadrosunda çalışanların yüzde 3 oranında engelli kamu personeli istihdam etmesinin yasal zorunluluk olduğunu hatırlattı.
 
VERİLERE GÖRE ENGELLİ İSTİHDAMI YETERSİZ
 
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2021 Eylül dönemi verilerini aktaran Özsaygı şunları söyledi: “Verilere göre, kamuda memur ve sözleşmeli personel kadrosunda toplam 3 milyon 516 bin 538 kişi çalışmaktadır. Bu rakamlara göre kamuda memur ve sözleşmeli kadrosunda en az 105 bin 496 engelli personel çalıştırılması gerekirken, istihdam edilen engelli personel sayısı 63 bin 87’dir. Ülke yönetiminin en üst noktasının açıkladığı bu veriler atama bekleyen engellilere nasıl bir haksızlık yapıldığını ortaya koymaktadır.”
 
‘95 BİN ENGELLİ ATAMA BEKLİYOR’
 
Ülke yöneticilerinin defalarca söz vermelerine rağmen asgari düzeyde bile engelli memur ataması yapmadığını vurgulayan Özsaygı, “Son yapılan EKPSS’na 95 bin engelli kişi girmiş ve atama beklemektedir. Yaşamın birçok alanında olduğu gibi bu alanda da biz engelliler hak kayıplarına uğramaktayız. Çalışma hakkını kullanmayan engellilerin, hiçbir temel ihtiyacını karşılayamayacağını onun için çalışma hakkının en temel haklardan birisi olduğunu ilgililerle yaptığımız bütün görüşmelerde vurguladık” dedi.
 
İKTİDAR, ENGELLİ AYLIĞINA MAHKUM EDİYOR
 
Engelli bireylerin insan ve yurttaş onuruna uygun yaşam sürmeleri açısından, çalışma hakkının önemine dikkati çeken Özsaygı, “Gıda başta olmak üzere bütün temel ihtiyaç malzemelerinde resmi rakamlarla bile yüzde 100’den fazla arttığı ülkemizde, çalışma hakkı verilmeyen engelli kişilere, iktidar yetkilileri; ‘Sen temel ihtiyaçlarını bin 124 TL engelli aylığıyla karşıla’ demektedir. Ülkemizde engellilerin, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürme olanağından uzak olduğu ortadadır” şeklinde konuştu.
 
TALEPLER SIRALANDI
 
Özsaygı, taleplerini şöyle sıraladı: “Anayasa’nın 10’uncu ve 90’ncı maddesi, Engelliler Hakkında Kanunun 14’üncü maddesi, Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına ilişkin Sözleşmenin 27’nci maddesi ve engelli haklarına ilişkin diğer tüm mevzuat gereğince engellilerin çalışma hakları tanınmalı ve devlet yöneticileri tarafından gereği yerine getirilmelidir. Kamu personeli ataması yapılması ve kamudaki engelli istihdam kotasının yüzde 6’ya çıkarılması gerekmektedir.”
 
AHM
 

ENGELLİ BİREYLER BAKANLIK ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ : Google'da Ara
ENGELLİ BİREYLER BAKANLIK ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ 117


         Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 117 sözleşmeli personel alacak. Son başvuru tarihi 3 şubat 2023 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlü

  DEVREMÜLK DOLANDIRICILIĞI OPERASYONUNDA GELİŞME


         Aydın merkezli 29 ilde düzenlenen devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda, devre mülk sahibi vatandaşların yasa dışı yollarla bilgilerini ele ge&cced

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim