Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
KUŞADASI KUŞTUR PAZARINDA YANGIN
ŞİRİNDEREYİ GECE YARISI FIRTINA VURDU
Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!
TÜRK KADINLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ AYDIN’LI KADINLARLA
EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


BAKAN GÜL: İNSANIMIZA BAKINCA HAK VE ÖZGÜRLÜK GÖRÜYORUZ - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
BAKAN GÜL: İNSANIMIZA BAKINCA HAK VE ÖZGÜRLÜK GÖRÜYORUZ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 01-11-2021 / 20-51

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
BAKAN GÜL: İNSANIMIZA BAKINCA HAK VE ÖZGÜRLÜK GÖRÜYORUZ

Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen “Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları” programı açılış töreni, Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül’ün katılımıyla 1 Kasım 2021 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’ün teşrifleriyle gerçekleşen toplantıya Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in yanı sıra  Aydın Protokolü ve davetliler katıldı.

Adalet Bakanı Gül, eski Türkiye’de kimisini inancından, kimisini siyasi görüşünden, kimisini kılık kıyafetinden suçlayan bir hukuk olduğunu şimdi ise sadece hukukun üstünlüğünün olduğunu söyledi.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalardan bahsederek konuşmasına başlayan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, mağdurların korunması hususunda Türkiye’de önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirterek, ilimizde de bu çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içerisinde yürütüldüğünü söyledi. Aydın Valiliği’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Aksoy, toplantının ilimizdeki suç mağdurlarının desteklenmesine yönelik çalışmalara önemli bir katkı sunacağını düşündüğünü söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, mağdur odaklı adaletin önemine değinerek, "Elinde çekiç olan, herkesi çivi gibi görür. Eski Türkiye’de hukukun eline çekiç verdiler ve herkesi çivi gibi gördü. Kimisini inancından, kimisini siyasi görüşünden, kimisini kılık kıyafetinden suçlayan bir hukuk vardı. Bugün ise biz insanımıza baktığımızda sadece hak ve özgürlük görüyoruz" dedi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na katılan Abdülhamit Gül, bir suçun mağduru olan vatandaşları adli süreçte yalnız bırakmamak adına önemli bir sistemi inşa ettiklerini ifade etti. Hukuk devletinin bir grubun değil milletin kararı ve tercihi olduğunu belirten Gül, "Elinde çekiç olan, herkesi çivi gibi görür. Eski Türkiye’de hukukun eline çekiç verdiler ve herkesi çivi gibi gördü. Kimisini inancından, kimisini siyasi görüşünden, kimisini kılık kıyafetinden suçlayan bir hukuk vardı. Bugün ise sadece hukuk ve hukukun üstünlüğü var. Yeni Türkiye’de başka arayışlara yer yoktur. Biz insanımıza baktığımızda hak ve özgürlük görüyoruz. Sadece insanımızı öncelemeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde reformları hayata geçirmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri biriminin yeni olmasına rağmen mağdurların yanında olmayı hedefleyen uygulamalarla çalışmayı sürdürdüğünü ifade eden Bakan Gül şöyle devam etti:  "Türkiye’nin yolu herkesin hakkını, hukukunu en yüksek standartlarda geliştirmektir. Bu çerçevedeki çalışmalarımızı tüm paydaşlarla sürdürmeyi hedefliyoruz. Tarih boyunca yenilik arayışları sanık hakları, savunma hakları çerçevesinde ilerlemiştir. Mağdur hakları ise ’sanık cezalandırılınca yerine gelir’ düşüncesiyle ilerlemiştir. Oysa bir mağdurun hakkı suç işlenir işlenmez doğar. Bu sebeple adliyenin kapısı asla bir bilinmeze yol açmamalıdır. O kişi bir suçun mağduru ise belirsizlik yeni ve daha büyük bir mağduriyet anlamına gelmektedir."Adliyenin kapısının güven ve huzur vermesi gerektiğini belirten Bakan Gül, "Hukuk dert olan değil derman olandır. Hukuk yük olan değil yük alandır. Mağdurun hakkı yeni mağduriyetler yaşanmamasıdır. Adliyenin içinde devletin koruyan elini çekerseniz geriye soğuk bir bina kalır. Bir binayı adliye yapan tabelası değil o binanın içindeki adalet duygusunun temiz, hızlı ve adil bir şekilde karşılık bulmasıdır. Bir yargı mensubunu yargı mensubu yapan da cübbesi değildir. Dışarıda rüzgar hangi yönden eserse essin hakim dosyasına ve delillerine bakar. Mağdurun sesini duyan bir duruş o kişiyi gerçek anlamda hakim ve savcı yapar. Yargıya yapılacak en büyük iyilik tribün tezahüratının bir parçası olmaktan kaçınmaktır. Adaleti gerçekten isteyen bir kişinin yapması gereken süreci sabırla beklemektir. Hukuk sesi daha çok çıkanın değil haklı olanın yanındadır. Adalet sessiz kitlelerin sesidir" diye konuştu.

Hukuk devleti ilkesinin insan hak ve onurunu gözeterek ve bunları geliştirerek güçlendirilebileceğini belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,"Hukuk devleti bir grubun, imtiyazlı bir sınıfın değil, ülkedeki bütün vatandaşların kendisini emin ve güvende hissettiği bir devlettir.  Hukuk devleti bir grup siyasetçinin, ideolojinin, bir grup idarecinin, bir kurumun değil, bizatihi milletin kararı ve tercihidir. Bugün devletin elinde sadece ve sadece bir hukuk var ve hukukun üstünlüğü var. Yeni Türkiye’de başka arayışlara, başka mülahazalara asla yer yoktur. Bu nedenle biz insanımıza baktığımızda hak görüyoruz, özgürlük görüyoruz, bundan sonra da görmeye devam edeceğiz. Sadece insanımızı öncelemeye devam edeceğiz. Bu nedenle reform diyoruz. Yargı reformu diyoruz, insan hakları eylem planı diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu reformları adım adım hayata geçirmekte kararlıyız." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından program, grup çalışmaları ile devam etti.

AHM


BAKAN GÜL: İNSANIMIZA BAKINCA HAK VE ÖZGÜRLÜK GÖRÜYORUZ : Google'da Ara
BAKAN GÜL: İNSANIMIZA BAKINCA HAK VE ÖZGÜRLÜK GÖRÜYORUZ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


         İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren&nb

  AYDIN BÜYÜKŞEHİR’DEN AKÇAKÖY’E YANGIN SÖNDÜRME


         Aydın Büyükşehir Belediyesi, yangınlara daha hızlı müdahale edilmesi için merkeze uzak mahallelere verilen yangın söndürme tankerleri

 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 30 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 61 √ Toplam : 504 - Başarısız Buluyorum.
% 11 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim