Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın İYİ Partide 34 Aday Adaylığı
SGK Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesini
KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN HER BİR OYA
QUA Granite, Doğaya Sahip Çıkıyor
Ahmet YENER Seçim döneminin başladığını mesajla


ALO 144 Afet Yardım Hattı Afetzedenin Umudu Oldu - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
ALO 144 AFET YARDIM HATTI AFETZEDENİN UMUDU OLDU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 14-02-2023 / 08-13

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ALO 144 Afet Yardım Hattı Afetzedenin Umudu Oldu

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen ard arda meydana gelen iki büyük deprem dolayısıyla olağanüstü hal (OHAL) süresince ayni yardımların kabul, sevk ve idaresi amacıyla ALO 144 Hattı ’Afet Acil Yardım Hattı’ olarak kullanılırken, depremin üzerinden geçen 8 günde 250 bin civarında çağrıya cevap verdi.

Sosyal Yardım Hattı ALO 144’ün OHAL sürecinde ayni yardımların kabul sevk ve idaresi amacıyla kullanılacağını duyurdu. ALO 144 Hattı, OHAL süresince AFAD koordinasyonunda gerek bireysel gerekse tır ve kamyonlarıyla ayni yardım yapmak isteyen kişi ve kuruluşların yapacakları yardımları hedef depolara yönlendirme hizmetini sağlayacak. Bu hat ile bölgeye giriş-çıkış trafik yoğunluğunun azaltılması ve hayırseverlerin ayni bağışlarının deprem bölgesindeki tüm vatandaşlara en hızlı ve düzenli şekilde ulaşması sağlanması hedefleniyor.

"250 bin çağrı karşılandı"

Bu çerçevede Türkiye ve dünya genelindeki tüm çağrılara Aydın’daki çağrı merkezinden cevap verilirken, merkezdeki 85 personel, 7 gün 24 saat esasına dayalı yoğun bir mesai yapıyor. ALO 144 Afet Acil Yardım Hattı çalışmaları hakkında bilgiler veren Grup Yöneticisi Volkan Herekçi, "ALO 144 Afet Acil Yardım Hattı olarak şu anda Türkiye genelinden gelen tüm yardımların sevkiyatı ve koordinasyonundan sorumluyuz. Bu noktada tır ve kamyon bazında yapılacak olan yardımların hedef depo sevkiyatını gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda bireyse olarak bağış yapmak isteyen vatandaşlarımızı da en yakın kurumlara yönlendiriyoruz. Depremin meydana geldiği 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 250 bin civarında çağrı karşıladık. Yaklaşık olarak karşılamış olduğumuz çağrıların tamamında bağış, barınma ve bunula ilgili olarak yönlendirme işlemlerini gerçekleştirdik" dedi.

"Tüm çağrılar yanıt buluyor"

Depremin üzerinden geçen 8 gün boyunca yüzde 99’un üzerinde çağrıları yanıtlama oranlarının olduğunu belirten Herekçi, "Deprem felaketinden bu güne kadar hattımıza yaklaşık 100 bin civarında asılsız ihbar ulaştı. Bu noktada vatandaşlarımızdan ricamız Afet Acil Yardım Hattı olmamız sebebiyle asılsız ihbarlar ile ilgili olarak tarafımıza ulaşmamaları, sahada hizmet bekleyen vatandaşlarımıza bu noktada imkan ağlamalarıdır. Bugüne kadar yüzde 99’un üzerinde ulaşımımız söz konusu. Bizlere ulaşım sağlayamayan vatandaşlarımızın da sistem üzerinden bilgilerini aldıktan sonra biz vatandaşlarımıza dönüş gerçekleştiriyoruz. Deprem bölgesinde yoğun bir trafik akışı söz konusu. Bu noktada buradan yardım ve organizasyonlar gerçekleştirildikten sonra ilk hedefimiz bölgedeki trafiğin düzenli bir akışa kavuşturulmasıdır. Aynı zamanda da sahada yardım bekleyen gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ihtiyaçlarına göre bir organizasyon şeması izlenmesidir" diye konuştu.

"ALO 144 Afet Acil Yardım Hattı’nı aramadan yola çıkmasınlar"

Deprem noktasına yardım götürmek isteyen vatandaşların, yola çıkmadan önce kendileri ile mutlaka görüşme sağlamasını isteyen Herekçi, "Yola çıkacak olan vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce muhakkak bizlere ulaşarak hedef depo adres bilgilerini bizden teyit etmeleri ve daha sonrasın da bizden gelecek olan bilgilere göre sevkiyatlarını gerçekleştirmeleri daha yerinde olacaktır. Mevcutta bizim 3 çağrı merkezimiz var. 2 tanesi depremden etkilenen bölgelerde hizmet vermekteydi ve şu an itibarıyla hizmetleri durmuş durumda. Bu noktada sadece biz tek çağrı merkezi olarak tüm Türkiye’ye ve aynı zamanda yurt dışından arayan vatandaşlarımıza 85 kişi ile hizmet veriyoruz" ifadelerini kullandı.

"AFAD koordinasyonunda yönlendirmeler gerçekleştiriyoruz"

ALO 144 Afet Acil Yardım Hattı Çağrı Merkezi Personeli Tülin Beyter, "OHAL süresince bizler ALO 144 Afet Acil Yardım Hattı olarak hizmet veriyoruz. Afetzede vatandaşlarımızın; gıda, çadır, barınma gibi acil ihtiyaçları için ilgili kurumlara yönlendirmelerini sağlıyoruz. Bu işlemleri de AFAD’ın koordinasyonu çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Gerek bireysel gerekse yardım götüren tır ve kamyonlar ile ilgili olarak da tüm vatandaşlarımızla bu hat üzerinden koordinasyon sağlanmaktadır. 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak hizmet veriyoruz. Hedefimiz; en hızlı ve en güvenilir bir şekilde yardımların ulaşımını sağlayabilmek" ifadelerine yer verdi.

"İhtiyaç duyulan bölgelere yönlendirmeler sağlıyoruz"

Yardıma ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirme sağladıklarını kaydeden ALO 144 Afet Acil Yardım Hattı Çağrı Merkezi Personeli Mehmet Ağmaz, "Yurt içinden ve yurt dışından depremzedelere yönelik bağış ve yardımlar üzerine çağrılar alarak onların ilgili kurumlara yönlendirmelerini gerçekleştiriyoruz. Kamyon ve tırlara yüklenerek gönderilen bağışları da sistem üzerinden takip ederek, ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendiriyoruz. Bağış yapmak isteyenleri ilgili yerlere ulaşmasını sağlıyoruz" sözlerini kullandı.


ALO 144 Afet Yardım Hattı Afetzedenin Umudu Oldu : Google'da Ara
ALO 144 Afet Yardım Hattı Afetzedenin Umudu Oldu


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  PROF. DR. BÜLENT KENT, 18


         Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un ev sahipliğinde gerçekleşen ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla düzenlenen t

  GAZETECİLER HAKLARINDAN BİHABER


         Türkiye’de çalışan gazeteciler pek çok hak ihlali ve sorunla karşı karşıya kalıyor. Bunun bir örneği 2019 yılında Hürriyet Gazetes

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim