Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
MOTORİNE PAZARTESİ BÜYÜK ZAM GELİYOR
İYİ Parti’den AK Parti’ye ağır eleştiri
Efeler Kaymakamı Değişti
Rektör Aldemir Aday Öğrencileri Adü’ye Davet


EMEKLİ VE MEMURUN BEKLENTİSİ %50 - EKONOMİ - Aydın Haber Merkezi
 
EMEKLİ VE MEMURUN BEKLENTİSİ %50
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 01-01-2022 / 09-28

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
EMEKLİ VE MEMURUN BEKLENTİSİ %50

2021 yılında yaşanan ekonomik kriz ile Dolar bazında değeri  düşen paramızın bir nevi pula dönmesi ile ülkede gelen zam dalgasıyla  alım gücü yarı yarıya düşen Emekliler Asgari üçrete gelen zammı kendilerinede verilmesini istiyor. 

2022 yılına zamlarla girdik. Yeni yılın ilk saatleri dev zamlara sahne oldu. İğneden İpliğe, Akaryakıttan,  elektriğe, doğal gaza, Avrasya Tüneli ve İstanbul’daki iki köprünün gidiş geliş ücretlerine zam geldi.

Memur ve emekli toplam 13.5 milyon vatandaş 3 Ocak’ta açıklanacak zam oranına odaklandı. Aralık enflasyonunun ardından ek zam da gündeme gelecek. Açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak. Ocak itibarıyla maaşlarda rekor artış olması bekleniyor.

Asgari ücrete yapılan yüzde 50.5’lik zammın ardından sırada memur ve emekliler var. Ocak itibarıyla bu kesimin maaşında hatırı sayılır artışlar olması bekleniyor. Açıklamalar da o yöndeydi. 3 Ocak’ta, aralık enflasyonu açıklanacak ve dolayısıyla 2021’in ikinci 6 aylık enflasyonu da netleşmiş olacak. Buna bağlı olarak memur ve emekliye zam oranı da kesinleşecek. Bunu, aynı gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.

BEKLENTİ BÜYÜK

Son 5 aylık enflasyona göre memura yüzde 12.46’lık zam şimdiden kesinleşmişti. Aralık enflasyonuyla ilgili piyasada farklı beklentiler mevcut. Yüzde 5-10 arasında yoğunlaşan tahminler var. Bu da son 6 aylık enflasyonun yüzde 15-20 arasında değişebileceğine işaret ediyor. Ayrıca ek zammın da gündeme gelmesi bekleniyor. Hem memur hem de emekli kesiminde asgari ücretin ardından büyük bir beklenti oluştu.

TOPLU SÖZLEŞME DE DAHİL

Memur ve memur emeklisi, temmuzda yüzde 3 toplu sözleşme zammı artı yüzde 5.45 enflasyon farkı almıştı. Şimdi son 6 aylık enflasyon yüzde 15 çıkarsa yüzde 12 fark alacak. Bu farka bir de 1 Ocak itibarıyla geçerli yüzde 5’lik toplu sözleşme zammı eklenecek yani ek zam hariç yüzde 17 olacak. Enflasyon daha yüksek çıkarsa bu zam yüzde 20’ye dayanacak. Memur kesimine seyyanen artış veya temmuzdaki yüzde 7’lik zammın öne çekilmesi gibi seçenekler de konuşuluyor.

ARALIK ENFLASYONUNA GÖRE

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur- Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Genel Başkanı Önder Kahveci ile ek zam konusunu görüşmüştü. Görüşmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de katılmıştı.

Ali Yalçın, daha sonraki açıklamasında Bakan Bilgin’in aralık ayı enflasyonunun beklenmesi gerektiğine işaret ettiğini belirterek, “Enflasyon rakamı aralık ayını geçtikten sonra ortaya çıkacak rakam yüzde 15-16 belki daha yüksek olabilir. Bakanlık o rakamı görelim yaklaşımında” demişti. 3600 gösterge düzenlemesi de 2022’de çıkacak. Bu düzenleme memur emeklisinin maaşında 1.000 liraya, ikramiyede ise 35 bin liraya varan artışlar sağlacak.

VERGİ İNDİRİMİ NE KADAR ETKİ EDECEK?

Bu arada yeni asgari ücrete yapılan yüzde 50.5’lik zamla birlikte tüm ücretli çalışanların asgari ücrete kadar olan gelirlerinden Gelir ve Damga Vergisi kaldırılmıştı. 1 Ocak itibarıyla yeni bir dönem başlayacak. Yeni uygulama, çalışanların maaşına 38-380 lira arasında yansıyacak. Yasal düzenleme tüm çalışanları kapsadığı için vergi istisnasının memur maaşlarına da yansıması olacak.

Vergi muafiyetiyle memur maaşlarında 300 liraya yakın artış sağlanacaktı. Vergi muafiyetinden düşük maaş alanların daha az etkilendiğini belirten Ali Yalçın, “Mutlaka ama mutlaka ek zam uygulamasının devreye alınması gerekiyor. Vergi muafiyetinde düşük maaş alanlar nasıl daha az etkileniyorsa ve ek zam için de oransal bir artış sağlanacaksa bu, makası daha çok açacaktır. Onun için biz Memur-Sen olarak seyyanen zammı önceliyoruz. Seyyanen bir iyileştirmeye ihtiyaç var. En düşük memur maaşının ücretini yükseltecek parametrelerini tartışmalıyız” demişti.

HANGİ ORANDA, YÜZDE KAÇ ÇIKAR?

Son 5 aylık enflasyon yüzde 10.46 (temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu). Aralık enflasyonu yüzde 5 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 15.99 olur. Aralık enflasyonu yüzde 6.5 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 17.64 olur. Aralık enflasyonu yüzde 8 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 19.30 olur.

AHM


EMEKLİ VE MEMURUN BEKLENTİSİ %50 : Google'da Ara
EMEKLİ VE MEMURUN BEKLENTİSİ %50


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  MOTORİNE PAZARTESİ BÜYÜK ZAM GELİYOR


         Petrol fiyatları ve dolar kurundaki artışın ardından akaryakıta yeni zamlar geliyor. Benzine gelen zammın ardından motorine de Pazartesi gece yarısından geçer

  AYDIN TİCARET BORSASI, VALİ AKSOY’A


          Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Ülgen, Aydın’da incir hasat sezonunun başlamasıyla birlikte A

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim