Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın İYİ Partide 34 Aday Adaylığı
SGK Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesini
KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN HER BİR OYA
QUA Granite, Doğaya Sahip Çıkıyor
Ahmet YENER Seçim döneminin başladığını mesajla


DEMİR VE ÇELİK İHRACATINA SINIRLAMA GETİRİLMELİ - EKONOMİ - Aydın Haber Merkezi
 
DEMİR VE ÇELİK İHRACATINA SINIRLAMA GETİRİLMELİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-02-2023 / 09-43

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
DEMİR VE ÇELİK İHRACATINA SINIRLAMA GETİRİLMELİ

Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler on ilde büyük yıkım yaratırken, kentlerin kısa sürede yeniden inşa edilerek hayatın normale dönmesi büyük önem taşıyor.

Depremde yıkılan ve ağır hasar gören konutların yeniden inşa edilmesi sürecinde demir ve çelik ihracatının kısmi süreli olarak sınırlandırılması gerektiğini belirten BTP Grubu ve Batı Paslanmaz Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Güzelel, Türkiye’nin gelecek beş yılda mevcut tüketime ek olarak en az 5 milyon ton daha inşaat demirine ihtiyaç duyacağını vurguladı.

ÜRETİMİN ÜÇTE BİRİ DEPREM BÖLGESİNDE 

Türkiye’nin çelik üretiminin yaklaşık üçte birinin, depremin etkilediği kentlerde yapıldığını anımsatan Güzelel, yurt içi tedariğin sürdürülebilir şekilde karşılanması ve spekülatif fiyat artışlarına engel olmanın kritik önem taşıdığına dikkat çekti.

Depremde yıkılan ve ağır hasar gördüğü için yıkılması gereken yapı sayısının yaklaşık 50 bine ulaşacağı bilgisini veren Nedim Güzelel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu kadar yüksek sayıda binanın konut karşılığı düşünüldüğünde en az 500 bin ilâ 600 bin arasında konutun önümüzdeki beş yıl içinde üretilmesi gerekiyor. Bu da mevcut demir üretimimize ek olarak en az 5 milyon tonluk inşaat demiri talebinin ortaya çıkması anlamına geliyor. Bu talebin yurt içinde konuşlu firmalarımız tarafından karşılanması kritik önemde. Ancak yerli demir ve çelik üretimin yaklaşık üçte biri Hatay başta olmak üzere, depremin etkilediği kentlerimizde yapılıyor. Bu tesislerin yeniden tam kapasite ile üretimlerine başlamaları, çalışanlarının aile düzenlerini yeniden sağlamaları zaman alacak. Bu durumda devletimizin, depremin hemen sonrasında konteyner ihracatını, pandemi döneminde maske ihracatını durdurmasına benzer şekilde demir ve çelik ihracatına sınırlama getirmesi doğru bir adım olacak.”

  “BETON VE ÇELİK BİRLİKTE KULLANILMALI”

Batı Paslanmaz Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Güzelel, Türk çelik sektörünün üretiminin 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13 düşüş ile 35 milyon ton seviyesinde gerçekleştiğini, enerji maliyetlerindeki öngörülemez artışın üretim düşüşünde etkili olduğunu kaydetti.

2022 yılında sektörün kapasite kullanım oranında da düşüş yaşandığını anımsatan Güzelel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demir ve çelik üretim tesislerimiz, dünyanın en kaliteli ürünlerini üretebilecek kadrolara, bilgiye ve teknolojiye sahip. Ancak kontrol dışı değişken olarak enerji maliyetleri üretim imkânlarımızı daraltan etki yaratıyor. Depremde yerle bir olan şehirlerin tekrar imar edilmesi ve hayatın normale dönmesi en az beş yıl gibi bir süre olacak. Bu zaman aralığında ihtiyaç duyulan demir ve çelik üretiminin yerli tedarik ile sağlanması önemli. Yenilenen binalarda sadece beton değil, beton ve çeliğin birlikte kullanılması çok daha güvenli yapıların üretilmesini mümkün kılacak. Üretimin her durumda ülkemizde konuşlu firmalar tarafından karşılanmasının, inşaat maliyetlerinde spekülatif artışların önüne geçeceğini düşünüyorum.”

AHM.VT

 

 


DEMİR VE ÇELİK İHRACATINA SINIRLAMA GETİRİLMELİ : Google'da Ara
DEMİR VE ÇELİK İHRACATINA SINIRLAMA GETİRİLMELİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  7 BİN 500TL İLE BİRAY


         CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, iktidarın milyonlarca emekliye yıllarca sefalet aylığını reva görd&uu

  DEPREMLERİN TOPLAM MALİYETİ AÇIKLANDI


         Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin toplam maliyetinin yaklaşık 2 trilyon TL olduğunu a&ccedi

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim