Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı
EFELER’İN TİYATRO SANATÇILARINDAN ÖĞRENCİLERE TATİL HEDİYESİ
Erdoğan, Denizli’de 232 tesisin açılışını yapacak
İktidarın hoyrat müdahaleleri, vatandaşı kooperatiflerden uzaklaştırıyor
Aydem Perakende ve Gediz Perakende‘den Yeni


Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi Açılıyor - EĞİTİM - Aydın Haber Merkezi
 
ALİ KUŞÇU MATEMATİK EVİ VE KÖY YAŞAM MERKEZİ AÇILIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 07-11-2022 / 12-31

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi Açılıyor

Yenipazar ilçesinde Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi 07 Kasım 2022 saat 14.00 de açılıyor.

Yenipazar ilçesinde Çulhan Mahallesinde Matematik Astronomi ve Kelam alanlarında çalışmış 15.nci yüzyıla damgasını vurmuş Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi inşaatı tamamlandı.

Köy Yaşam Merkezleri ile, kullanılmayan köy okulları açılıyor, ihtiyaca göre anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, atölye olarak hizmet veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması için Köy Yaşam Merkezleri konsepti hayata geçti. Köy okullarında ana sınıfı açılması için öğrenci sayısı kriteri 10’dan, 5’e düşürüldü.Bakanlık tarafından bugüne kadar farklı illerde hayata geçirilen Köy Yaşam Merkezleri, köylerde hayatın kalbi olacak.Köy Yaşam Merkezleri, köy halkı için tarım ve hayvancılık gibi alanlarda kurslar ve yaz kampı gibi faaliyetlere imkan sağlayacak.

Matematik, astronomi ve kelam alanlarında 15. yüzyıla damgasını vuran Ali Kuşçu’nun adını taşıyan Yenipazar ilçesindeki merkezde gelecek nesillere matematik, doğa sınıfı, gözlem evi, Güneş saati, tarım uygulama alanları ile geleceğin bilim insanlarının yetişmesi amaçlanıyor.

Ali Kuşçu kimdir?

Türk-İslam dünyasının astronomi ve matematik alimleri arasında en önemlilerinden Ali Kuşçu 15. yüzyılın ilk çeyreğinde Semerkand’ta doğdu. "Kuşçu" lakabı ise babasının o dönemde Timur İmparatorluğu’nun 4. sultanı, astronomi çalışmalarının temelini oluşturan trigonometri ilmi üzerinde oldukça önemli çalışmaları bulunan Uluğ Bey’in kuşçubaşısı olmasından kaynaklanıyor.

Ali Kuşçu, dini ilimlerin yanı sıra dil, matematik, astronomi konusunda da dersler aldı. Semerkand’da tahsilini tamamladıktan sonra Kirman ve Herat’ta bulunan ve astronomi ve dini bilgilerini genişleten Ali Kuşçu, daha sonra yeniden Semerkand’a döndü. Bir dönem Semerkand Rasathanesi’nin başına getirildiği sanılan Ali Kuşçu, Uluğ Bey’in ölümünün ardından çıkan taht kavgaları sırasında hacca gideceğini belirterek kentten ayrıldı.

Bir dönem Herat, Taşkent ve Tebriz’de bulunan Ali Kuşçu, 1470’lerde elçi olarak gittiği Fatih Sultan Mehmet’ten Osmanlı topraklarında çalışması konusunda teklif aldı. Bu teklifi kabul eden Ali Kuşçu, elçilik görevini tamamlayıp ailesiyle birlikte yeniden kente döndüğü sırada, Fatih Sultan Mehmet tarafından görevlendirilen İstanbul Kadısı Hocazade Müslihü’d-Din Mustafa başkanlığındaki bir heyet tarafından İstanbul yakınlarında karşılandı.

Otlukbeli Savaşı’ndan sonra Ayasofya Medresesi Müderrisliğine atanan Ali Kuşçu, hayatının son yıllarını İstanbul’da geçirdi. Astronomi, matematik, dil ve kelam alanlarında pek çok öğrenci yetiştiren Ali Kuşçu, İstanbul’un enlem ve boylamını ölçtü, dünyanın eğikliğini, ayın evrelerini hesapladı ve çeşitli güneş saatleri yaptı. Ali Kuşçu 16 Aralık 1474’teki vefat etti. Mezarı Eyüpsultan ilçesindeki Eyüp Sultan Türbesi haziresindedir.

AHM


Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi Açılıyor : Google'da Ara
Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi Açılıyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  ADÜ ZİRAAT FAKÜLTESİNE BİR TAGEM


         Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Kemal Avcı’nın doktora tezi iki

  BİR KADIN; 32 KÜTÜPHANE KURDU


           Her köye bir kütüphane düşüncesiyle yola çıkan Kariyer Koçu ve Yazar Yelda Yolay, 10 yılda Türkiye’nin &cce

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim