Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Biyolojik Çeşitlilik Bizim Şifamız,
Dövizde % 7 Develasyon
Ziraat Fakültesine Koçarlı İlçe Milli Eğitimden
Söke Belediyesi Başkanı Vefat Etti
Almanya Vize Konusunda Kendini Savundu


Sinop Nükleer Santral Projesi uyarısı: ’Felaket riski yüksek’ - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ UYARISI: ’FELAKET RİSKİ YÜKSEK’
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 30-11-2022 / 20-06

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Sinop Nükleer Santral Projesi uyarısı: ’Felaket riski yüksek’

Meslek odası temsilcileri, Sinop’ta kurulması planlanan nükleer enerji santrali projesinin Türkiye’nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olması nedeniyle yaratacağı tehlike ve risklere dikkat çekti.

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki alanda kalacak santralin yapılması durumunda ortaya çıkabilecek ciddi sonuçlar olacağı uyarısında bulunan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Onalan, “Türkiye, tektonik açıdan çok genç ve etkin bir ülke. Ana aktif fay hatlarımızdan biri bilindiği üzere Kuzey Anadolu fay hattı. Deprem etki alanı bakımından 100 kilometre çaplı bir alanı baz aldığımızda, nükleer santralin bu alan içerisinde kalması nedeni ile çok ciddi bir endişemiz var” dedi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş da, teknolojisi, mülkiyet yapısı ve hammaddesi dışa bağımlı enerji üretim modeli yerine güneş ve rüzgar gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesinin daha doğru olacağı yönünde görüş bildirdi.

DEMOKRAT GÜNDEM-HABER MERKEZİ-MELİSA GÖNEN-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″de, Türkiye’nin gelecek 30 yıl için enerjide önemli hedefleri bulunduğunu Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer enerji santralinin yapımı için Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ile görüşmelere başlama aşamasına gelindiğini bildirmişti.

Bakan Yardımcısı Bayraktar, "Ana fikir, yine nükleere ihtiyacımız olduğu ve bunu daha rekabetçi hale getirmemiz gerektiği. Akkuyu önümüzde harika bir örnek oldu. Çok şey öğrendik"demişti. Peki uzmanlar Türkiye’de nükleer enerji adımlarını nasıl değerlendiriyor?” ifadelerini kullanmıştı.

Meslek örgütü yöneticileri, bakanlığın nükleer santral adımlarını Türkiye’nin enerji arz/talep dengesini, güvenlik stratejilerini, karşı karşıya kalabileceği ekolojik riskleri ve deprem ülkesi kriterleri ışığında değerlendirerek, çarpıcı tespitlerde bulundu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Onalan ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş gazetemizin nükleer santrallerde yaşanabilecek olası güvenlik sorunlarının neler olduğunu anlattı.

 

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Onalan, kurulması düşünülen Sinop nükleer santraline davacı konumda taraf olduklarını belirterek açtıkları davanın 16 yıldır devam ettiğini söyledi.

Oda olarak karşı olduklarını belirttiği projeye dava açma gerekçelerini dört temel konu çerçevesinde açıklayan Onalan, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu anımsatarak, tektonik hareketlerin nükleer enerjide bir güvenlik açığı oluşturup oluşturmayacağını da değerlendirdi

KORAY ÇETİN ONALAN: NÜKLEER ATIKLARIN BERTARAFI MÜMKÜN DEĞİL

Nükleer enerjinin atık bertarafı sorunu olduğunu ve nükleer atıkların nasıl depolanacağının bilinmediğini söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Onalan, "Nükleer atıkların bertarafı mümkün değil. Depolanması gerekiyor. Nerede depolanacağı meçhul ve böyle bir alan şu an için gözükmüyor. Bu durum, sadece ülkemiz için değil dünya için bir sorun. Nükleer atıkların ne olacağı belirsiz” dedi.

ONALAN: SANTRAL DEPREM ETKİ ALANI İÇİNDE KALIYOR

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Onalan, Türkiye’nin depremselliği yüksek bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, tektonik açıdan çok genç ve etkin bir ülke. Ana aktif fay hatlarımızdan biri bilindiği üzere Kuzey Anadolu fay hattı. Deprem etki alanı bakımından 100 kilometre çaplı bir alanı baz aldığımızda, nükleer santralin bu alan içerisinde kalması nedeni ile çok ciddi bir endişemiz var. Yeterli sismolojik araştırmaların yapılıp yapılmadığı konusunda ciddi kuşkularımız var” diye konuştu.

ONALAN: SİNOP SU SORUNU İLE BAŞ BAŞA KALACAK

Sinop’ta kurulacak nükleer santralden elde edilecek enerji üretiminde kullanılacak su miktarının tüm kentin su ihtiyacının üzerinde olduğuna vurgu yapan Oda Başkanı Onalan, "Prosesde yani enerji üretiminde kullanılacak su ihtiyacı tüm Sinop’un su ihtiyacının çok ama çok üzerinde. Bu miktarda suyun kullanılması Sinop ilini su sorunu ile baş başa bırakacaktır. Soğutma suyu, denizden elde edilecek. Bu suyun kullanımı esnasında bir takım çevre sorunları ile karşı karşıya kalacağımız endişesini taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

ONALAN: NÜKLEER ATIKLARIN BERTARAFI MÜMKÜN DEĞİL

Önemli bir diğer sorunun da nükleer atıkların bertarafının mümkün olmadığı olduğunu kaydeden Koray Çetin Onalan, "En önemlisi, nükleer atıklar...Bu atıkların bertarafı mümkün değil. Depolanması gerekiyor. Nerede depolanacağı meçhul ve böyle bir alan şu an için gözükmüyor. Bu durum,sadece ülkemiz için değil dünya için bir sorun.Nükleer atıkların ne olacağı belirsiz” değerlendirmesini yaptı.

DEMOKRAT GÜNDEM


Sinop Nükleer Santral Projesi uyarısı: ’Felaket riski yüksek’ : Google'da Ara
Sinop Nükleer Santral Projesi uyarısı: ’Felaket riski yüksek’


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK BİZİM ŞİFAMIZ,


          Bu gün gezegenimizin en önemli iki sorunu iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı. Biyolojik çeşitlilik tadımız, tuzumuz.Varlığımız

  PLASTİKLER ANNE KARNINA, İNSAN KANINA


           TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, dünyadaki ve Türkiye’deki plastik kirliliğinin ulaştığı boyutlara dik

 



Aydın Hava Durumu



           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim