Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın İYİ Partide 34 Aday Adaylığı
SGK Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesini
KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN HER BİR OYA
QUA Granite, Doğaya Sahip Çıkıyor
Ahmet YENER Seçim döneminin başladığını mesajla


Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
RUHSATSIZ JES’LERDE SORUMLULAR KOLLANDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 29-01-2023 / 09-06

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı

 Aydın’da ruhsatsız JES’lere ilişkin Bakanlık sadece Efeler Belediyesi eski ve yeni başkanı hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

SOL Parti üyelerinin, Aydın’da ruhsatsız ve denetimsiz çalışan jeotermal santrallara (JES) ilişkin suç duyurusu üzerine İçişleri Bakanlığı Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Altay ve eski başkan Mesut Özakcan hakkında soruşturma izni verdi. Aydın SOL Parti Başkanı Nihat Fırat , “Biz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Valilik hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma bu haliyle eksik. Tüm Merkezi ve yerel yetkililerin ve sorumluların soruşturmaya tabi tutulması lazım” dedi.

Fırat, Süleyman Soylu imzalı kararın yanlı siyasi bir hesaplaşmaya yönelik olduğunu belirtti.

Jeotermal santralların kuşattığı Aydın’da tarım ve insan sağlığı tehlike altında. Pıtrak gibi çoğalan JES’lerin ruhsatsız ve denetimsiz çalışmasına karşı mücadele sürüyor. 2021 yılında Aydın Barosu, 3 jeotermal işletmesinin ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Baronun suç duyurusu işlemen alınmayarak takipsizlik kararı verildi. Köşk Belediyesi yetkilileri hakkında görevi kötüye kullanma sebebiyle bulunan suç duyurusuna ilişkin savcılık ise konu ile ilgili soruşturma izni vermedi.

Aydın SOL Parti üyeleri de belediyeler, Bakanlık ve Valilik hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı, sadece Efeler Belediyesi’nin eski ve yeni başkanı hakkında soruşturma açılmasına onay verdi.

NİYETLERİ AÇIK

Projenin bölgeye vereceği zararın tespit edildiği, onay verildiği taktirde de denetim sürecini kapsayan çevre etki değerlendirme (ÇED) sürecine onayları valilikler ve Çevre Bakanlığı tarafından veriyor. Buna rağmen soruşturmanın sadece belediye üzerinden açılmasına SOL Parti üyeleri tepki gösterdi. Aydın İl Başkanı Fırat , “İçişleri Bakanlığı, soruşturma iznini sadece belediye için vermesi niyetlerini gösteriyor” dedi.

Aydın’da yaşananların açığa çıkması için sorumlu, yetkili herkese soruşturma açılması gerektiğini belirten Fırat , “ÇED süreçlerine onay veren, denetlenmesi gereken Valilik ve Çevre Bakanlığı. Buna rağmen JES’lerin ruhsatsız ve denetimsiz çalışmasından sorumlu tutulmuyor. İktidarın doğa düşmanı, rantçı politikaları bu kararla birlikte bir kez daha karşımıza çıktı. Aydın’ı AKP’nin doğa düşmanı politikalarına teslim etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KENTİ ZEHİRLİYORLAR

Aydın’ın bir JES kenti yapıldığını ve tarıma büyük darbe vurulduğunu hatırlatan Fırat , “Aydın’da her geçen gün bir yeni JES projesi onay alıyor. Bunun yanında ruhsatsız çalışan birçok santral var. Aydın halkıyla birlikte mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. İnsan sağlığı, doğa, tarım bir kaç enerji patronunun insafına bırakılamaz. Tarım alanları her geçen gün azalırken verim de düşüyor. JES’ler kenti adeta zehirliyor” diye konuştu.

AHM.VT


Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı : Google'da Ara
Ruhsatsız JES’lerde sorumlular kollandı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  QUA GRANİTE, DOĞAYA SAHİP ÇIKIYOR


         Sürdürülebilir su yönetimi anlayışını benimsediğini vurgulayan QUA Granite, su kıtlığının önüne geçerek gelecek kuşaklara iyi bi

  AYDIN MİLLET İTTİFAKINDA BİRLİK MESAJI


         Altılı masanın Millet İttifakına dönüşmesi ve ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sonrası Aydın Millet İttifakı CHP’nin ev sahipliğinde toplandı. Ay

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim