Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Eczacılar 16 Ekim’de greve gidiyor
Benzin ve motorine 24 saat geçmeden
Aydın Sezgin: Düşe kalka dış politika
Bu geceden itibaren benzine 62 kuruş,
Gazeteciler Sendikasından 14 Partiye Dilekçe


Köşk Meze Köyü JES Projesine Karşı Ayaklandı - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
KÖŞK MEZE KÖYÜ JES PROJESİNE KARŞI AYAKLANDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-07-2022 / 19-11

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Köşk Meze Köyü JES Projesine Karşı Ayaklandı

Aydın’ın Köşk ilçesinde Mezeköy ve Uzundere Mahalleleri’nde vatandaşın tapulu tarım arazilerinin jeotermal kaynak arama çalışmalarının devamı için acele kamulaştırılmasına vatandaşlardan tepki geldi.

Bölgeye yapılmak istenen JES’lere karşı açılan davaları beklemeden çalışmaları başlatmak isteyen şirketin iş makineleri, köylüler tarafından bölgeye sokulmuyor.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre Köşk ilçesinde komşu iki mahallenin 19 parseli için acele kamulaştırmaya gidilecek. Karara göre jeotermal kaynak arama ruhsat sahasında yatırımın devamı, termin planının aksamaması, kuyuların açılması ve kuyulardan elde edilecek akışkanı taşıyacak boru hatlarının inşası amacıyla belirlenen 19 taşınmaz acele kamulaştırılacak.

Danıştay idari davalar üst kurulu’nun, Savaş ve Olağanüstü hal dışında hiç bir kimsenin özel mülkiyeti kamulaştırılamaz kararına rağren, şirketin  Hukuk dışı uygulamasına vatandaşlardan büyük tepki geldi. 

Meze köy, Uzundere, Başçayır, sahasına jeotermal şirket yaklaşık 18  jeotermal kuyu ile  bir jeotermal santral yapımına karşı her türlü direniş yapacaklarını basın çıklaması ile duyurdular. 

Köylülerin CED gerek yoktur ve acele kamulaştırma kararına karşı dava açtığı öğrenildi.

Dava sürerken jeotermal şirket. Yangından mal kaçırır gibi köylünün izin vermediği tarlaya. Bugün kurban keserek. Kuyu açmaya çalıştı. Köylülerin direniş ve Jes höbeti sürüyor. 

Köylüleri direnişine Çevre örgütleri ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu destek veriyor...

Aydın İYİ Parti il Başkanı Recep Taner mağdur vatandaşların sorunlarını dinledi. İyi Parti olarak hukuk dışı hiç bir  uygulamaya izin vermeyeceklerini vatandaşın yanlarında olduklarını söyledi.

Taner sözlerini, "İl Divan üyelerimiz, Kadın Kollarımız , Köşk İlçe Başkanımız Davut Yağcı ve yönetimi, Köşk Belediye Başkan Adayımız ve aynı zamanda Köşk ziraat odası Başkanımız Veli Tuna ile birlikte Mezeköy’deydik. Mahallelerine Jeotermal sondaj kuyusu açılmamasını ve Jeotermal santral kurulmamasını isteyen Mezeköy ve Uzundere mahalle sakinlerinin yasal ve haklı taleplerini dinledik, dertlerine ortak olmaya, onların sesini bir nebze daha duyulmasına yardımcı olmaya çalıştık. Aydın halkının sağlıklı bir çevrede yaşamayı istemeleri anayasal haklarıdır. Toprağımızı, havamızı, suyumuzu ve geleceğimizi korumak için İYİ Parti olarak hep halkımızın yanındayız .diyerek tamamladı.

Ayçep sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda "Açılacak jeotermal santral Köşk deresi cennetini ceheneme çevirecektir. Bizde Ayçep olarak köylülerimizin yanındayız.Bu gün köylülerin saat 12 arası basın açıklaması vardır.Tüm halkımızı #Meziköyle dayanışmaya bekleriz." denildi

 

Meze Köyü sakini Hasan Muti, Türkiye’deki Jeotermal Enerji Santralleri’nin (JES) üçte ikisinin bulunduğu Aydın’da jeotermal kaynaklı çevresel tahribatlara dikkat çekerek, kararı yargıya taşıyacaklarını belirtti. Pandemi sürecine, son aylarda önemi daha fazla anlaşılan tarımın ve verimli tarım alanlarının yok olacağı dile getirdi.

AHM.VT


Köşk Meze Köyü JES Projesine Karşı Ayaklandı : Google'da Ara
Köşk Meze Köyü JES Projesine Karşı Ayaklandı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  BÜYÜKŞEHİR’DEN BOSTANLI DERESİ’NDE BÜYÜK TEMİZLİK


         İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Bostanlı Deresi’nde kapsamlı bir temizlik çalışması yürütü

  İHA’LAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN HİZMETİNDE


         Özellikle yaz aylarında yaşanan orman yangınlarına karşı alınan tedbirler artırılarak devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesi

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim