Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın İYİ Partide 34 Aday Adaylığı
SGK Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesini
KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN HER BİR OYA
QUA Granite, Doğaya Sahip Çıkıyor
Ahmet YENER Seçim döneminin başladığını mesajla


HASAN KURU, YETKİLİLERİ UYARDI - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
HASAN KURU, YETKİLİLERİ UYARDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 07-11-2022 / 13-27

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
HASAN KURU, YETKİLİLERİ UYARDI

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan KURU’nun yaptığı açıklamada “Bizler Jeoloji Mühendisleri olarak Mesleki bilgi ve birikimlerini halkın yararına kullanarak can ve mal güvenliklerini korumak, ülkenin ekonomik gelişmişliğini sağlamak ve arttırmak için çalışan, devletimiz tarafından yetiştirilmiş uzman mühendisleriz. 

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan KURU "Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği olarak, Aydınımızın kamu ve yerel yöneticilerini sorumluluk almaya davet ediyoruz." dedi.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi, Aydın ilimizde de TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği olarak, uzmanlık alanlarımız olan ’’Depremler-Doğal Afetler, Yeraltı ve Yerüstü Su kaynaklarının sağlanması ve korunması, Jeotermal kaynaklar, madenler, Jeo turizm, Jeo Park, Termal turizm’’ ve buna benzer konularda değerli çalışmalar yapan ülkemize ve insanlarımıza hizmet etmekte olan önemli bir meslek disipliniyiz.

Aydın ilimizde başta tarımsal faaliyetler olmak üzere, içme kullanma ve endüstriyel kullanımda ciddi su yokluğu sorunları yaşanmaktadır. Yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının verimli kullanılmaması kentimizi sosyolojik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu sorunlar ilerleyen yıllarda daha etkin olarak hissedilecektir.
İlimizde tarımsal alanlarda verimli sulama tekniklerinin kullanılmaması, belli bölgelerde aşırı su isteyen ürünlerin üretilmesi, vahşi sulama yapılması, organize sanayilerin gelişmesi sonucu endüstriyel su tüketiminin artması ve turizm sektörünün gelişmesi sonucunda su kaynaklarına ulaşım zorlaşmaktadır. 
Son yıllarda su varlığının korunması ve sürdürülebilirliği ile ilgi sorunlar artmıştır. Yaşanmakta olan kuraklığın etkisiyle yağışlar yeterli olmamış, barajlarımızda ve göletlerimizde doluluk oranları çok düşük seviyelerde kalmıştır. İlimiz genelinde var olan binlerce kaçak su kuyusundan kontrolsüz şekilde su çekilmektedir. Aşırı ve kontrolsüz yeraltısuyu kullanımı ve beklenen yağışların olmaması bizleri susuzlukla birlikte kuraklık afeti ile karşı karşıya getirmiştir.

Kuraklık afeti riskini çok önceden görebilen meslek odamız 2 yıldan daha uzun bir süredir Valilik ve Belediyelerimizle defalarca görüşmeler gerçekleştirmiş, yapılan bu görüşmelerde;
* Su Kaynakları Yerbilimleri İlişkisi
* Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının havza bazlı korunması
* İklim değişikliği, kuraklık ve su kaynakları ilişkisinin değerlendirilmesi
* İçme-kullanma ve tarımsal sulama başta olmak üzere çeşitli sektörel kullanım açısından su varlığının sürdürülebilirliği, 
* Yeraltısuyu ve yüzey sularının kullanımı ve korunmasında kurumsal işbirliği ve yöntemleri
* Su kullanımı, atık geri dönüşüm projeleri ve kullanımı
Konularında üniversitelerimiz ve ülke çapında konusunda uzman Akademisyen hocalarımızın katılımıyla ortak Çalıştay/ Panel yapılması fikir birliğine varılmıştır. Valiliğimiz, yerel yönetimler ve Odamızın önderliğinde düzenlenecek bu Çalıştay/ Panelin kuraklığın her geçen gün artarak hissedildiği bu günlerde gerçekleştirilememesine anlam verememekteyiz. Bu çalıştay/Panel bir an evvel gerçekleştirilmeli ve kuraklık afetine çözüm üretilmelidir. 
Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği olarak Aydınımızın yedieminleri olan Sayın Valimizi ve Belediye Başkanlarımızı işbirliğine ve sorumluluk almaya davet ediyoruz. Jeoloji Mühendisleri olarak her türlü afetin önlenmesine ve/veya azaltılmasına yönelik mühendislik çözümleri ve uygulamalarının yapılmasına destek vereceğimizi, her türlü yardıma hazır olduğumuzu ve bu tür girişimlerimize bıkmadan devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” dedi. 

AHM


HASAN KURU, YETKİLİLERİ UYARDI : Google'da Ara
HASAN KURU, YETKİLİLERİ UYARDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  QUA GRANİTE, DOĞAYA SAHİP ÇIKIYOR


         Sürdürülebilir su yönetimi anlayışını benimsediğini vurgulayan QUA Granite, su kıtlığının önüne geçerek gelecek kuşaklara iyi bi

  AYDIN MİLLET İTTİFAKINDA BİRLİK MESAJI


         Altılı masanın Millet İttifakına dönüşmesi ve ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sonrası Aydın Millet İttifakı CHP’nin ev sahipliğinde toplandı. Ay

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim