Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
KUŞADASI KUŞTUR PAZARINDA YANGIN
ŞİRİNDEREYİ GECE YARISI FIRTINA VURDU
Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!
TÜRK KADINLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ AYDIN’LI KADINLARLA
EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


Çevrecilerden JES eylemi - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
ÇEVRECİLERDEN JES EYLEMİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 08-11-2021 / 09-43

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Çevrecilerden JES eylemi

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) üyeleri, zeytinlik alanlarda bulunan jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı eylem yaptı. JES’lerin tarım alanlarına göz diktiğini savunan çevreciler, “Aydın’ı JES’lere teslim etmeyeceğiz” mesajı verdi.

Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda bir araya gelen AYÇEP üyeleri, tarım alanlarına kurulan JES’leri protesto etti.

Grup adına açıklamalarda bulunan AYÇEP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Ali Emek, “Bilindiği üzere kurak geçen bir yaz mevsimi yaşadık. Bunun üzerine hem bakanlıklar hem siyaset, hem de siyaset STK kurum/kuruluşlar nezdinde çokça kuraklık meselesi dillendirildi, tartışıldı, çözümler üretildi. Hal böyleyken gün geçmiyor ki kasaplardaki et neyse de pazardaki meyve-sebze tezgâhlarının yüzünü de unutuyor hale geleceğimiz zamanlarda yaşamaktayız. Artan fiyatlar insanların en temel ihtiyaç malzemeleri alamaz hale getirmiştir. Bu meselenin özüne bakıldığında ise tarımın desteklenmemesi, tarımsal alanların korunmaması, ormanlık ve tarımsal alanların kentsel ve sanayi ihtiyaçlar için kullanılması en önemli nedenler arasında sıralamak mümkündür” ifadelerini kullandı.“GÖZ DİKTİLER”

Aydın’ın Türkiye’de tarımsal üretimin dinamiklerinden biri olduğuna dikkati çeken Emek, “Ancak artan kentleşme ve sanayileşme baskın altında tarımsal ve orman alanları hızla tahrip etmektedir. En temel üretim maddelerinden biri olan incirde rekolte düşmüş, vatandaş tezgâh fiyatları nedeniyle incirin yanına uğrayamaz hale gelmiştir. Hem çevresel tahribatlar, hem de tarımın desteklenmemesi, üretim girdi maliyetlerinin yüksekliği durumu bol hale getirmiştir.

Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de Aydin’in topraklarından milyarlarca lira kazanç sağlayan jeotermal patronları Aydın’ın zeytin bahçelerine göz dikmişlerdir. Her yıl kârlarına kâr katan bu şirketler 3573 Sayılı Kanunun Zeytin Ağaçlarını ve Zeytincilik alanlarını koruyan 20. maddesi tadil etmek istemektedirler. Şimdiye kadar Aydın’ı zehirlemeye çalışan bu şirketler şimdi de tarımsal üretim yapılan alanlarımıza göz dikmişlerdir. Hali hazırda ettikleri kar yetmemiş olacak ki soframızdaki zeytine dahi göz koymaktadırlar” görüşlerine yer verdi.

“KORUMA STATÜLERİ GENİŞLETİLMELİ”

Aydın milletvekillerine, yöneticilere ve Aydınlılara seslendiklerini belirten Emek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Aydın’daki jeotermalcilere zeytinlik alanların açılması Aydın’ın geleceğini yok edecektir. Geleceğimiz tarımda, geleceğimiz gıdada, geleceğimiz pınarlarımızda, geleceğimiz yeşil bir Aydın’dadır. Bu nedenle Aydin’in ve ülkemizin tarımsal ve orman alanları için bir an önce var ise koruma statüleri genişletilmeli, yoksa koruma statüleri konulmalıdır. Birkaç kişinin zenginliği için yarın tüm Aydın yok olmayla karşı karşıya kalacaktır. Sürecin takipçisi olacağımızı ve Aydın’ı JES’lere teslim etmeyeceğimizi tekrar ilan ederiz.”

Basın açıklamasına Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Barış Altıntaş, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin ile CHP Efeler Belediye Meclis Üyesi Altan Kemerci de katıldı.


Çevrecilerden JES eylemi : Google'da Ara
Çevrecilerden JES eylemi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  PROF. DR. FADİME SERTÇELİK UYARDI


         Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fadime Sertçelik, Düzce’de meydana

  ÇEVRECİLERDEN JES EYLEMİ


         Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) üyeleri, zeytinlik alanlarda bulunan jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı eylem yaptı. JES

 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 30 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 61 √ Toplam : 504 - Başarısız Buluyorum.
% 11 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim