Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
KUŞADASI KUŞTUR PAZARINDA YANGIN
ŞİRİNDEREYİ GECE YARISI FIRTINA VURDU
Bir kadın daha eksilmeyeceğiz!
TÜRK KADINLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ AYDIN’LI KADINLARLA
EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


BÜYÜK MENDERES NEHRİ YOK OLUYOR - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
BÜYÜK MENDERES NEHRİ YOK OLUYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 28-07-2021 / 00-02

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
BÜYÜK MENDERES  NEHRİ  YOK OLUYOR

Büyük Menderes Nehri Batı Anadolu’nun en büyük nehri olarak bilinirken, ülkenin en kirli üçüncü nehri ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.  Dinar, Uşak, Denizli ve Aydın şehirlerindeki çevre örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Büyük Menderes İnisiyatifi, nehri ve havzasını yaşanılır hale getirmeyi amaçladıkları belirtildi.

Sorunun en önemli sebeplerinden birisinin yanlış sulama yöntemi olduğunu belirterek, Büyük Menderes inisiyatifi Dinar temsilcisi Soner Özdemir açıklamasında “Hızla kıtlık sınıfına giden bir havzada yaşıyoruz. Öncelikle vahşi sulama dediğimiz, dünyanın terk ettiği sulama biçimini bırakıp damlama şeklinde sulamaya geçmemiz gerekiyor. Vahşi sulama, toprağın en verimli kısımlarını erozyona uğratıyor, aynı zamanda toprağı çoraklaştırıyor” ifadelerini kullandı.

“ATIK SU YÖNETİMİ REVİZE EDİLMELİ”

Büyük Menderes inisiyatifi Dinar temsilcisi Soner Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Büyük Menderes İnisiyatifi olarak çözüm önerilerimizden biri: Kurumayı ve kıtlığı durdurma adına damlama sulama sistemini kullanan çiftçilere su ücretsiz olmalı. Böylece hem tarımsal üretimde en yüksek kalitenin korunduğu hem de suyun en verimli kullanıldığı bir ortam yaratabiliriz. Bunun haricinde sadece Büyük Menderes havzasında değil Türkiye’deki tüm havzalarda ürün-su ihtiyacı analizi yapılmalı, atık su yönetimi revize edilmeli” dedi.

“BU EYLEM PLANINA DESTEK BEKLİYORUZ”

Büyük Menderes İnisiyatifi’nin yürüttüğü ekoloji mücadelesine herkesin destek vermesi gerektiğini söyleyen Soner Özdemir, “Bilgilendirme toplantılarımız, sergilerimiz, farklı çalışmalarımız olacak. Önümüzdeki süreçte toplumun farkındalığını ve desteğini artırmak için çabalayacağız. Tüm siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından bu eylem planına destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


"BÜYÜK MENDERES NEHRİ YOK OLMASIN! BİR İMZA VER!"

Büyük Menderes inisiyatifi Dinar temsilcisi Soner Özdemir “Binlerce yıldan beri insanlığa geçim kaynağı olan, insanlığa can veren, yaşam veren Büyük Menderes Nehri kuruma ve yok olma noktasına gelmiştir. En verimli topraklara ve bitki örtüsüne sahip Büyük Menderes Havzası çölleşme tehdidiyle karşı karşıyadır.

Büyük Menderes Nehri’ne bir yıl içinde 400 milyon tondan daha fazla endüstriyel atık su, kentsel atıklar, jeotermal akışkanlar ve zeytin karasuları bırakılmaktadır. Alıcı ortama her gün, her saat bu deşarjlar yapılmakta, hiçbir idari önlem alınmadığı gibi toplumsal bir tepki de oluşmamaktadır.

Tüm bunların sonucunda Büyük Menderes Nehri ülkemizde “en kirli 3. Nehir” konumuna gelmiştir. Nehrin suyu sulama vasfını yitirmiş, tarımsal sulamada kullanılamaz hale dönüşmüştür.

Gerek iklim krizinin artan etkisi, gerek bölgede yanlış gölet, baraj, su tutma uygulamalarının var olması, gerekse de HES’ler nedeniyle kuraklık ve su yoksunluğu had safhaya çıkmıştır. Tarımda fakirleşme, ürün kalitesinde oluşan bozulma, gıdada seçeneksiz ve güvencesiz kalma, gelir dengelerinde büyük adaletsizliklerin oluşması gibi sosyal sonuçlar halkı canından bezdirmektedir.

Ortaya çıkan bu olumsuzlukların bir an önce sona erdirilmesi adına;

Büyük Menderes Nehri’nin ve havzasının temizlenebilme şartlarının oluşturulması için,

Kirlenmeyi yaratan yer, kişi, kurum ve şartların tespit edilerek çözüm yollarının bulunması için,

Akarsuyun ve içme suyunun yönetsel planlamasının tek bir merkezden programlanarak yönetilebilmesi için,

Oluşan tüm gelir kayıplarının, zarar ve ziyanın tazmin edilebilmesine imkan verilmesi doğrultusunda TBMM’de bir komisyon oluşturularak; “Büyük Menderes Nehri’nin kurtarılması acil eylem planı” adıyla yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

AYNA


BÜYÜK MENDERES NEHRİ YOK OLUYOR : Google'da Ara
BÜYÜK MENDERES NEHRİ YOK OLUYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  PROF. DR. FADİME SERTÇELİK UYARDI


         Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fadime Sertçelik, Düzce’de meydana

  ÇEVRECİLERDEN JES EYLEMİ


         Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) üyeleri, zeytinlik alanlarda bulunan jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı eylem yaptı. JES

 


Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 30 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 61 √ Toplam : 504 - Başarısız Buluyorum.
% 11 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim