Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Eczacılar 16 Ekim’de greve gidiyor
Benzin ve motorine 24 saat geçmeden
Aydın Sezgin: Düşe kalka dış politika
Bu geceden itibaren benzine 62 kuruş,
Gazeteciler Sendikasından 14 Partiye Dilekçe


Aydın Eski Müze Müdürüne 71 Yıl İstendı - AYDIN - Aydın Haber Merkezi
 
AYDIN ESKİ MÜZE MÜDÜRÜNE 71 YIL İSTENDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 03-07-2022 / 22-09

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Aydin Haberleri  
Aydın Eski Müze Müdürüne 71 Yıl  İstendı

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 8 ay önce Kuşadası’nda sit alanlarına yakın inşaat yapmak isteyen kişilerin, Aydın Müze Müdürlüğü Koruma Kurulu’na arazide tarihi eser olup olmadığının tespiti için sondaj başvurusunda bulunduğu ancak müze müdürlüğü yetkililerince belli müteahhit ve firmalara yönlendirildikleri ihbarı yapıldı. İhbarda ayrıca Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın rüşvet aldığı da iddia edildi.

İddianamede 15 sanık hakkında "örgüt üyeliği"nden, 7 sanık hakkında da "kültür varlığı ticaretine aykırı hareket etmek" suçundan ceza istendi.

Aydın’daki tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 27 kişi hakkında hazırlanan iddianamede tutuklu sanık eski müze müdürü A.Y’nin 26 yıldan 71 yıla kadar hapsi istendi.

Aydın merkezli 11 ilde 21 Mart’ta düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonu sonrası Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianame, 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Operasyonda gözaltına alınanlardan 27’si hakkında düzenlenen iddianamede Aydın Arkeoloji Müzesi’nin eski müdürü A.Y. için "görevi kötüye kullanmak, örgüt kurmak ve yönetmek, rüşvet ve resmi belgede sahtecilik" suçlamalarıyla 26 yıldan 71 yıla kadar hapis cezası istendi.

Müzenin eski müdür yardımcısı tutuksuz sanık E.D. hakkında "görevi kötüye kullanmak, rüşvet, izinsiz kazı ve resmi belgede sahtecilik" suçlarından 15 yıldan 52 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede tutuksuz sanıklardan S.G’nin de "örgüt kurmak ve yönetmek ile izinsiz kazı" suçlarından 6 yıldan 19 yıla kadar hapsi talep edildi.

İddianamede 15 sanık hakkında "örgüt üyeliği"nden, 7 sanık hakkında da "kültür varlığı ticaretine aykırı hareket etmek" suçundan ceza istendi.

Teknik takip sonrası ortaya çıkmıştı

İddianamede Kuşadası’ndaki arazisinde tarihi kalıntı bulunan kişinin kendisinden rüşvet istendiği şikayeti üzerine yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takibe alınan A.Y’nin farklı illerde izinsiz kazı ve sondaj faaliyetleri yürüttüğü, definecilik faaliyetinde bulunduğu, rüşvet aldığı, doğrudan temin usulü ile gerçekleştirilen ihalelerde usulsüzlük yaparak maddi menfaat temin ettiğinin belirlendiği kaydedildi.

Kazılarda bulunan eserlere "Tarihi eser değeri yoktur" raporu düzenleyerek satışına imkan tanıdığı iddia edilen A.Y’nin yönlendirdiği kişilere Mersin, Zonguldak, İzmir’in Tire ve Aydın’ın Nazilli ilçelerinde usulsüz kazı ve yüzey araştırmaları yaptırdığı, bazı bölgelerde maden şirketi sahibi S.G’nin geçici maden ruhsatından yararlandığı belirtildi.

İddianamede tespit edilen suçlara ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Şüpheliler A.Y. ve S.G’nin örgüt yöneticisi olarak yaptıkları organizasyon çerçevesinde örgüt üyesi olan diğer şüphelilere talimat verdikleri, şüphelilerin tek bir suç işlemek amacıyla bir araya gelmedikleri, her biri farklı mekanda ve zamanda gerçekleşen başkaca suçlara da dahil olup iştirak ettikleri, şüphelilerin sayısı, hiyerarşik ilişkileri, devamlı bir şekilde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçunu işlemeye elverişli araç ve gereçlere ulaşma çabaları, azami düzeyde gizlilik içerisinde ortak hareket ettikleri gibi hususlar bir bütün halinde değerlendirildiğinde suç işlemek amacıyla örgüt kurup yönettikleri ve örgüte üye oldukları yönünde kuvvetli suç şüphesinin var olduğuna karar verilmiştir.

Operasyon

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 21 Mart’ta tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle 37 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılmış, 11 ildeki operasyonda aralarında müze çalışanlarının da bulunduğu 36 zanlı gözaltına alınmıştı.

"Rüşvet", "belgede nitelikli sahtecilik", "görevi kötüye kullanma", "izinsiz kazı yapma" gibi suçlamaların yöneltildiği şüphelilerden bazılarının, operasyonla ele geçirilerek müzeye teslim edilen tarihi eserleri, orijinal olmasına rağmen "sahte" diye kayıt altına aldıkları ileri sürülmüştü.

Gözaltına alınanlardan eski müze müdürü A.Y. ile H.İ.Ç. ve L.D. tutuklanmış, 33 zanlı serbest bırakılmıştı.

 


Aydın Eski Müze Müdürüne 71 Yıl İstendı : Google'da Ara
Aydın Eski Müze Müdürüne 71 Yıl İstendı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        AYDIN

  KUŞADASI BELEDİYESİNDE RÜŞVET SORUŞTURMASI


         Aydın’da Kuşadası Belediyesinde çalışan 6 personel ile 2 özel şirket yetkilisi, ’ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik ve rü

  YAYA ÖNCELİĞİ İÇİN KIRMIZI ÇİZGİ


         Aydın ve 81 ilde eşzamanlı uygulanacak! Trafikte ’yaya önceliği’yle ilgili farkındalık oluşturmak için İçişleri Bakanlığı önemli bir et

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim