Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
9 TARIM İLACINA YASAK GELDİ
SEZGİNDEN DEMİRCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Didim’de deniz dibinde temizlik yapıldı
BÜLBÜL DENİZLİ OTOYOLUNDAKİ VURGUNU AÇIKLADI
Sezgin, “Aydın Deprem Master Planı”nın oluşturulmasını


Aydın Haber Merkezi - AYNI OYUN SAHNE DE;
AYNI OYUN SAHNE DE; BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-01-2020 / 14:59 | BU YAZI TOPLAM 1050 KEZ OKUNDU.
   
TARAFSIZ MUHALİF
samibaskaya@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYNI OYUN SAHNE DE;

Değerli Arkadaşlarım,

ABD, Irak işgalini yıllar önceden planlamıştı.
Irak işgalinde Türkiye’ye önemli bir rol biçilmişti. ABD askerleri Irak ’ a Kuzey’den de girecek böylece işgal kolaylaşacak, Irak’ta SADDAM enterne edilecek ve Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti kurulacaktı. Irak ’ ın işgalinde Türkiye’den de her türlü lojistik destek alınacaktı. Yalnız bir sıkıntı vardı. Irak ’ ın işgal edileceği tarihlerde, Gen. Kur. Bşk.lığına K.K K.Hüseyin KIVRIKOĞLU gelecekti.

KIVRIKOĞLU, Ordu içindeki “ Millici ” komutanlar dandı. Orduda ki pek çok “ Millici ” komutan gibi O da Kuzey Irak ’ ta bir Kürt devleti kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor, bunun Türkiye ’ nin üniter yapısına tehdit oluşturacağını her platformda gündeme getiriyordu. 2000 ’ li yıllardaki komuta kademesini de büyük ölçüde O belirleyecekti. KIVRIKOĞLU hedefti.

1997 Kasımında KKKTC ’ de gerçekleşen TOROS - 2 tatbikatı hepimizin hafızasındadır. Tatbikat esnasında bir kurşun çadırda oturan Paşanın kulağını sıyırmış ve arkasındaki Albay Vural BERKAN ’ ın göğsüne saplanmıştı. Olay resmi kayıtlara “ Kaza ” olarak geçirildi. Ama konulara vakıf olan herkes biliyordu ki hedef, Kara Kuvvetleri Komutanı idi. KIVRIKOĞLU KKTC’deki suikasttan kıl payı kurtulmuş,Genel Kurmay Başkanı olmuştu.

Irak ’ ı işgale hazırlanan ABD, Irak ’ a geçişi için Türkiye’den yardım istiyordu. Fakat TC Anayasasına göre Meclis kararı gerekiyordu. Siyasilerle her türlü görüşmeyi yapan ABD ’ li yetkililer, TSK ’ nın, özellikle Genel Kurmay Başkanının duruşundan emin değildi.

 ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Paul WOLFOWİTZ 16 Temmuz 2002 tarihinde Ankara ’ ya geldi. Görüşme programında 3 kişi vardı. Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Genel Kurmay Başkanı.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan ’ la rahatça görüşen ve ABD ’ nin beklentilerini anlatan Wolfwoftiz ’ e KIVRIKOĞLU randevu vermiyordu. Randevu uzun uğraşlar sonunda Ecevit ’ in ısrarları ile alınabildi.

WOLFOWİTZ ile KIVRIKOĞLU ’nun görüşmesinde çok sert tartışmalaryaşandı. Orada neler konuşulduğunu Takvim Gazetesi yazarı Ergün DİLER bir yazısında teferruatla anlattı ve yalanlanmadı.Ergün DİLER ’ in anlattığına göre; Kıvrıkoğlu, WOLFOFİTZ ’ e “ABD’nin Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti kurmak istemesi halinde kendilerinin derhal müdahale edeceğini” söyledi. WOLFOWİTZ ’ de KIVRIKOĞLU ’ na “Ben ABD ’ yi temsil ediyorum. Benimle böyle konuşamazsınız” demesi üzerine KIVRIKOĞLU ’ nun da cevaben “ Ben de Türk Silahlı Kuvvetlerin başıyım. Ayrıca Türkmen’im ” diye cevap verdi..

KIVRIKOĞLU o görüşmeden yaklaşık bir ay sonra emekli oldu. Yerine Hilmi ÖZKÖK geldi. ÖZKÖK ve Genel Kurmay İkinci Başkanı Yaşar BÜYÜKANIT Tezkerenin geçmesini istiyorlardı. Ama onların dışındaki Kuvvet komutanları ve alt kademedeki diğer askerler, Tezkerenin geçmesine şiddetle karşı idi.

Tezkere TBMM’de ret edildi. Tezkerenin TBMM’den geçmemesi ABD de büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştı. ABD ’ li yetkililer bunu bir siyasi utanç olarak nitelendiriyordu. WOLFOWİTZ ise adeta kudurmuştu. “Asker, süreci iyi yönetemedi” diyor ve faturayı TSK’ya kesiyordu...

Amerika ’ nın Irak ’ taki kayıplarının fazlalığından dolayı Türkiye ’ yi suçlayan yazılar ardı ardına yayınlanıyor ve ABD’de Türkiye aleyhine büyük kamuoyu oluşturuluyordu.

ABD ’ nin gazabı büyük oldu tabii. İlk fırsatta Kuzey Irak’ta askerimizin başına çuval geçirerek TSK ’ yı küçük düşürdüler. Ardından gizli eller tarafından yönetilen Ergenekon, Balyoz, casusluk, vs. gibi davalar gündeme geldi. O dönemin komutanlarının tamamına yakını da tutuklandı.

ABD, dikensiz gül bahçesinde yürür gibi Kuzey Irak’ta Kürt Devletini kurdu. Sırada Suriye de oluşturulacak Kürt kantonu var. Türkiye ’ mi ? Adım adım felakete sürükleniyor. Ve kimseden “Çıt” çıkmıyor iyi mi ?

NOT :

1. KIVRIKOĞLU ’ nun görev süresini bir yıl uzatmak isteyen ECEVİT, ANAP ’ lı bakanları ikna etse de BAHÇELİ ’ yi ikna edemediği için, bu olay gerçekleşmedi. Eğer BAHÇELİ o gün tehlikeyi göresydi, taa METEHAN ’ dan bu yana, başta FETÖ ’ nün övgüler dizdiği HİLMİ, akepenin has evladı BÜYÜKANIT ve Türk Ordularının başına gelmiş en yüreksiz, en korkak İlker BAŞBUĞ olmayacak, haliyle, Ergenekon, Balyoz ve Kumpas davaları yaşanmayacaktı. Türk Ordusuna kumpasın yolunu Bahçeli açmıştır.

2. Ergenekon, Balyoz sürecinde, Yaşar BÜYÜKANIT ve Hilmi ÖZKÖK ’ ün durumlarını göz önüne alın ve dönen dolapları görün.

3. Aynı oyun bugün LİBYA teskeresiyle sahnede. Karar verici emperyalistler emrediyor, Akepe yerine getiriyor.

Sahiden soruyor,
Hakikaten samimi bir cevap istiyorum.
Allah aşkına ne işimiz var LİBYA ’ da...!

Selamlarımla, İyi günler diliyorum....

Sami Başkaya

A.K.

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - SİLAHIN YERDE KALMAZ ....

30-07-2020 - 16:50

 
2 - ASSUBAYLIK ZOR ZANAATTIR…!

18-07-2020 - 10:01

 
3 - MUHBİRLERİ VURURLAR

19-06-2020 - 12:34

 
4 - NE YAPILIR, NE YAPILMAZ ?

10-06-2020 - 23:10

 
5 - SORUN YOK...

20-05-2020 - 18:48

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 107 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Cuma Sıcak Sıcak 39°C 24°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Pazar Sıcak Sıcak 38°C 21°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 96 - Başarı Buluyorum.
% 40 √ Toplam : 104 - Başarısız Buluyorum.
% 24 √ Toplam : 60 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim