Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Levent Karaduman ölü bulundu
BAKAN O 7 İLİ AÇIKLADI
CHP’Lİ KARACA:YARGININ SORUNU BAROLAR DEĞİL!
AYDEM TOKATTA AKINCI HES SANTRALINI AÇTI
İPTAL OLMAZ İSE BU SEFER OLACAK


Aydın Haber Merkezi - NEDEN YEDEK ASSUBAYLIK...!
NEDEN YEDEK ASSUBAYLIK...! BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-08-2019 / 16:26 | BU YAZI TOPLAM 1605 KEZ OKUNDU.
   
TARAFSIZ MUHALİF
samibaskaya@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NEDEN YEDEK ASSUBAYLIK...!

Değerli Arkadaşlarım;

Şüphesiz zaman içerisinde ordunun ihtiyaçları, değişen dünyanın şartlarına uygun olarak yeniden düzenlenmiş ve değiştirilmiş, bu çerçevede Assubay okullarının durumu da gelişmiş ve değişmiştir. Fakat askeri bürokrasinin 1909 ’ lardan kalma geleneksel bakışı bir türlü değişmemiştir. O dönemden kalma korkular ve yaklaşımlar askeri ve sivil bürokratik devlet hayatında hep etkili olmaya devam ede gelmiştir.

Cumhuriyet tarihi boyunca Assubay okullarının Konya, Kayseri, Mersin, Emirdağ, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Ankara gibi nüfus yapısı homojen Anadolu ’ nun merkezlerine nakledilmelerinin de önemli bir sebebi olsa gerektir. Ulaşım ve iletişim imkânlarının son derece sınırlı olduğu bir dönemde bu okulları tercih edecek olanlar genellikle Anadolu insanı olacaktı. Anadolu insanı mevcut otoriteye itaatkârlığı ve dürüstlüğüyle nam yapmıştır. Ekonomik imkânları da oldukça zayıftır.

Bu okullar aynı zamanda kendilerinin sahip olmadığı fırsatlar da sunmaktadır. Böylece Anadolu insanından oluşan ve ordunun bel kemiği olan bir orta sınıf askeri hizmetli sınıfı oluşturulmuştur. Bunun yanında zabit mektepleri ise İstanbul, Bursa, İzmir gibi hep büyük merkezlerde kalmıştır. Bu merkezlerin demografik yapıları incelendiğinde karar mekanizmalarında bulunanların nasıl bilinçli bir seçimin içinde oldukları kolayca anlaşılır. (Nüfus yapıları homojen olmayan ve Rumeli’den en çok göç alan merkezler buralarıdır.)

1929’dan 1946’ya kadar Ankara valiliği ve belediye başkanlığı yapmış olan Nevzat Tandoğan’ın, Anadolu insanına bakışını ise, 3 Mayıs 1944 yılında tutuklanıp huzuruna çıkarılan Osman Yüksel Serdengeçti’ye karşı sarf ettiği sözleriyle ortaya koyuyor: Vali, tutukluyu süzdükten sonra; “Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek.”( Doç. Dr. Özcan Yeniçeri, Yönetim ve Bürokrasinin Yozlaşmadaki Rolü-II ) Bu yaklaşım, kendini devlet sayan, bütün yetkinin sahibi olarak kendilerini gören bürokrat anlayışın önemli bir göstergesi olarak tarihe geçmiştir.

Assubay Hazırlama Okullarını tercih edenlerin memleketlerine ve etnik kökenlerine göre bir tasnifi yapılmış mıdır, bilemiyorum; ama çoğunlukla Anadolu insanı olduğu bir gerçektir. Önceleri çiftçi ve işçi sınıfından, sonraları ise bunlara ilaveten küçük memur ve esnaf vb. sınıfından olduklarını görebiliriz. Ekonomik ve eğitim imkânları son derece kısıtlı olan bu insanların buraları tercih etmeleri kolayca anlaşılabilir. Zaten hâkim yönetici elitin de istediği budur. Anadolu insanına layık görülen statü, bu bilinçli tercihin bir sonucudur.

Assubay hazırlama okullarındaki eğitimin kalitesine gelince; bu da bilinçli bir tercihin ipuçlarını verir niteliktedir. Orta seviye ekonomik koşullar; ihtisas gerektiren konularda son derece kaliteli bir eğitim; yüksek sorumluluk bilinci; sürekli baskı, hakaret, mobbing ve horlanmayla bilinçaltının mutlak itaate alıştırılması; tek başına karar verme ve inisiyatif kullanma yetilerinin öldürülmesi; kolektif hareket ve liderlik bilincinin yok edilmesi; zekanın sadece ihtisas gerektiren işlerde kullanılmasının öğretilmesi; sosyal hayatta özne değil nesne olduğunun kavratılması, verilenle yetinilmesi alışkanlığının kazanılması; düşünme, sorgulama, araştırma, muhakeme ve bilgiye ulaşma gibi tekniklerin sadece ihtisas gerektiren konularla sınırlandırılması gibi alt statünün gerektirdiği şekilde bir eğitim sistemidir, ki, Assubayı ömrü boyunca karşılaşacağı durumlara hazırlamaktır. Bilinçli bir elitin ana esaslarını ortaya koyduğu, son derece kalitesiz, tecrübesiz, sadist, anlayışsız, ahlaksız, özensiz ve çağ dışı bir ekiple uygulamaya konulmaktadır.

Bu sistemin çarklarından geçen insanların yaşadıkları bilinçaltı travmalarını bir ömür boyu sürdürmeleri ve yaşamaları beklenmektedir. Tanka, topa, arabaya, kepçeye, askere, Assubaya görevini yapmadığında ceza veren, insanı mekanikleştiren eğitim sisteminin adıdır hazırlama. Boş kaldığında düşünmesini önlemek için boşa çalıştırıp ot yolduran sistemin adıdır hazırlama. Bunak albayın din dersi verdiği, sadist teğmenin 250 kişinin hayatına hükmettiği, dövdüğü, sövdüğü; askerlik yapmaya gelen yedek subaya 14-15 yaşındaki çocukların onurlarının ve gururlarının çiğnetildiği sistemin adıdır hazırlama. Çocukken verdiğiniz kararlardan ötürü bir ömür boyu mahkûm gibi yaşamaya mecbur edildiğiniz sistemin adıdır hazırlama. Aidiyet duygusu olmadan bir ömür boyu hizmetle mükellef tutulduğunuz efendilerinize sadakatin öğretildiği yerin adıdır hazırlama. Vatan, millet, namus, şeref, onur vb. ne kadar kutsal kavram varsa, bunların aslında nasıl da ayaklar altına alındığının adıdır hazırlama. Ananıza ve bacınıza küfredildiğinde “Sorun bakayım, kimin anasına bacısına ulaşmış bu küfürler?” diyen haysiyet yoksunu öğrenci amiri yarbaya, o yaşlarda şefkat beklerken nasıl da teslim edildiğinizin adıdır hazırlama.

Hâsılı, insanlık onurunuzun hiçe sayıldığı; kişiliğinizin, kimliğinizin, isminizin ve bilinçlerinizin köleleştirilmeye hazırlanmasının adıdır hazırlama.

İşte yeni askerlik sistemiyle getirilen Yedek Assubaylık; başa dönmenin arayışıdır ve vesayetçi zihniyet yeniden hortlamıştır.

Selamlarımla

Sami Başkaya

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - MUHBİRLERİ VURURLAR

19-06-2020 - 12:34

 
2 - NE YAPILIR, NE YAPILMAZ ?

10-06-2020 - 23:10

 
3 - SORUN YOK...

20-05-2020 - 18:48

 
4 - AYRIK OTUNDAN MESAJ VAR.. !

11-05-2020 - 09:11

 
5 - BAYRAMDAN İDAMA...

03-05-2020 - 10:37

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 105 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Çarşamba Sıcak Sıcak 38°C 23°C

Perşembe Sıcak Sıcak 40°C 23°C

Cuma Sıcak Sıcak 41°C 24°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 85 - Başarı Buluyorum.
% 43 √ Toplam : 100 - Başarısız Buluyorum.
% 22 √ Toplam : 51 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim