Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
9 TARIM İLACINA YASAK GELDİ
SEZGİNDEN DEMİRCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Didim’de deniz dibinde temizlik yapıldı
BÜLBÜL DENİZLİ OTOYOLUNDAKİ VURGUNU AÇIKLADI
Sezgin, “Aydın Deprem Master Planı”nın oluşturulmasını


Aydın Haber Merkezi - DEPREME HAZIRMIYIZ?
DEPREME HAZIRMIYIZ? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 08-02-2020 / 10:05 | BU YAZI TOPLAM 1092 KEZ OKUNDU.
   
KAMİL SÜREN
kamil_-suren@hotmaill.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEPREME HAZIRMIYIZ?

                                                                AYDIN DEPREME HAZIR MI?

 

             Geçmiş dönemlerde yaşanan yıkıcı derecedeki birçok depremin ardından ölen insanlarımız için üzüntülere boğulduğumuz düşünüldüğünde, son günlerde yaşanmakta olan haberci depremler aklımıza hep aynı soruyu hatırlatıyor. Alınan veya alınması gereken deprem hazırlıkları nelerdir? Yeterli tedbirler alındı mı? Yıllar önce alınmış olan tedbirler güncellendi mi? Toplanma merkezleri son yerleşim durumlarına göre güncellendi mi? Güncellendiyse kağıt üzerinde planlanan tedbirler ve toplanma merkezleri ile ilgili halk bilgilendiriliyor mu? Yani hangi semtte hangi toplanma merkezi var, kimler hangi toplanma merkezine yerleşecek, biliyor mu? Halka bilinçlendirici toplantılarla anlatılıyor mu?

            Aydın ilimizde halkın gönüllü olarak oluşturdukları Arama Kurtarma Dernekleri, AFAD gibi bu işle ilgilenen kuruluşlar halka eğitim veriyor mu? Verilen bu eğitimler yeterli mi? Acaba sadece bu kuruluş ve derneklerin verdikleri eğitimler sonuç verecek mi? Mahalle muhtarlıkları vasıtasıyla halkı bilgilendirici ilanlar, broşürler ve eğitim konferansları verilse daha iyi olmaz mı? Yaklaşık son bir aydır Türkiye üzerinde meydana gelen küçüklü ve büyüklü depremler gösteriyor ki tehlike çok büyük. Bunu, bu konudaki bilim adamları zaman zaman görsel yayın organları ve televizyonlar vasıtasıyla halka duyurmaya çalışıyorlar. Ancak; görünen bir gerçek var ki özellikle Ege bölgesinde GİRİT adası altında harekete geçen Helen yayı diye anlatılan kırık, tarihte 4’ de 3’nün sulara gömüldüğü kalan 4 ‘de 1’nin ise helen yayı ile Girit adasının tamamen sulara gömülmesiyle büyük bir tusunami oluşacaktır. Yani bu anlatılanlar doğru ise tehlike beklenenden çok daha büyük. Bu büyük tehlikeler doğru ise alınan tedbirler halka konferanslarla anlatılmalı, halkın bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır. Aydın’da çoğu binaların çok yorgun olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yorgun binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerekmektedir. Devletin bu konudaki sorumlu ve görevli kurumları tarafından her mahallede deprem tatbikatları yapılmalı, halkın eğitiminin artırılması sağlanmalıdır.

               Bu büyük olası tehlike karşısında soruyorum, gerçekten böyle olasılık var mı? Varsa tedbirler güncel mi? Halk bilinçli eğitimlerle bilgilendiriliyor mu? Devletim 1999 yılı depreminin ardından o günkü şartlara göre aldığı tedbirleri değil, bugünkü şartlara ve büyümeye göre hangi tedbirleri aldı, halkı biligilendirdi? Yetkililerden bu konuda halka bilgi ve eğitim verilmesini talep ediyorum.


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 Eren Efe 01:15 - 09.02.2020

        Sayın yazar dert etme Marmara depremini bile bu millet unuttu. Bu birkaç gün deprem afet konuşulur. Ta ki bir sarsıntıya kadar. Depreme hazırlık konusu bizim ülke olarak yumuşak karnımız. Çığ felaketinde kimlerin kusuru hatası var konuşturmuyorlar bile el insaf Elazığ depreminden fazla bir çığda kaybettik. Günlerce uğraştık 45 kişi çıkardık. bir çığda kaybettik. FIKRAT FIKRAT ne diyeyim.

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - SİZ BARİ AYDIN’I ÖLDÜRMEYİN!!

22-07-2020 - 11:10

 
2 - AYDIN’DA İYİLER İL BAŞKANINI SEÇTİ.

15-07-2020 - 13:04

 
3 - İYİ PARTİ’Yİ KÖTÜLER DEĞİL, İYİLER YÖNETİR.

02-07-2020 - 12:49

 
4 - ULUSAL YAS İLAN EDELİM. BAYRAKLARIMIZI YARIYA İNDİRELİM.

29-02-2020 - 00:31

 
5 - DEPREME HAZIRMIYIZ?

08-02-2020 - 10:05

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 60 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Cuma Sıcak Sıcak 39°C 24°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Pazar Sıcak Sıcak 38°C 22°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 96 - Başarı Buluyorum.
% 40 √ Toplam : 104 - Başarısız Buluyorum.
% 24 √ Toplam : 60 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim