Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Yerli ve milli iletişim platformlarının kullanılması
Kanser Hastaları da Korona Virüs Aşısı
Kentsel dönüşüme imar engeli koydular
Sendika bir yerel gazetede daha sözleşme
Uzaktan çalışanların %68’i tükenmişlik hissi yaşıyor


Aydın Haber Merkezi - AYDINLILARIN ÇAĞRISINA KULAK VERİN
AYDINLILARIN ÇAĞRISINA KULAK VERİN BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-01-2021 / 23:50 | BU YAZI TOPLAM 35 KEZ OKUNDU.
   
Doğa Çevre
selinesen09@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYDINLILARIN ÇAĞRISINA KULAK VERİN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde 14 Aralık 2020 tarihinde yapılan duyuruda, Aydın İli Germencik İlçesi Bozköy-Hıdırbeyli-Çamköy-Kızılcagedik Mahalleleri’nde yapılması planlanan J-552 ruhsat numaralı jeotermal enerji santrali (JES) için kaynak arama sondajı projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başladığı belirtilmiştir.


Proje kapsamındaki 4 sondaj sahasında 8 farklı kuyu açılarak jeotermal kaynak aranması planlanmaktadır. Sondaj sahalarının tamamı, 1/100 bin ölçekli Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi, Çevre Düzeni Planı’nda nitelikli tarım arazisi olarak işaretlenmiş alanlardır.


Aydın İli genelinde bulunan 29 aktif JES tesisinin 17 tanesi halihazırda Germencik’te faaliyet göstermektedir. J-552 numaralı ruhsat kapsamında gerçekleştirilecek olan arama sondajı faaliyetleri neticesinde jeotermal kaynak tespit edilmesi durumunda, Germencik’te 18. JES projesi hayata geçirilecektir. Bu da Germencik’te tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin büyük risk altına girmesi, Germencik halkının ve tüm Aydın halkının sağlığının çok daha büyük tehditlere maruz kalması ve bölgenin deprem gibi jeolojik risklere karşı çok daha hassas hale gelmesi demektir.


Ayrıca yine Bakanlığın internet sitesinde 23 Aralık 2020 tarihinde yapılan açıklamayla, Aydın İli Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi’nde yapılması planlanan J-700 ruhsat numaralı JES için kaynak arama sondajı projesinin ÇED sürecinin başladığı duyurulmuştur.


J-700 ruhsatı kapsamında İki farklı alanda gerçekleştirilecek olan kaynak arama sondajları, yerleşim yerlerine son derece yakın konumdadır. Bu sahalardan birisine 225 metre mesafede, diğerine 50 metre mesafede kırsal yerleşimler bulunmaktadır. Ayrıca kuyulardan biri Orta Mahalle’ye 1 km, diğeri ise Yılmazköy Mahallesi’ne 340 metre mesafededir. Çalışmanın yapılacağı alanda tarım arazilerine ve ormanlık alana ek olarak bölgedeki tarım arazilerini besleyen dere yatakları da bulunmaktadır.


Bilindiği gibi, J-700 ruhsat numaralı kaynak arama ruhsatının sahibi olan işletmenin Yılmazköy’de bulunan başka bir tesisinde 1 Mayıs 2020 tarihinde sıcak su borularında patlama meydana gelmişti. Kaynak suyu ve su buharı uzun süre bölgedeki tarım arazileri ve yerleşim yerleri üzerinde tehdit yaratmıştı.


“İktidar, Aydın’ın geçmişine ihanet, bugününe huşunet, geleceğine melanet anlayışını bir an önce terk etmelidir.”


Germencik’teki JES’lerin sayısının son derece fazla olmasına rağmen yeni ruhsatlar için ÇED sürecinin başlatılması, Yılmazköy’de ve başka bölgelerdeki tesislerde faciaların eşiğinden dönülmesine rağmen hala yerleşim yerlerine bu kadar yakın konumlarda jeotermal ruhsatı veriliyor olmasını, Aydın iline ve insanlarına yönelik iyi niyetli bir tutum olarak adlandırmak mümkün değildir.


JES’lerin tarım arazilerine, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine, insan sağlığına, çevreye ve doğaya yönelik riskleri, ayrıca deprem başta olmak üzere çeşitli jeolojik riskleri bunca zamandır ve çok farklı kişi ve kurumlarca dile getirilmekteyken, iktidarın Aydın’ı adeta topyekun bir yok olma kaderine mahkum etmekte ısrarcı olması anlaşılabilir değildir.


Aydın halkı JES karşıtı tutumunu defaatle dile getirmiş, münbit tarım arazilerine sahip çıkmak için varını yoğunu ortaya koymuş, koronavirüs bahane edilerek gözlerini korkutmak için kesilen para cezalarına rağmen bir adım geri atmamıştır. Aydın halkının talebi, Aydınlıların iradesi nettir.


İktidar, Aydınlıların çağrısına kulak vermeli, Aydın’ın geçmişine ihanet, bugününe huşunet, geleceğine melanet anlayışını bir an önce terk etmelidir.

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - AYDINLILARIN ÇAĞRISINA KULAK VERİN

01-01-2021 - 23:50

 
2 - JES, HAVA VE SU KİRLİLİĞİ, MADEN KISKACINDA CAN ÇEKİŞEN BİR TARIM KENTİ: AYDIN

12-12-2020 - 16:38

 
3 - DENİZ DİPLERİNDE KEŞFEDİLEN TATLI SU KAYNAKLARI

05-12-2020 - 12:39

 
 
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 3 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 14°C 2°C

Cuma Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 14°C 4°C

Cumartesi Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 7°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 34 √ Toplam : 175 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 271 - Başarısız Buluyorum.
% 16 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim