Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
AYDINDA CAN DOSTLARI SEVGİ VE MAMAYA
Koçarlı MYO Kariyer Günleri Gerçekleşti
ADÜ İLE KENT A.Ş ARASINDA İŞ
EFELERDEN EĞİTİME DESTEK SÜRÜYOR
Yerli ve milli iletişim platformlarının kullanılması


Aydın Haber Merkezi - Deniz Diplerinde Keşfedilen Tatlı Su Kaynakları
 Deniz Diplerinde Keşfedilen Tatlı Su Kaynakları BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-12-2020 / 12:39 | BU YAZI TOPLAM 40 KEZ OKUNDU.
   
Doğa Çevre
selinesen09@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DENİZ DİPLERİNDE KEŞFEDİLEN TATLI SU KAYNAKLARI

Malta Üniversitesi’nden Aaron Micallef geçen aylarda Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda yeni bir sualtı tatlı su rezervi buldu. Uzmanlar Canterbury Bight bölgesini sismik ölçümler ve iletkenlik analizleriyle yakından incelediler. Sonuç sevindici: Canterbury bölgesindeki kıta sahanlığında geniş bir tatlısu rezervi olduğu ortaya çıktı.

Korkutuculuğu ve Güzelliğiyle Sevdiğimiz Uçsuz Bucaksız Okyanuslar Hakkında  28 Bilgi - onedio.com

Tatlı su, deniz dibinin sadece 20 metre kadar altındaki tortullarda yer alıyor; bu da onu dünyanın en sığ tatlı su rezervi olduğu anlamına geliyor.

BUZ DEVRİNDEN KALMA Sahile yakın kısımdaki su neredeyse içme suyu kalitesinde ancak kıyıdan uzaklaştıkça su tuzlanıyor. Rezervde bulunan toplam su miktarı 200 kilometreküp kadar. Rezerv, New England’da bulunandan biraz daha büyük, New Jersey’de bulunandan ise yarı yarıya küçük. Karot örneklerinin jeokimyasal analizlerine göre suyun küçük bir kısmı karadan gelen yağmur sularına ait. Rezervinin büyük bir kısmı ise buz devrinden kalma. O tarihlerde deniz seviyesi günümüzden 100 metre daha derindeydi ve bu nedenle de kıta sahanlığının büyük bir bölümü karadaydı. Yağmur yağdığı zaman su dibe çöküyor ve su ileten tabakaları dolduruyordu. Bu su daha sonra kil ve tortulla örtülmüş ve daha sonra yükselen deniz suyundan korunmuş. Micallef’e göre uyguladıkları yöntem kombinasyonu, kıyılardaki diğer gizli içme suyu rezervlerinin bulunmasına yardımcı olacak. ( https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/denizin-altinda-tatli-su-bulundu-1736902 05.05.2020. (Kaynak HBT 27 Mart 2020 )       

 

--BU YENİ KEŞİFTEN ÖNCEKİ BUNA BENZER BİLİMSEL SAPTAMALAR  :

Denizin dibinde neler var biz hala kirletiyoruz.  Bilebildiğimiz diğer keşifleri de belirtelim: 

1)- Bir de  “Okyanusun Çok Derinliklerinde Ayrı Bir Dünya Var” demiştik 20 Ekim 2020 ‘de yayınladığımız BİLGİ NOTU’nda “Bilim insanları okyanusların derinliklerini inceledikçe, ışığın ulaştığı tabakaları geçip soğuk karanlığa, ezici derinliğe ulaştıklarında balıklar, omurgasız hayvanlar ve mikroorganizmalardan oluşan başka, yepyeni bir dünya keşfettiler. Burada her tür, evrim geçirdiği belirli bir derinlikte yaşamak ve çoğalmak konusunda uzmanlaşmıştır. --Ve aniden tabana, karanlık ve şiirsel olarak cehennemin dibindekiler (abisal bentos) denen yere ulaşılır. Herhalde, kilometrelerce yukarıdaki fotosentez yapan aydınlık suların bu kadar altında, hiçbir özelliği olmayan alüvyon ovasında çok az hayat olacağını düşünebilirsiniz. Bu bir hata olurdu. Cehennemin dibi hayat doludur.”http://turkiye-gercegi.com/alaettin-hacimuezzin-okyanuslarin-derinliklerinde-ayri-bir-dunya-var”  

2)-Gezegenimiz on binlerce yıl süren değişik evrelerden geçerek bugünlere gelmişiz. Arkeolojik kazılar sayesinde kuzey kutbunda develerin yaşabildiği bir iklimi de görmüş o günün yaratıkları,yaşayanları. Günümüzden 3,4 milyon önce develerin ataları kuzey kutbunda geziyordu. https://www.bilim.org/kuzey-kutbunda-develer/ Masal gibi inanılmaz oluşumlar. Bir filmde görsek kurgu deriz . 

3) Bir de bugünün  araştırmaları dikkat çekici:Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyinde devasa petrol ve doğal gaz rezervleri bulunduğu açıklanıyor. “ https://www.mynet.com/kuzey-kutbunda-devasa-petrol-rezervleri-110100388666  

4)- Grönland buzunun altında ilkel bir göl bulundu. Grönland günümüzde birkaç kilometrelik buz tabakasıyla örtülü.  2.5 milyonyıl önce buzsuz olabilirdi bu zamandan sonra bile hep sıcak ve buzsuz zamanlar olmuştur.Colombia Üniversitesinden Guy Paxman ve ekibi aslında Kuzerybatı Grönlandın buz tabakasını daha ayrıntılı bir şekilde haritalandırmak istiyorlardı.Bunun için de NASA’nın İceBridge misyonuna ait radar verileriyle ,yerçekimi ve manyetik ölçümleri değerlendirdiler.Çevresindeki zeminde sert granit hüküm sürerken ,havzasının içi daha az yoğunlukta malzemeyle dolu-yarı tortul.Bu tortul çok eski bir gölün ya da iç denizin temelinde yüzbinlerce yıl içinde birikmiş olmalı.Bu da günümüzde kilometrelerce  kalın buzun bulunduğu  yerin altında dev bir gölün bulunduğu anlamına geliyor.  (HBT Sayı 244.27.11 2020 s:4 )

--Bu keşifler galiba bildiklerimiz.Üstelik Okyanusların dibinde. Bir de karasal kitlenin dibinde ve her yıl milimetrelik kayıp giden dağların ve de hareketli özellikli fay hadlarının altlarında  neler var ?

Fakat içimizden geçen bir hissiyatı belirtelim “Uygar” dediğimiz bu sömürgen “tek dişi kalmış canavar” bu sosyal adaletsiz düzeni insanoğluna layık gördükçe bilim insanlarından ricamız :yeraltında yeni keşiflerle gezegenin ön kopyasını ortaya çıkarmasınlar. Yeryüzü yetmedi; ormanıyla ,tarım arazileriyle, doğasıyla,yaban hayvan avcılığıyla, kadın cinayetleri ve çocuk istismarıyla doymayan riya zihniyet ,o rüya zeminleri de yer. Cenneti yani gezegenin yüzeyini bozdular ; zebani egoizmasına  sıra , gezegenin dibine gelmesin...

 

Alaettin Hacımüezzin
İZÇEP(İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu)

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - AYDINLILARIN ÇAĞRISINA KULAK VERİN

01-01-2021 - 23:50

 
2 - JES, HAVA VE SU KİRLİLİĞİ, MADEN KISKACINDA CAN ÇEKİŞEN BİR TARIM KENTİ: AYDIN

12-12-2020 - 16:38

 
3 - DENİZ DİPLERİNDE KEŞFEDİLEN TATLI SU KAYNAKLARI

05-12-2020 - 12:39

 
 
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 3 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Pazar Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 9°C

Pazartesi Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 9°C

Salı Yağışlı Yağışlı 16°C 10°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 34 √ Toplam : 175 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 271 - Başarısız Buluyorum.
% 16 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim