Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
TÜRKİYE İLAÇ KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYA
GERGA ANTİK KENTİNDE İLK KAZI ÇALIŞMASI
AYDEM ’SIFIR ATIK BELGESİ’ ALMAYA HAK
EFELERDE EĞİTİME DEV ADIM
SALGIN YENİDEN ŞİDDETLENDİ


Aydın Haber Merkezi - TANK PALET BİLMECESİ
TANK PALET BİLMECESİ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 08-12-2019 / 22:39 | BU YAZI TOPLAM 1086 KEZ OKUNDU.
   
DOBRA DOBRA
huseyinoguz@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TANK PALET BİLMECESİ

Sakarya’da yerli ve milli üretim yapan Tank Palet Fabrikası’nın iş adamı Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye (BMC’nin yüzde 49 hissesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamas el Sani’ye aittir) devrine ilişkin birçok haber yapıldı, birçok makale yazıldı. Peki nedir işin aslı? Gerçekten yerli ve milli Tank Palet fabrikası Katar ortaklığına mı devredildi? Yapılan işlem bir özelleştirme mi? İhale yapıldı mı? İhale bedeli nedir? Bu sorulara cevap bulmaya çalışalım; Tank Palet Fabrikası, Arifiye ilçesinin Hanlıköy Mahallesi’nde 1 milyon 804 bin metrekarelik geniş bir arazi üzerinde yer alıyor ve dünyanın en uzun süre dayanıklı tank paletlerini yüzde 100 milli kaynakla üretiyor. 

20 Aralık 2018 Tarihli ve 30631 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 481 sayılı kararla; Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kapsamına alınması, Özelleştirme uygulamasının, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olarak belirlenmesine, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Kanunu’nun üçüncü ve geçici 29’uncu maddeleri gereğince karar verilmiştir. Özelleştirilmesine karar verilen Tank Palet Fabrikası, Resmi Gazetede yayımlanmayan 1105 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla; mülkiyet devri hariç olmak üzere ilgili mevzuat çerçevesinde savunma sanayi kuruluşlarında değerlendirilmesi, üçüncü kişilere kiralanması, tahsisi, işletme hakkının devredilmesi veya diğer işlemlerin gerçekleştirilmesini teminen 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun’un 2-i maddesi uyarınca bedelsiz olarak ASFAT AŞ’ye devrine, ilgili mevzuat çerçevesinde ASFAT AŞ tarafından fabrikanın kiralanması, tahsisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemleri ile üçüncü kişilere devrine karar verilmesi halinde, en az 50 milyon ABD Doları yatırım yapma şartı getirilmesine karar verilmiştir.

Cumhurbaşkanlığının 481 ve 1105 sayılı Kararlarında belirtilen; 4046 Sayılı Kanunun 3’üncü maddesi ile geçici 29’uncu maddesine atıfta bulunmak suretiyle, Tank Palet Fabrikasının Özelleştirilme kapsamına alındığı, açıkça belirtilmiştir. Bu konuda herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır. Peki, Özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet Fabrikasının işletme hakkının üçüncü kişilere verilmesi işlemleri 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanununa uygun mudur? 

4046 Sayılı Kanunun Özelleştirme Yöntemleri, Değer Tespiti, İhale Yöntemleri başlıklı 18 maddesinin, Özelleştirme Yöntemleri başlıklı A bendinin c fıkrasına göre; işletme hakkının verilmesi, bir özelleştirme yöntemidir. Yani, Tank Palet Fabrikasının işletme hakkının verilmesi, 4046 sayılı kanuna tabi bir özelleştirme işlemidir.

Aynı maddenin (md.18); İhale Komisyonlarının Oluşumu ile İhale Usul ve İşlemleri başlıklı C Bendine göre; bu maddenin (A) bendinde yer alan özelleştirme yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin ihale işlemleri bu Kanuna göre oluşturulan ihale komisyonları tarafından yürütülür. Tank Palet Fabrikasının işletme devrine yönelik olarak İhale komisyonu oluşturuldu mu? Bilinmiyor! En azından kamuoyuna bu yönde bir bilgi verilmedi.

Keza aynı maddenin (Md.18) İhale Komisyonlarının Oluşumu ile İhale Usul ve İşlemleri başlıklı C Bendinin (c) fıkrasına göre; ihaleler, kapalı teklif, pazarlık, açık artırma, belli istekliler arasında kapalı teklif usulü ile yapılır. Tank Palet Fabrikasının işletme devrine yönelik olarak ihale yapıldı mı? Bilinmiyor. Şayet ihale yapıldıysa hangi ihale usulüyle yapıldı? İhaleye kaç istekli girdi? En uygun teklifi kim verdi? Bu soruların cevabı bilinmiyor. Şeffaf ve hesap verilebilirlik açısından bu sorulara doyurucu cevaplar verilmesi gerekir.

Nitekim aynı maddenin 18/C-(g) fıkrasına göre; ihale işlemleri sonucunda ihale komisyonunca verilen kararlar idare tarafından kurulun onayına sunulur. Sonuçlar kurulun onayını müteakip kamuoyuna duyurulur. Bildiğimiz kadarıyla Tank Palet Fabrikasının işletme devrine yönelik ihale sonucu kamuoyuna duyurulmadı.  

Görüldüğü üzere; Tank Palet Fabrikasının işletme hakkının üçüncü kişilere 25 yıllığına verilmesi hususunda kamuoyunu doyurucu, tatmin ve ikna edici bilgilere sahip değiliz. Ancak, Tank Palet Fabrikası denildiği gibi iş adamı Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye devredildiyse, fabrika fiilen BMC tarafından işletilmeye başlanıldıysa, ortada çok ciddi bir kanunsuzluk var demektir. 

TANK PALET FABRİKASI ile ilgili görsel sonucu

TANK PALET BİLMECESİ - 2

Sakarya’da yerli ve milli üretim yapan Tank Palet Fabrikası’nın iş adamı Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye (BMC’nin yüzde 49 hissesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamas el Sani’ye aittir) devrine ilişkin birçok haber yapıldı, birçok makale yazıldı. Peki nedir işin aslı? Gerçekten yerli ve milli Tank Palet fabrikası Katar ortaklığına mı devredildi? Yapılan işlem bir özelleştirme mi? İhale yapıldı mı? İhale bedeli nedir?

Bu sorulara cevap bulmaya çalışalım; Tank Palet Fabrikası, Arifiye ilçesinin Hanlıköy Mahallesi’nde 1 milyon 804 bin metrekarelik geniş bir arazi üzerinde yer alıyor ve dünyanın en uzun süre dayanıklı tank paletlerini yüzde 100 milli kaynakla üretiyor. 

İlk yazımızda Tank Palet Fabrikasının işletme hakkının devredilmesi iş ve işlemlerini 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu çerçevesinde değerlendirmiştik. Bu yazımızda başka açıdan değerlendireceğiz.

4046 sayılı Özelleştirme Kanununu bertaraf ederek, Tank Palet Fabrikasının, ASFAT AŞ üzerinden Fabrikanın üçüncü kişilere yani Katar ortaklı BMC’ye devrinin önü açılmış olabilir mi? Bilindiği üzere; 24.12.2017 tarih 696 sayılı KHK md.29 ile  Türk Ticaret Kanunu ve özel hukuk hükümlerine tabi Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) unvanı altında bir anonim şirket kuruldu. 

01.02.2018 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair 7079 sayılı Kanunun 81’inci maddesiyle (Ek Madde 5); Savunma ve güvenlik hizmetleri sektörleri ile sınırlı olmak üzere nihai kullanıcısının genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinden olması durumunda projeyi yürüten özel bütçe kapsamındaki kuruluşlar bu Kanunun 8 inci maddesinin onuncu fıkrasında yer alan hükümlere tabi olmaksızın dış imkân sağlayabilir, hükmü getirilmiştir. Yani, özel bütçeli Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (Asfat A.Ş.) hiçbir sınırlamaya tabi olmaksızın göre dış imkân, dış borç, yabancı ortak vb. sağlayabilecektir. ASFAT A:Ş’ye bu imkan tanınmış. 

Buna bağlı olarak da ASFAT A.Ş’nin yabancı ortak aldığı, değerlendirilebilir. Başka bir ifadeyle hülle yoluyla Tank Palet Fabrikası Katar ortaklı BMC’ye devredilmiştir, diyebiliriz. Bu konuda nihai kararı verecek olan yargı mercileridir. Biz konuyu kamuoyunun takdire bırakıyoruz.

Bizim söyleyebileceğimiz, yerli ve milli savunma sanayimizin yabancı bir devletin ortaklığındaki şirkete devredilmesinin, ulusal güvenliğimizde yaratacağı tehdit ve risklerden duyduğumuz endişeyi dile getirmektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 50 Milyon dolarlık yatırım için güvenliğini tehlikeye atmamalıdır. 50 Milyon dolar Türkiye için ÇEREZ PARASIDIR…

Elif Yarım

Elifce Dogrular
HABERASİ
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TÜRKİYE NEDEN KRİZE GİRİYOR?

24-09-2020 - 16:14

 
2 - EĞİTİM Mİ? COVİD-19 ‘MU? SAVAŞ MI?

11-09-2020 - 02:22

 
3 - ARTIK HERKES BİLİYOR Kİ BAKAN KOCA YALNIZ!

05-07-2020 - 23:41

 
4 - AYDINLI İYİ DOSTLARA MEKTUP

10-06-2020 - 18:18

 
5 - TANK PALET BİLMECESİ

08-12-2019 - 22:39

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 65 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 31°C 20°C

Cumartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 34°C 19°C

Pazar Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 30°C 20°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 38 √ Toplam : 126 - Başarı Buluyorum.
% 38 √ Toplam : 126 - Başarısız Buluyorum.
% 25 √ Toplam : 82 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim