Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Pandemide can kaybımız 725’e yükseldi
GAZETECİ CEM ULUCAN SERBEST BIRAKILDI
Sağlık Bakanlığı’ndan flaş karar!
Menderes Halk Ekmek hizmete açıldı
TÜRKİYE’DE HASTA SAYISI 30 BİNİ AŞTI,


Aydın Haber Merkezi - BÜYÜK BRİTANYA TARİHİ
BÜYÜK BRİTANYA TARİHİ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-02-2020 / 15:32 | BU YAZI TOPLAM 1290 KEZ OKUNDU.
   
Ahmet Kısa
ahmtkisa@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜYÜK BRİTANYA TARİHİ

Bizim İngiltere dediğimiz ülke aslında İki adadan oluşuyor. Büyükçe olan ada Britanya küçükçe olan ada ise İrlanda adını taşır. İngiltere ise Britanya Adasının güney kısmındadır. Britanya adasının Batısına Galler, Kuzeyine ise İskoçya denir. Bunun sebebi Adalara değişik kavimlerin gelmesidir.

Çoğu kişi için çok cazip sayılmazsa da bereketli toprakları sayesinde tarım ve hayvancılığa uygun olması ve zengin maden yatakları ile (madenlerinin artık hepsi kazılıp çıkarılmış haldedir.) zengin bir ülkeydi.

Bu zenginlikler bir çok halkın iştahını kabarttı. Sonuç olarak Britanya yani İngiltere 5 kez büyük göç ve işgal gördü

Britanya Adaları’na ilk gelen insanlar Avrupa’dan geldiler. Bu yerleşimciler M.Ö. 3.500-3.000 yılları arasında geldiler. Taş ocağı işlettiler ve taş aletler yaptılar. Ayrıca çiftçilik yaptılar. Bu insanlar sadece İngiltere’nin güneyinde yaşadılar.

Daha sonra M.Ö. 750’de Keltler adaya geldiler. Keltler, burada kabilelere ayrıldılar. Bu kabilelerden birine Britanyalı denildi ve bütün ada Britanyalı olarak adlandırıldı.

Daha sonra Büyük Britanya adasına Romalılar geldi. Hatta ilk Roma istilasına M.Ö. 55’te Julius Caesar önderlik etti. Ancak bu girişimde İngiltere fethedilemedi. İngiltere, daha sonra M.S. 43 İmparatoru Claudius zamanında ele geçirildi.

Kuzeyde ve Batı’da yaşayan Keltler bu durumdan hoşlanmadı ve Romalılara defalarca saldırdılar. Roma İmparatoru Hadrian onları durdurmak ve İngiltere ile İskoçya arasındaki sınırı savunmak için uzun bir duvar inşa ettirdi. Bu gün Hadrian Duvarı dediğimiz 128 yılında tamamlandı. Britanya’da Roma işgali yaklaşık 400 yıl sürdü, etkileri azdı, Ada’da yaşayan insanlar Latin dilini pek benimsemedi.

Alman (Germen Kabileleri) 5. yüzyılın ortalarında Angles, Saksonlar ve Jütler; Almanya, Danimarka ve Hollanda’dan Büyük Britanya adasına geldiler. Keltlerin yaşadığı toprakları fethedip onları şimdi Galler ve İskoçya’ya dediğimiz bölgelere sürdüler.

Alman istilasından sonra 597’de St. Augustin Kent şehrine geldi ve Hristiyanlığı İngiltere’ye getirdi. Canterbury’nin ilk Başpiskoposu oldu.

Almanlar diğer adıyla Saksonlar Anglosakson kraliyeti Wessex’i kurdular. Sakson Krallarının Vikingler ile mücadelesi uzun sürdü.

Britanya Tarihinde ilk kez 787 yılında adaya ulaşan Danimarkalılara ait üç gemiden bahsedilmektedir. Bu gemiler yağma amacıyla gelmişlerdir. Vikingler İngiltere’yi ilk kez 793’de istila ettiler. Britanya Vikinglerin yaşadığı yerlere nazaran çok daha ılıman bir iklime sahipti. Takip eden yıllarda Vikingler denize yakın köyleri, manastırları ve hatta şehirleri kuşattılar. Yerli halk kendilerini bu denizden gelen yabancıların işgal tehdidi altında buldular. Kısa süre sonra Britanya Adaları’nın hiçbir bölgesi (İngiltere ve yakın adalarda dahil) güvenli değildi. Vikingler, Galler, İskoçya, İrlanda, Man Adası ve İngiltere’deki köy ve kasabalara saldırdılar.

Dokuzuncu yüzyıldan itibaren de Vikingler ada üzerindeki ilk kolonilerini kurmaya başladılar. Askeri güç ile kendilerin kabul ettiren Vikingler, Pagan inançlarından Hıristiyanlığa dönmeye başlamışlardır. Bu dinsel değişim, kültürel etkileşimi arttırdı.

Yerel halkla evlilik bağıyla sayıları artan ve yerel halkın geleneklerine uyum sağlayan İskandinavların varlığı ile halk Anglo-Skandinav bir toplum haline gelmeye başlamıştır. 866 yılında Vikingler York’a geldiler. Londra’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan York’u (ya da diğer adıyla Jorvik’i) yaptılar. York şehrinde seri üretim yapan işletmeler kurdular. Vikingler için savaş kadar ticarette çok önemliydi.

Sakson kralları arasında en ünlüsü Büyük Alfred’dir. Çok zeki ve iyi eğitimliydi ve kitapları Latince’den Eski İngilizce’ye çevirdi. Büyük Alfred, 871 ve 899 yılları arasında krallık yaptı. Alfred, kraliyetini Danimarkalı Vikinglere karşı korumak için gösterdiği çabalardan dolayı ün kazandı. Bu nedenle "Büyük" lakabı ile alan tek İngiliz Kralı olmuştur.

Burada Normanlardan bahsetmeliyim. Normanların hikayesi, Vikinglerin Kuzey Fransa kıyılarına yerleşmesiyle başladı. Yerli Fransızlar bu işgalcileri geldikleri yönden dolayı (Kuzeyliler-Northmen) Normanlar olarak adlandırdılar. Neticede Frank Kralı Charles, Viking lideri Rollo ile 911 yılında barış antlaşması imzalayarak daha sonra Normandiya olarak anılacak olan, Fransa’nın kuzey kıyılarını Viking liderine verdi. Normandiyalılar, kısa zamanda yeni yerleşik hayatlarına adapte oldular. Frenk kadınlarla evlendiler. Ayrıca Frankların konuştuğu dil olan Fransızca’yı benimsediler ve İskandinavya paganizminden Hristiyanlığa geçmeye başladılar. Adapte olmalarına karşın savaşçı geleneklerini ve atalarından gelen fetih ruhlarını muhafaza ettiler.

İngiliz Tarihini çok okumamış olan diyebilirler ki; Ne işimiz var Normanlarla? Ama Günümüzdeki İngiltere’yi Normanların yaptıkları ortaya çıkardı.

Normandiya Dükü William 1066 yılında Büyük Britanya adasına çıktı ve Hastings Savaşında Sakson Kralı Harold’u mağlup etti ve onu öldürdü. Normandiya Dükü İngiltere Kralı oldu ve Fatih William adını aldı. I. William adıyla taç giyen Kral Britanya Krallarının ilkidir. Ama şimdiki Kraliçe ile aynı soydan değildir.

Kral Harold, Norman işgali öncesindeki aylarda önce Norveç Kralı’nın desteklediği kardeşi Tostig ile taht kavgasını kazandı. Ondan sonra İşgalci Vikingler ile savaşıp onları yendiği. Ama ordusu aşırı yorgun ve yıpranmıştı. Sonuçta Hastings Savaşını kaybetti.

Fethin ardından çok sayıda Anglo-Sakson Britanya’yı terk etti. Terk edenlerin çoğu İskoçya, İrlanda ve İskandinavya’ya kaçtılar. Devrik Kral Harold’un ailesi İrlanda ve Danimarka’ya kaçtı. Daha sonra Britanya’ya başarısız işgal girişimlerinde bulundular. Göç için tercih edilen bir başka ülke de Bizans oldu. Paralı askerlere dayanan Bizans Ordusundaki Vareg Muhafızları bünyesine bu dönemde çok sayıda İngiliz savaşçı katıldı.

Norman işgalinin en bariz göstergesi özellikle yönetici sınıflar arasında Eski İngilizce’nin yerine Anglo-Norman dilinin alması oldu. Ayrıca İngiliz insan isimlerinin yerini Fransız isimleri almaya başladı. Değişim önce erkek çocuk adlarında gözlenir; William, Robert ve Richard gibi isimlerin kullanımı arttı. Kız çocuklarına verilen isimler ise daha yavaş değişti. Yer ve bölge isimlerinde ise büyük bir değişim yaşanmadı.

Bu sürecin sonunda İngilizce melezleşmiş ve dönüşüme uğramış bir dil haline geldi. Özellikle asiller arasında konuşulan Fransızca yüzünden İngilizce’deki bazı kelimeler kaybolarak ve yerlerini Fransızca kelimelere bıraktı. Sonuçta İngilizce köken etrafında Fransızca kelimelerle örülen bir dil ortaya çıktı. Bu gün İngilizce’de kelimelerin %40’ı Fransız kökenlidir ama söylenişleri farklı olsa da yazılışları aynıdır. Bunun dışında İskandinav dilinden geçen kelimeler hala İngilizce’de vardır. Örnek Egg: Yumurta kelimesi Vikinglerden kalmadır.                                                 

Günseli Alpengin‎  

Eski Medeniyetler ve Dünya Tarihi

ALINTIDIR    A.K.

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - İLAHİYATÇI VİRÜS İÇİN BE DEMİŞ ?

09-04-2020 - 18:38

 
2 - TARİH SAYFALARINDAN...

08-04-2020 - 10:53

 
3 - TEKALİFİ MİLLİYE KANUNU …

06-04-2020 - 12:46

 
4 - ÖNCE GÜNDEM SONRA ESATİR…

05-04-2020 - 16:59

 
5 - UMUT...

03-04-2020 - 20:07

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]  [ 81 ]  [ 82 ]  [ 83 ]  [ 84 ]  [ 85 ]  [ 86 ]  [ 87 ]  [ 88 ]  [ 89 ]  [ 90 ]  [ 91 ]  [ 92 ]  [ 93 ]  [ 94 ]  [ 95 ]  [ 96 ]  [ 97 ]  [ 98 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 487 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 21°C 10°C

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 24°C 9°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 26°C 10°C           YAZARLAR

           ANKET
EFELER BELEDİYESİ YENİ LOGOSU EFELERİ TEMSİL EDİYOR MU?
% 8 √ Toplam : 5 - EVET EDİYOR
% 62 √ Toplam : 41 - HAYIR ETMİYOR
% 32 √ Toplam : 21 - ESKİ LOGO DAHA İYİYDİ.
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim