Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Aydın112 Acil Çağrı Merkezi Açıldı
9 bin 572 yeni vaka tespit
Ziraat Fakültesi “Tarım Aletleri Sergi Salonu”
MASTERLER BAŞKAN ÇETAYI ZİYARET ETTİ
Turizm Değerlendirme Toplantısı Kuşadasında Yapıldı


Ermenilerin "Büyük Ermenistan" Hayali - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
ERMENİLERİN "BÜYÜK ERMENİSTAN" HAYALİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-10-2020 / 12-55

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
Ermenilerin

Azerbaycan’ın Kanayan Yarası: Dağlık Karabağ

Azerbaycan’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ) meselesi, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yıllardır çözüm bekliyor. 

Karabağ ve çevresindeki yedi bölgede Ermenistan işgali 1992’den beri devam etmekte ve bu bölgede sadece Ermeni nüfusu yaşamaktadır. İşgalden sonra bu bölgede hiçbir ülke tarafından tanınmayan sözde Dağlık Cumhuriyeti kuruldu.

Dağlık Karabağ Sorunu Nasıl Başladı?

Azerbaycan’da 18 Mart 1918 tarihinde Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin (AHC) kurulması ile Ermenistan, Azerbaycan’a karşı toprak iddialarını ortaya koymaya başladı. Bu eylemler, 18 ay yaşayan AHC’nin düşmesinin ardından Azerbaycan’ın 28 Nisan 1920’de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (ASSC) olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine (SSCB) katılmasından sonra da devam etti. 

Ermenilerin "Büyük Ermenistan" Hayali

Aslında Ermenilerin KarabağErivan ve Nahçıvan topraklarına ilişkin iddialarının başlangıcı 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Onların tek hayali denizden denize (Hazar Denizi’nden Ege Denizi’ne kadar) büyük Ermenistan’ı kurmaktı. 

Azerbaycan

 


Dağlık Karabağ Özerk Vilayetinin kuruluşu

 

5 Temmuz 1921’de Rusya Komünist Partisi Merkezi Komisyonu, Kafkasya Bürosu Müslümanlarla (Azerbaycanlılar) Ermeniler arasında barış için ASSC sınırları içinde Şuşa şehri merkez olan Dağlık Karabağ’a geniş özerklik verilmesini kabul etti. Bu karardan memnun olmayan Ermeniler 1923’te Dağlık Karabağ’ın Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne (ESSC) katılma meselesini gündeme getirdiler. 

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin Ermenistan’a sınırı olmadığı için Azerbaycan Merkezi İcra Komisyonu’nun 7 Temmuz 1923 tarihli kararıyla merkezi Hankendi olarak Azerbaycan’ın terkibinde Dağlık Karabağ Özerk Vilayeti (DKÖV) oluşturuldu. Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin iş birliği ile gerçekleştirilen bu hamle ile, SSCB ülkelerinde Karabağ’da yaşayan Ermenilerden çok daha fazla sayıda Ermeni yaşamasına rağmen, sadece Azerbaycan’da özerk vilayet kurulmuş oldu.

ESCC’den Azerbaycanlıların göç ettirilmesi 

 

ESSC’de yaşayan Azerbaycanlıların sayısı Azerbaycan’da yaşayan Ermenilerin sayısından çok daha fazla olmasına rağmen Azerbaycanlılar, Ermenistan’dan özerk vilayet isteğinde bulunmadılar. Ermenistan’da 200 binden fazla Azerbaycanlı yaşadığı halde, SSCB ve ESSC hükümeti onlara kültürel özerklik vermediği gibi, 1948-1953 ve 1988 yıllarında Azerbaycanlılar Ermenistan’dan göç ettirilmiştir.

Azerbaycan

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesine, 19. yüzyılda İran’dan ve Türkiye’den (o dönemde Osmanlı İmparatorluğu) göç eden Ermeni nüfusunun teklifi esas alınarak 6 Ekim 1923’de özerk vilayetin başkenti Hankendi’nin ismi, Ermeni Bolşevik Stepan Şaumyan’ın şerefine Stepanakert olarak değiştirildi.

Özerk vilayetin Ermeni nüfusu zaman zaman ayrımcı sloganlar atarak Ermenistan’la birleşmeleri için protestolar yaptılar. Bu protestoların en büyüğü 1988 yılının Şubat ayında oldu.

1987’de Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ çatışmasının başlamasının ardından bu sorun 1991’in sonunda savaşa dönüştü.

1989 Kasım ayında SSCB Yüksek Sovyeti, DKÖV’in özerkliğinin kaldırılıp doğrudan ASSC’ye bağlanmasına dair kararı kabul etti. Daha sonra 1989 Aralık ayında ESSC Yüksek Sovyeti Moskova’nın kararını geçersiz saydı ve DKÖV’in Ermenistan’a birleştirildiğini açıkladı.

Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya’dan 20 üst düzey devlet görevlisini taşıyan uçak, 20 Kasım 1991’de Ermeniler tarafından düşürüldü ve içerisinden kimse sağ çıkamadı. Heyet, Ermenilerle görüşme yapmaya gidiyordu. Bu olay Dağlık Karabağ’ın özerklik statüsünün kaldırılmasını hızlandırdı.

Azerbaycan


Dağlık Karabağ’ın özerklik statüsünün kaldırılması

26 Kasım 1991’de Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Yüksek Kurulunun kararıyla SSCB, DKÖV’in özerklik statüsünü kaldırdı. Aynı gün bağımsız Azerbaycan parlamentosunun kararıyla 7 Temmuz 1923 ve 16 Haziran 1986 tarihli kararlar hükümden düşürülerek Dağlık Karabağ’ın toprakları Hocavend, Terter, Goranboy, Şuşa ve Kelbecer idari bölgeleri arasında bölüştürüldü. Sovyet Birliği’nin çökmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM), Dağlık Karabağ’ı bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprağı olarak tanıdı.

Türkan Hüseynova

 

Kaynak:Türktoyu

 

 


Ermenilerin "Büyük Ermenistan" Hayali : Google'da Ara
Ermenilerin "Büyük Ermenistan" Hayali


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  BOZKURT:İLK 4 MADDE ASLA TARTIŞILAMAZ


         Aydın Baro Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt, Babacan’ın ve Özkan’ın Anayasa değişikliğine ilişkin yaptıkları açıklamaları sert bir dille el

  TÜRKAV AYDIN ŞUBESİNDE YENİ YÖNETİM


         Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gülşah Şükran Kale’nin şube başkanlığına atanması ile oluşturulan yeni yönetim 2021

 
Aydın Hava Durumu

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 21°C 7°C

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 19°C 7°C

Pazartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 16°C 4°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 34 √ Toplam : 175 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 271 - Başarısız Buluyorum.
% 16 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim