Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
KANSER TEDAVİSİNDE YENİ DÖNEM
17 AĞUSTOS ŞEHİTLERİ AYDINDA FARKLI ANILDI
ALGÜNDEN YÖNETENLERE ÇAĞRI
DÜNYA KAVRULUYOR
KIZAMIK TEKRAR ARTIŞA GEÇTİ


Sağlık Müdürü AYBA’YI eleştirdi - SAĞLIK - Aydın Haber Merkezi
 
SAĞLIK MÜDÜRÜ AYBA’YI ELEŞTİRDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 21-11-2018 / 11-41

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
Sağlık Müdürü AYBA’YI eleştirdi

Sağlık Müdürü AYBA’nın evde sağlık hizmeti veremeyeceğini söyledi.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Aydın Büyükşehir Belediyesi AYBA tarafından 24 saat verilen evde sağlık hizmetini eleştirerek, Evde Sağlık Hizmetleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı bulunmayan kurumlarca verilmesinin suç olduğunu belirtti. Yavuzyılmaz, “Bunun dışında hiç kimsenin evde tansiyon ölçmeye dahi yetkisi yoktur” dedi.

 

Ayba Evde Sağlık Hizmetinin yanı sıra, evde Berber-Kuaför, Sıcak Yemek Yardımı, Ev İşlerine Temizlik Hizmeti de veriyor.

Her hafta kurulan semt pazarlarında oluşturulan stantlarda tansiyon ve şeker ölçümü de yapılıyor. Başta mahalle sakinleri olmak üzere semt pazarında satış yapan pazarcı esnafları da AYBA”nın verdiği sağlık hizmetlerinden faydalanırken, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla verilen sağlık hizmetlerine en çok yaşlı vatandaşlar ilgi gösteriyor.

İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, AYBA tarafından verilen evde sağlık hizmetinin suç olduğunu dile getirdi.

Evde sağlık hizmetini vermeye tek yetkili olan kurumun Sağlık Bakanlığına bağlı Evde Sağlık Hizmetleri birimi olduğunu vurgulayan Yavuzyılmaz, “Bu hizmete vermeye yetkili olan sadece Evde Sağlık Hizmetleri birimimizdir, bu konuyu özellikle vurgulamak istiyorum. Evde sağlık hizmeti vermeye özel, tüzel, kamu vesaire kurumlarının bu hizmeti vermeye yetkisi yoktur. Sadece ve sadece Sağlık Bakanlığı’nın Evde Sağlık birimleri yetkilidir. Onun haricinde hiç kimsenin evde tansiyon ölçmeye dahi yetkisi yoktur. Çünkü evde sağlık hizmeti verdiğini iddia eden kurumlar, kuruluşlar var. Ama evde bakım tabelasıyla bunu yaptıklarını iddia ediyorlar. Evde bakım ayrı, evde sağlık hizmeti farklı şeydir. Evde sağlık hizmeti sadece sağlık personeliyle yetkili kişiler tarafından verilir. Ruhsatsız ve yetkili kişiler tarafından verilen evde sağlık hizmetinin karşılığı Türk Ceza Kanunu’nda, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıdır. Acil durumlar dışında doktor olsanız bile ruhsatsız bir yerde hizmet vermeye kalkarsanız, ceza alırsınız. Ama acil durumlar hariç. Acil durumlarda sağlık eğitimi almışsa bir kişi, müdahale edebilir. Acil durumlar dışında sağlık personeli dahi olsanız, yani ‘ben doktorum gidip köylerde hasta muayene edeceğim’ diyemezsiniz. Bunun için bir ruhsat bir izin gerekir. Dolayısıyla bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum.

Yavuzyılmaz, “Vatandaşın da Sağlık Bakanlığımız ve Sağlık Müdürlüğümüz dışındaki kişilere itibar etmemesini istiyorum. Bu işle biz yükümlüyüz, müracaat eden herkese de bu hizmete vermekle yükümlüyüz. Bu işi yapacaklarını iddia edenler ve bu nedenle ruhsat için müracaat edenler oldu. Tüm il için sadece 8 diploma getirebildiler. Onlarında kim olduğu belli değil. Biz, 31 ekip, 36 araç ve 136 kişi ile bu hizmeti veriyoruz, birileri de 8 kişi ile bu işi yapacağını iddia ediyor. Evde sağlık hizmeti için bizim dışımızda vermek için ruhsatlandırılmış bir kurum yoktur. Sağlık hizmeti sağlık personeli tarafından verilir. Evde sağlık hizmeti ihtiyacı olan vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımızın kurumsal irtibat numarası olan 444 38 33 Evde Sağlık Hizmetleri birimimize arayarak kaydını oluşturabilir” diye konuştu. 

Kaynak: Denge


Sağlık Müdürü AYBA’YI eleştirdi : Google'da Ara
Sağlık Müdürü AYBA’YI eleştirdi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 Eren Efe 11:49 - 21.11.2018

        Sayın Müdürüm Aydın Büyük Şehir Belediyesi Sosyal Hizmet Ağı AYBA suç işliyor ise neden kanunen suç olan hizmetin verilmesine göz yumuyorsunuz. Siz Sağlık Hizmetlerinin başındaki kişisiniz. Yetki sizde. Bostan Korkuluğu değilseniz gereğini yapın. Şikayet etmek Devletin Bürokratına yakışmaz.

   
        SAĞLIK

  KANSER TEDAVİSİNDE YENİ DÖNEM


         Miami Kanser Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Seza Güleç ve ekibinin 250 hasta üzerinde yaptığı araştırma, birçok kanser türünde

  KIZAMIK TEKRAR ARTIŞA GEÇTİ


         Dünya Sağlık Örgütü, kızamıkta dünya çapında endişe verici bir artış göründüğünü belirtti. Türkiye&rsqu

 
Aydın Hava Durumu

Salı Sıcak Sıcak 36°C 21°C

Çarşamba Sıcak Sıcak 37°C 21°C

Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 38°C 22°C           YAZARLAR

           ANKET
Türkiyede Siyasi ETİK Yasasına İhtiyaç varmı?
% 65 √ Toplam : 9 - EVET
% 15 √ Toplam : 2 - HAYIR
% 22 √ Toplam : 3 - FİKRİM YOK
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim