Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Erdoğan Talimat Verdi, Bugün İndirim Başladı
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
MOTORİNE PAZARTESİ BÜYÜK ZAM GELİYOR
İYİ Parti’den AK Parti’ye ağır eleştiri
Efeler Kaymakamı Değişti


ASIRLIK KÜLTÜRÜMÜZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI - KÜLTÜR/SANAT - Aydın Haber Merkezi
 
ASIRLIK KÜLTÜRÜMÜZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 05-12-2019 / 12-27

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Kultursanat Haberleri  
ASIRLIK  KÜLTÜRÜMÜZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

 

Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu kapsamında düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri’ adlı defile ve ‘17. Yüzyıldan 17 Eser’ konseri, 28 Kasım 2019 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti.

Etkinliklere; Yörük Ali Efe’nin Torunu Merkez Valisi Kayhan Kavas, ADÜ Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, Dr. Fatih Özkurt, Efe, Yörük ve Türkmen derneklerinin temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Aralarında genel cerrah, avukat, doktor, Albay, asker, polis, öğretmen, ekonomist, gazeteci ve birçok meslek guruplarından gönüllü olarak mankenlik yaptığı defilede hiç profesyonel manken olmaması dikkat çekti. Kuliste hangi kıyafet kime olduysa o giyinip sahneye çıkıldı. Her şey doğaçlama, halkın kıyafetini yine halkın kendisi giydi.

 

Milli Eserlerimiz Ezgilerle Ruhumuza Dokundu

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği Öğretim Üyesi ve öğrencilerinden oluşan Ruhefza Grubu; 17 yüzyıldan,  17 eserin ezgilerini dinleyicilerle buluşturdu.

Selçuk Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Moda Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mücella Özkan’a Merkez Valisi Kayhan Kavas, Rektör Danışmanımız Hüseyin Turgut ve Dr. Fatih Özkurt grup üyelerine teşekkür belgesi verdi.

Aydın Kültür Turizm Derneği tarafından düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri’ adlı defile ile modeller; Anadolu savaşçı kıyafetlerini, yörük beyi kıyafetini, Muğla Yöresi’nin geleneksel kıyafetlerini, 158 yıllık gelinlik ve 152 yıllık kumaştan dikilen kıyafetleri yöresel müzikler eşliğinde başarıyla sundular.

Aydın Kültür Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı’nın, Aydın sevgisini anlattığı şiiri eşliğiyle, dönemsel karakterlerin canlandırıldığı defile beğeni ile izlendi.

Kültürümüzü Yaşatmak için Hepimiz Buradayız

Fatma Yazıcı, “Efelerin Efesi Yörük Ali Efe’nin şehri Aydın’da kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere kültür aktarımını doğru bir şekilde sağlamak için buradayız.” dedi. Programda emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Yazıcı, Rektör Danışmanımız Hüseyin Turgut ile Aydın Kültür Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Abdullah Yılmaz’a plaket verdi.

 

Milli, Medeni ve Duygudaş Öncü İnsan Yetiştirmek Hedefimiz Olmalı

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in talimatlarıyla sempozyumu gerçekleştirdiklerini ifade eden Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, Üniversite-kent bütünleşmesinin en güzel örneklerinden birine tanık olduklarını söyledi. Üniversitelerin birer eğitim kurumu olduğunu, eğitimin varlık sebebi ve hedefi olan insanlık değerlerinin kültürle oluştuğunu, dil ile taşındığını belirten Turgut, “Bizim yerindelik ilkesi ile milli insan, sivillik ilkesiyle medeni insan, kuruculuk ilkesiyle de lider insan yetiştirme gayemiz var.  Bu şuurdan uzaklaşırsak; yerindelik ilkesinden uzaklaşılarak anlamsız bir özenti ile milli insan yerine; batının üstünlüğünü ön kabul olarak gören kompleksli insan yetişir. Medeni insan yerine beşeri ilişkilerde yoğunluktan uzak, tahammülsüz hoşgörüsüz insan yetişir. Kuruculuk ilkesi göz önünde bulundurularak eğitim süreçleri yürütülürse de lider insan değil emperyalist, sömürgeci, bozguncu, tahakkümcü insan yetişir. Biz dünyada egemen olduğumuz çağda da asla sömürgeci ve emperyal olmadık. Yörük Ali Efe de emperyalistlere sömürgecilere ilk kurşunu Malgaç Baskını’nda Aydın’dan sıktı. Biz bu etkinlikle geçmişimizin farkında olarak bugünümüzü anlamlandırmaya çalışıyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in tensipleri ile de Sempozyumun devamını getirmek istiyoruz.  dedi.

Konser ve defile ekipleri ile Kültür Turizm Derneğine teşekkürlerini ileten Turgut, “Bizlere renkli ve milli kültürümüzü yansıtan, inanılmaz bir gece yaşattınız. Gönüllükle, özveriyle burada bizlerle olduğunuz için sağ olun, var olun.” Sözleriyle konuşmasına son verdi.

Merkez Valisi Kayhan Kavas’ın, Aydın Kültür Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı’ya teşekkür belgesini vermesiyle renkli görüntülere sahne olan program sona erdi.

 

 

 


ASIRLIK KÜLTÜRÜMÜZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI : Google'da Ara
ASIRLIK KÜLTÜRÜMÜZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        KÜLTÜR/SANAT

  TARİHİ KARAKOL BİNASI ARTIK İSTİKLAL


         İstiklal Kütüphanesi kapılarını açtı Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, göreve geldiği günden bugüne Eyüpsultan

  YAZAR ÖZLEM ÇALLI EFELERDE GENÇLERLE


         Aydın Genç Efeler S.K. tarafından düzenlenecek ve yazar Özlem Çallı’nın katılımı ile Edebiyat ve Güncel Hayat konulu sohbet dü

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim