Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
9 TARIM İLACINA YASAK GELDİ
SEZGİNDEN DEMİRCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Didim’de deniz dibinde temizlik yapıldı
BÜLBÜL DENİZLİ OTOYOLUNDAKİ VURGUNU AÇIKLADI
Sezgin, “Aydın Deprem Master Planı”nın oluşturulmasını


YARGITAY ZAMAN AŞIMI ’ON YIL’ DEDİ - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
YARGITAY ZAMAN AŞIMI ’ON YIL’ DEDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 01-10-2019 / 20-58

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
YARGITAY ZAMAN AŞIMI ’ON YIL’ DEDİ

İzmir’de tanınmış bir inşaat firması, verdiği ilanlarda ve satış ofisinde gösterdiği maketlerde, çocuk oyun alanları, personel yeri, otopark ve diğer sosyal alanları yapacağı site içinde gösterdi. Birçok kişi yüksek fiyatlara satılan söz konusu evlerden satın aldı. Ancak bu projenin belediyeye ait alan içerisinde olacağını öğrenen mağdurlar konuyu mahkemeye taşıdılar.

İzmir’de ünlü bir inşaat firması; belediyeye ait spor alanı, yeşil alan ve otopark gibi tesisleri, siteye aitmiş gibi gösteren ilan ve maketlerle satış yaptı. Siteye ait sandıkları sosyal alanların belediyeye ait olduğunu 6 yıl sonra öğrenen site sakinleri, Avukat Alperen Cihan Çetinkaya aracılığıyla dava açtı.

Yerel mahkeme “5 yıllık zaman aşımı geçti” diyerek, 40 bin TL tazminat talebini reddetti. Ancak Yargıtay, sürenin 10 yıl olduğuna hükmederek, değer farkının daire sahibine ödenmesi gerektiğine hükmetti.


Fazla Aldığınız Haksız Parayı İade Edin Davası


Avukatı Alperen Cihan Çetinkaya’nın uyarısıyla durumu fark eden site sakinlerinden D.B’nin yaptığı araştırmada Belediye’ye ait olan alanların etrafının çevrilerek siteye aitmiş gösterildiği ortaya çıktı.

 

Bunun üzerine inşaat firmasına ihtar çekildi ve firmanın “eksik ve ayıplı işlerinden” ötürü daire sahiplerinin zarara uğradığı ve bu zararın karşılanması gerektiği belirtildi. Firmanın bu talebi reddetmesi üzerine, daire sakinleri firma aleyhine dava açtı. Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, davacı site sakinleri adına; firmadan daire satın alırken siteye ait sanılan sosyal alanların kamuya ait olduğunun ortaya çıkmasıyla, her dairenin değerinde 40 bin TL azalma olduğunu belirterek, bu zararın firmadan tahsil edilmesini istedi. Firma ise mahkemeye gönderdiği savunmasında, davacının satış sözleşmesi yapılmasından 6 yıl sonra dava açtığını, Tüketici Kanunu’ndaki 5 yıllık zamanaşımının dolduğunu belirterek, davanın reddini istedi.

 

Bilirkişi Görevlendirildi

Davaya bakan Tüketici Mahkemesi, durumun tespiti için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi incelemesi sonunda dava konusu 2 bin 250 metrekarelik sosyal alanların site sakinlerinin kullanımına açık olmakla birlikte mülkiyetinin Belediye’ye ait olduğunu, bu yüzden yapılan hesaba göre her bir daire başına ödenen bedelin yüzde 6.40’lık kısmının faydalanma imkanının her an durdurulabileceği bir kamu malına ödendiği belirtildi. Bilirkişi raporunda ayrıca, bu tesislerin mülkiyetinin siteye ait olmaması nedeniyle ortaya çıkacak prestij kaybı da hesaplandığında zararın daire satış bedelinin yaklaşık yüzde 10’unu (9.89) bulduğu hesaplandı. Raporda bu oranın satış bedelinden düşülmesi gerektiği ifade edildi.

Mahkeme Reddetti

 

Ancak mahkeme; davacı avukatı Alperen Cihan Çetinkaya’nın somut olayda -açık ayıp- değil, -eksik ifa- söz konusudur bu nedenle tazminat ödenmelidir talebini reddederek, İzmir’deki firma lehine karar verdi. Kararda, tapu kayıtlarının herkese açık olduğu, siteden daire satın alanların tapuya giderek bu tesislerin belediyeye ait olduğunu öğrenebileceği, firmanın düzenlediği satış sözleşmesinde de bu konuda bir taahhüdünün olmadığı, bu yüzden “açık ayıp” olarak tanımlanan bu durum karşısında 5 yıllık zamanaşımı süresi geçtikten sonra açılan davanın reddedildiği belirtildi.


Yargıtay Kararı Bozdu

Davacı site sakinlerinin avukatı Alperen Cihan Çetinkaya’nın, temyizi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay Hukuk Dairesi ise mahkemenin kararını bozdu. Kararda firmanın vaziyet planında, ilanlarında ve tanıtım maketlerinde sosyal tesislerin etrafı çevrili site içinde gösterdiğine dikkat çekilerek, bu yüzden “açık ayıp” değil, “eksik ifa”nın söz konusu olduğu belirtildi. Mevzuata göre eksik ifa halinde 10 yıllık zamanaşımı süresinin olduğunu belirten Daire, yeni bir bilirkişiyi heyeti oluşturularak sosyal tesislerin siteye dahili halinde davacıların satın aldığı gayrimenkulün değeri ile siteye dahil edilmemesi halindeki değerinin belirlenmesini ve aradaki farkın davacılara ödenmesine hükmet

Yargıtay’ın bu kararına karşın yerel mahkeme önceki kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Genel Kurul ise oy çokluğuyla davacının haklı olduğuna hükmetti ve yerel mahkeme kararını bozdu. Karara göre İzmir’deki inşaat firması değer farkını davacıya ödemek zorunda kalacak.

 AHM

 

 


YARGITAY ZAMAN AŞIMI ’ON YIL’ DEDİ : Google'da Ara
YARGITAY ZAMAN AŞIMI ’ON YIL’ DEDİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  YILIN İLK KURU İNCİRİ BORSADA


         Aydın’ın Ticaret Borsası tarafından düzenlenen sezonun ilk kuru inciri alım töreninde 6 üreticin incirleri 150 liradan alındı. Aydın Ticaret Bo

  SEZGİNDEN DEMİRCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ


         Aydın İYİ Parti Milletvekili Sayın Aydın Adnan SEZGİN Aydın binasına gelerek İl Başkanı Sayın Dentist Süleyman DEMİRCİ ve İl divan kurulu ile birlikte istişare

 
Aydın Hava Durumu

Cuma Sıcak Sıcak 39°C 24°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Pazar Sıcak Sıcak 38°C 21°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 96 - Başarı Buluyorum.
% 40 √ Toplam : 104 - Başarısız Buluyorum.
% 24 √ Toplam : 60 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim