Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Yerli ve milli iletişim platformlarının kullanılması
Kanser Hastaları da Korona Virüs Aşısı
Kentsel dönüşüme imar engeli koydular
Sendika bir yerel gazetede daha sözleşme
Uzaktan çalışanların %68’i tükenmişlik hissi yaşıyor


SU TASARRUFUNDA ’GRİ SUYU GERİ KAZANALIM’ - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
SU TASARRUFUNDA ’GRİ SUYU GERİ KAZANALIM’
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 04-01-2021 / 23-00

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
SU TASARRUFUNDA ’GRİ SUYU GERİ KAZANALIM’

 

Türkiye son yılların en kurak mevsimini yaşarken, pek çok kentin içme suyu alarm seviyesine gerilemiş durumda. Pandemi döneminde artan su kullanımı kuraklıkla birleşince, su tasarrufuna ilişkin yeni çözümler öne çıkıyor.

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, yetişkin bir bireyin günde ortalama 200 litre su tükettiği Türkiye’de, bu tüketimin yüzde 40’ının duş, küvet ve lavabolarda kullanıldığını belirterek, “Bu oran otel, yurt ve ticari işletmelerde yüzde 60’a kadar yükselebiliyor. Gri su olarak adlandırılan bu atık suyun, geri kazanılarak tuvaletlerde ve bahçe sulamasında kullanılması ile her yıl yüz milyonlarca metreküp su tasarrufu sağlayabiliriz” dedi.

Dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan bu sistemlerin; başta konut siteleri, hastaneler, fabrikalar, apartmanların yapım aşamasında kurulmasının hem kolay hem de daha az maliyetli olduğunu hatırlatan Vatansever, yerel yönetimler ve OSB yönetimlerine çağrıda bulundu.

Gri su arıtma sistemlerinin özellikle ruhsatlandırma aşamasında zorunlu tutulmasının sağlanabileceğini kaydeden Vatansever, şöyle devam etti:

“Sözgelimi yüz daireli bir konut sitesinde ya da bin çalışanı olan bir fabrikada henüz mimari çizim aşamasında gri su arıtma sistemlerini planlamak, yapıların toplam maliyetlerine yüzde 1-2 gibi ihmal edilebilir düzeylerde etki edebiliyor. Ek bir maliyet kalemi olarak görülse dahi, konutların pazarlamasında yapı şirketlerin elini güçlendiren bir unsur olacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde tüm yapıların tasarım aşamasında sifonik sistemler kurularak yağmur suları yer altı ve yer üstü depolarında biriktirilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bu sular bahçe ve çevre sulamasında ya da arıtılarak kullanma suyu olarak, fabrikalarda ise üretim proseslerinde kullanılabilir.” dedi.

1999 yılında yaşanan Gölcük merkezli deprem felaketine kadar, konutların depreme dayanıklı olmasına dikkat edilmediğini, yaşanan felaketler sonrasında toplumda bu yönde bir bilinç geliştiğine dikkat çeken Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Nasıl ki bugün bir konut alırken ilk sorduğumuz soru depreme dayanıklı olup olmaması ise, benzer bir bilinç yakın gelecekte konutların ve fabrikaların gri su geri kazanımı, kendi enerjisini kendisinin üretmesi gibi konularda öne çıkacak. Yerel yönetimlerimiz ve OSB yönetimlerimiz bu noktada proaktif tutum takınarak, proje aşamasındaki konutlarda ve fabrikalarda gri su ve yağmur suyu geri kazanım sistemlerinin kurulmasını zorunlu tutabilir. Ankara Gölbaşı Belediyesi bu yönde küçük ama çok önemli bir adım attı. Bu adımın özellikle İzmir, İstanbul, Edirne gibi yoğun kuraklık yaşayan kentlerimize örnek olmasını diliyoruz”

  SU FAKİRİ OLMA YOLUNDAYIZ

Türkiye’nin dünyanın en fazla su tüketen ülkeler sıralamasında dokuzuncu sırada yer aldığını hatırlatan ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, israf edilen su tüketiminin azaltılmaması durumunda, gelecek on yılda yaşanabilecek sorunları şöyle sıraladı:

“Su kaynakları sınırsız bir ülke değiliz. İklim değişikliği, erozyon, çölleşme, hatalı tarım uygulamaları gibi pek çok sebep yüzünden su tüketiminde ilk on ülke arasında yer alıyoruz. An itibarıyla ülkemiz kişi başına kullanılabilir su miktarı göz önünde bulundurulduğunda, ‘su stresi çeken’ bir ülke olarak kabul ediliyor. Projeksiyonlara göre, bugün 1519 m3/yıl olan kişi başına düşen su miktarımız, 2030 yılında nüfusumuzun 100 milyona ulaşması ile yıllık 1100 m3/yıl’a düşecek ve ‘su fakiri’ ülkeler liginde yer almaya başlayacağız. Yaklaşan tehlikeyi bugünden görerek, yerel yönetimler eliyle uygulanabilir çözümleri bulmak ve uygulamak zorundayız.”


SU TASARRUFUNDA ’GRİ SUYU GERİ KAZANALIM’ : Google'da Ara
SU TASARRUFUNDA ’GRİ SUYU GERİ KAZANALIM’


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  KENTSEL DÖNÜŞÜME İMAR ENGELİ KOYDULAR


         Karşıyaka Atakent Mahallesi’nde bulunan Emlak Bankası Konutları sakinleri, yaptıkları basın açıklaması ile kendilerine kentsel dönüşüm ko

  UZAKTAN ÇALIŞANLARIN %68’İ TÜKENMİŞLİK HİSSİ


         Araştırmalara göre pandemi sürecinde pek çok şirketin kalıcı olarak benimsediği uzaktan çalışma yöntemi, çalışanlarda tükenm

 
Aydın Hava Durumu

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 14°C 2°C

Cuma Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 14°C 4°C

Cumartesi Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 7°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 34 √ Toplam : 175 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 271 - Başarısız Buluyorum.
% 16 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim