Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
EFELER HALKI SIFIR İŞGALİYEDEN MEMNUN
ALANLI OKULU HALKIN HİZMETİNE SUNULACAK
SÖKE İYİ PARTİDE MİTİNG GİBİ ADAYLIK
Germencik’te bağımlılıkla mücadele toplantısı
EMEKLİLERİ MAAŞ FARKLARI YATMAYA BAŞLADI


GAZETECİ SAYMAZA EFELERDE YOĞUN İLGİ - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
GAZETECİ SAYMAZA EFELERDE YOĞUN İLGİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 15-11-2019 / 23-43

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
GAZETECİ SAYMAZA EFELERDE YOĞUN İLGİ

 

Türkiye’de 2.6 milyon kişi tarikatlarla ilişki içinde

Efeler belediyesince başlatılan "Efelere Konuksunuz" projesi kapsamında Gazeteci Yazar İsmail Saymaz Aydınlıların konuğu oldu.

Gazeteci Saymaz, tarikat yurtlarında ölüm, yaralanma ve istismar olaylarını, dini grupların sosyal hayatta yarattığı tahribatı detaylı şekilde Aydınlılara anlattı. 

Son kitabı ‘Şehvetiye Tarikatı’nda, bir sözde evliya, bir üfürükçü ve dört merdivenaltı ‘şeyh’in müritlerini nasıl kandırdığını anlatan Saymaz’la “Her biri kendi ekonomisine sahip oldu” dediği bu yapıları anlattı. 

“HESAP VERMEMEKTEN GÜÇ ALIYORLAR”

Gazeteci- Yazar İsmail Saymaz, Türkiye’de 30 ana gruba bağlı 400 tarikat ve cemaat faaliyet gösterdiğinin tahmin edildiğini bunların üye ve militan sayasının ise 1 milyon olduğunun tahmin edildiğini kaydetti. Saymaz, bu grupların 4 milyon insanı etki alanına aldığı iddialarına da değinirken, ülkede son yıllarda bazı çarpık ilişkilerin yaşandığı tarikatlardan örnekler verdi. Saymaz şunları söyledi:

“Bu tarikatlar denetlenmek zorundadır. Güçlerini denetlenmemekten, hesap vermemekten, herhangi bir soruya cevap vermemekten alıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, sosyal hukuk devleti olmanın gereğini yaparak, bunların ne kadar malı, mülkü, parası olduğunu, faaliyet alanlarını bilmek, sınırlamak ve kontrol etmek zorundadır.”

Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, yeni kitabı ‘Şehvetiye Tarikatı’nda yazdıklarından örnekler verdi. Saymaz, Türkiye’nin tarikatları denetlememesi halinde tarikatların ülkeyi denetim altına alınacağı tehlikesine dikkat çekti şöyle devam etti:

“Bu kitabı yazarken, bu kitabın muhataplarından biri olarak da bugün o işlevini ve kimliğini yitirmiş olan laik Türkiye Cumhuriyeti’ne seslenmek için bu kitabı yazdım. Tarikatlar sahtesine, gerçeğine, aslına merdiven altına bakılmadan denetlenmek zorundadırlar. Kamu alanları tarikatların istismar edeceği, mürit devşirebileceği alanlar olmaktan çıkarılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür insanları, tarikat mensuplarının gözlerini kapayıp, bir karanlık belirsizliğe kendilerini teslim ettiği o karanlığa teslim edilemez. "

 Bu merdivenaltı şeyhlerin ilkokul mezunu oldukları, dini eğitim almadıkları, Arapça ve Kuran bilmedikleri, oruç tutmadıkları, namaz kılmadıkları anlaşılıyor. Buna rağmen kitapta anlattığım dört şeyhin tekkesi ve birinin Kuran kursları vardı.

Milletvekili tonla para kaptırıyor

 

- Eğitim ve ekonomik açıdan toplumun en alt kademesindekiler. Ama kandırılanlar arasında milletvekili, avukat, hâkim ve iş insanları da var. Milletvekili, evinin altında hazine olduğunu, cinlerle konuşarak bu hazineyi çıkarabileceğini söyleyen şeyhe, “Allah dostlarının bu güçleri olduğuna inanıyorum” diyerek tonla para kaptırıyor. Çorum ve Aksaray’da Kuran kursu zinciri sahibi olan Mustafa Çalışkan’ın sekiz karısından biri edebiyat, biri de ilahiyat fakültesi mezunu. Ama bu, onların ait olduğu ekonomik ve sosyal çevreyi değiştirmiyor. Edebiyat fakültesi mezunu olan kız, ilkokul mezunu kızla aynı mahallede, aynı çevrede doğup büyümüş. vb. verdiği ilginç örneklerle hınca hınç dolu salonda büyük bir ilgiyle dinlendi. 

 

Söyleşi sonunda Başkan Atay İsmail Saymaz’a çiçek verdi, teşekkür etti. Yazar Saymaz daha sonra okuyuculara kitaplarını imzaladı.

AHM

  

 

 

 

 


GAZETECİ SAYMAZA EFELERDE YOĞUN İLGİ : Google'da Ara
GAZETECİ SAYMAZA EFELERDE YOĞUN İLGİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  GIDA TERÖRÜNÜ DURDURACAK YASADA SONA


         T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin kamuoyu ile paylaştığı, taklit ve tağşiş yapılarak üretilmesi dolayısıyla, kişilerin hayatını ve sağlı

  İZMİRDE JEOTERMAL MASAYA YATIRILDI


                 İzmir Düşünce Topluluğu’nca düzenlenen “Jeotermal ve Yaşam” konulu panel-forum bugün İzm

 
Aydın Hava Durumu

Pazartesi Hafif Sağanak Yağışlı Hafif Sağanak Yağışlı 16°C 6°C

Salı Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 16°C 7°C

Çarşamba Hafif Sağanak Yağışlı Hafif Sağanak Yağışlı 18°C 5°C           YAZARLAR

           ANKET
EFELER BELEDİYESİ YENİ LOGOSU EFELERİ TEMSİL EDİYOR MU?
% 8 √ Toplam : 5 - EVET EDİYOR
% 62 √ Toplam : 41 - HAYIR ETMİYOR
% 32 √ Toplam : 21 - ESKİ LOGO DAHA İYİYDİ.
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim