Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Pandemide can kaybımız 725’e yükseldi
GAZETECİ CEM ULUCAN SERBEST BIRAKILDI
Sağlık Bakanlığı’ndan flaş karar!
Menderes Halk Ekmek hizmete açıldı
TÜRKİYE’DE HASTA SAYISI 30 BİNİ AŞTI,


ERDEMİR SUÇLAMALARA MEKTUPLA ÇEVAP VERDİ - GÜNCEL - Aydın Haber Merkezi
 
ERDEMİR SUÇLAMALARA MEKTUPLA ÇEVAP VERDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-07-2019 / 15-12

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
ERDEMİR SUÇLAMALARA MEKTUPLA ÇEVAP VERDİ

Efeler Kent Konseyi’nin mevcut Kent Konseyi başkanı Tuncay Erdemir davet edilmediği 12 Haziran’daki genel kurulunda Efeler Belediye Başkanı M.Fatih Atayın  eski dönemde, belediyeye fatura edilmiş 79 bin liralık yemek faturası açıklamasının yankıları sürüyor. 

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın açıklamaları, dikkatleri yeniden Efeler Belediyesi eski Başkanı Mesut Özakcan dönemindeki fahiş harcamalara çevirdi. 

Efeler Kent Konseyi’nin önceki dönem başkanı Tuncay Erdemir’in Çalışma dönemini bitirdiği için bileşenlerine akşam yemeği verme talebiyle ilgili yazılı dilekçesi sonrasında kent konseyinin bilgisi dışında belediyeye kesilen faturada kişi başına 121 liradan fiyatlandırılan ve toplamda 79 bin 61 lira tutan yemekle ilgili hukuki sürecin başlatıldığı öğrenildi.

Mehmet Fatih Atay,  “Erdemir kendini kurtarmak için harcama yetkimiz yok diyor. Bunla ilgili de zaten davalar açıldı ama kendisi sanki sütten çıkmış ak kaşığım gibi davranıyor. Tam tersine buna çanak tutan, bunun yolunu açan ve talep dilekçesini de veren kendisidir” diye konuşması ardından Önceki Başkan Efeler Belediyesine uzun bir mektup yazarak kamuoyu ile paylaştı.

ERDEMİRİN MEKTUBU ŞÖYLE: 

Efeler Belediye Başkanlığına;

12.06.2019 tarihinde 2014-2019 Dönemi Efeler Kent Konseyine ve bileşenlerin birçoğuna haber vermeden, yeni dönemde görev almayacağımızı çok önceden açıklamamıza rağmen, yönergeye göre(madde 11c)genel kurul çağrısını Kent Konseyi Başkanlığı yapması gerekirken bizden habersiz bir genel kurul yapıldı. Sayın Belediye Başkanı ve sonrası yeni başkanın dışında kimseye söz verilmeyen, aday olma hakkı tanınmayan, yarım saat bile sürmeyen demokratik! genel kurulda önceden hazırlanmış tek listeyle görev alanları kutluyor, başarılar diliyoruz. Genel kurulda Kent Konseylerinin bütçesinin olmadığını, hiçbir şekilde ödeme yapamayacağını, genel sekreterinin belediyede birim müdürü, sekreterin belediye çalışanı, bizlerin topluma hizmet için gönüllü çalışmalar yapan insanlar olduğumuzu bilmesi gereken Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay, yasal dayanaktan yoksun ”Kent Konseyi 2018 yılında 213 bin lira harcama yapmış. 2019 yılının ilk üç ayında ise 243 bin lira. Hele bir yemek faturası var ki 80 bin lira” şeklinde bilgimizin olmadığı, bizi şaşırtan, itham eden, suçlayan, üzen bir açıklama yapmıştır. Söz almak isteyenler konuşturulmamış, susturulmuştur.2014-2019 Dönemi Efeler Kent Konseyini, çamur at izi kalır anlayışıyla Kent Konseyi işleyişini bilmeyenlerde şüphe uyandırıp karalamıştır. Yüce bir makamda oturan Avukat bir Belediye Başkanının, söylemiş olduğu bu harcamaları araştırarak,  yasal olmayan bir harcama durumunda muhatabının kent konseyi değil, harcamayı yapan belediye yönetiminin olduğunu bilmesi ve adalete başvurması gerekirdi.

KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİNE GÖRE, YÜRÜTME KURULUNUN TAVSİYE NİTELİĞİNDEKİ KARARLARI İLGİLİ BELEDİYEYE SUNULUR. BELEDİYE BAŞKANI UYGUN GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE; PROJENİN UYGULANMASI, İCRASI, İLGİLİ ÖDEMELERİN YAPILIP YAPILMAYACAĞI, BEDELİNİN BELİRLENMESİ VE TAKDİRİ BELEDİYE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLİR. BU HARCAMALARDA KENT KONSEYİNİN HİÇBİR DENETİM, ARAŞTIRMA YETKİSİ ve BİLGİSİ YOKTUR. KENT KONSEYİNİN HARCAMA YAPMASI HUKUKEN OLANAKLI DEĞİLDİR. İKİ DÖNEM GÖNÜLLÜ, ÖZVERİYLE ÇALIŞMALARIMIZIN BEŞ YILLIK TÜM BELGELERİ, KARAR DEFTERİ, YAZIŞMALAR BELEDİYEDEDİR.

Etik, ahlaklı ve doğru olan, bizim ve hiç kimsenin haberinin olmadığı, o gün basından ilk defa duyduğumuz, içeriğini bilmediğimiz, yapılmayan bir yemeğin ve söylenen diğer harcamaların kimler tarafından ne şekilde harcandığının incelenip, nezaketen bizden de bilgi alınarak, söz hakkı verilerek  belgeleriyle açıklanmasıydı.Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay’ın yine 21.06.2019 Hedef gazetesinde yayınlanan Efeler Kent Konseyine yönelik bir yemekten bahsedip, yasal dayanağı olmadan suçlayıp, kasıtlı”550 kişilik 80 bin liralık yemek, vole vurmak, çanak tutmak, sütten çıkmış ak kaşık değil” çirkin sözlerini, “Kişi kendinden bilir işi” Atasözünü anımsatan iftirasını kınıyoruz. Söyleyeni değerlendirmeyi de halkımızın takdirine bırakıyoruz. Bir Belediye Başkanının; onuruyla yaşayanların onurlu yaşam hakkını hiçbir şekilde alma yetkisi yoktur. Ona ancak hukuk ve adalet, vicdanlar, kamuoyu karar verir. Eskilerin özlü, anlamlı bir sözü vardır ”Makamın şerefi oturan iledir”. Beş yıl boyunca Efeler Kent Konseyini siyasetin dışında tuttuk.

Aynı partide yıllarca birlikte çalışmış, her ikisi de il başkanlığı, milletvekilliği yapmış, önceki ve şimdiki belediye başkanlarının alet olmak istemediğimiz siyasi çekişmelerinden, mevki hırslarından uzak durmak için 2019 Ocak ayı başından itibaren çalışmalarımızı durdurduk. Sonrası beş yıldır kentimizi tanıttığımız, onurla temsil ettiğimiz, Türkiye Kent Konseyleri Platformu, Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Ege Kent Konseyleri Platformu toplantılarına da katılmadık. Kentimizin çevre, Menderes nehri ve jeotermal sorunlarını, incirimizi, zeytinimizi, kestanemizi tarihi ve kültürel değerlerimizi tüm ülkede duyurduğumuz, dönem başkanı olacağım Türkiye Kent Konseyleri Platformunun yürütme kurulu üyeliğinden de ayrıldım.

Ekte 27.12.2018 tarihli yürütme kurulu toplantısı kararı vardır. Efeler Kent Konseyi Yürütme Kurulunun beş yılın sonunda genel kurul öncesi, bileşenlerimizle buluşup yapılanları anlatmak, yeni döneme destek olmayı düşündük. Kentimize değişik dallarda kendinden önce topluma hizmet anlayışıyla değer katan özel insanlarımızı onurlandırmayı planladık. Beş yıl boyunca her haftaki toplantılarımızın ana konusu olan, oluşumuna büyük katkımızın olduğu, fitilini ateşlediğimiz kentimizin öncelikli sorunlarından jeotermal direnişinde emeği bulunanları, Kızılcaköy jeotermal direnişindeki örnek kadınlarımızı kamuoyuna tanıtmak, onurlandırarak teşekkür belgesi verme kararı alarak 04.01.2019 tarihli belediyeye bir tavsiye dilekçesi yazdık. Cevap verilmeyen, gerçekleşmeyen bir etkinlik için, basından öğrendiğimize göre verdiğimiz dilekçeye dayanarak hiç bilgimizin olmadığı, önceki belediye yönetiminin bir harcamasından bahseden yeni Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay’ın araştırarak, yolsuzluk varsa sorumlular hakkında yasal yollara başvurması gerekirken etik olmayan, bizi suçlayan açıklaması bir Belediye Başkanlığı makamı için düşündürücüdür. Bize bu üzücü, hiç yakıştıramadığımız iftirası; yaşadığı kenti için gönüllü çalışan ve her biri hem çok değerli bir meslek odası, bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi, hem de birey olarak, kentte saygın bir yeri olan, dürüst, çıkarı ve mevki hırsı için değil, onuru için yaşayan üyelerimize yapılan büyük bir haksızlıktır. 2014-2019 dönemi Efeler Kent Konseyini kamuoyu önünde onur kırıcı suçlamanın derhal incelenip, açıklama yapılmasını bekliyoruz.

Beş yıllık çalışmalarımızın, belediye meclisi denetim komisyonunca ve Sayıştay denetçileri tarafından her yıl denetlenen, etkinliklerimizin bedeli olarak gösterilerek yapılan belediye harcamalarının kimler tarafından, ne şekilde harcandığı belgeleriyle açıklanmalıdır. Ülkesini, insanlarımızı sözde değil özde seven bizlerin asla vazgeçemeyeceğimiz iyi insan olma değerlerimiz vardır. Kim olursa olsun, yolsuzluk yapmak, kamunun parasını yasa dışı, usulsüz, kendi çıkarları ve reklamları için harcamak, yine neyin karşılığı görevinde yasa dışı bağışlar! almak hırsızlıktır, şerefsizliktir. Belediyelerin halkın parasıyla, sadaka kültürü oluşturmasına, reklam için yemekli, narsizmi çağrıştıran her yerde bol başkan fotoğraflı afişlerle, tantanalı, tartışmalı, gereksiz etkinlik harcamalarına karşı mücadele ettik.

Beş yıl boyunca hiç yemekli toplantı yapmamış, harcama yetkisi olmadığı gibi çoğu kez cebinden harcayan, belediyenin bir simidini bile yemeyen alnı açık, vicdanı rahat insanları kullanmak ve de karalamak utandırmalıdır. Kamuoyu ve herkese açık, herkesin konuşabildiği, aday olabildiği gerçek demokratik genel kurullarda bize güvenerek seçen, onurumuzla temsil ettiğimiz bileşenlerimiz, biz geçmiş dönem Kent Konseyi olarak Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay’ın bize yönelik bu suçlamalarının yasal değerlendirmesini ve gereğini yapmak için tam ve doğru şekilde bilgilenmek istiyoruz. İnceleme sonuçları herhangi bir yolsuzluk olduğunu ortaya koyarsa da sorumluların hemen adalete teslim edilmesini, dilekçemize en yakın zamanda cevap verilmesini diliyoruz.

Bilgi ve gereği için arzederim.

 

12.07.2019 Ekler

1- 27/12/2018 Efeler Kent Konseyi yürütme kurulu kararı.

2-Bu karara dayanarak Efeler Belediyesine yazılan sonrası cevap verilmeyen, etkinliğin yapılamadığı 04.01.2019 tarihli tavsiye dilekçesi.

3.Efeler Kent Konseyi yönergesi.4.Efeler Kent Konseyinde her şeyin şeffaf olduğu iki dönem kimlerin görev yaptığının bilinmesi ve de istenirse bilgi alınabilmesi için 2014/2016 ve 2016/2019 Efeler Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, temsil ettikleri kuruluşlar.                                

2014-2019 Dönemi Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr.Tuncay ERDEMİR     

Menderes Bulvarı 41.Sokak No:1 Efeler/AYDIN Telefon

HABER: AHMET KISAERDEMİR SUÇLAMALARA MEKTUPLA ÇEVAP VERDİ : Google'da Ara
ERDEMİR SUÇLAMALARA MEKTUPLA ÇEVAP VERDİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  PANDEMİDE CAN KAYBIMIZ 725’E YÜKSELDİ


         Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip koronavirüs salgını hakkında verileri açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saat 13.30&rs

  GAZETECİ CEM ULUCAN SERBEST BIRAKILDI


          Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan, sosyal medya hesabındaki bir paylaşımı sebebiyle polis tarafından ifadeye çağrıld

 
Aydın Hava Durumu

Çarşamba Çok Bulutlu Çok Bulutlu 24°C 10°C

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 22°C 10°C

Cuma Az Bulutlu Az Bulutlu 24°C 11°C           YAZARLAR

           ANKET
EFELER BELEDİYESİ YENİ LOGOSU EFELERİ TEMSİL EDİYOR MU?
% 8 √ Toplam : 5 - EVET EDİYOR
% 62 √ Toplam : 41 - HAYIR ETMİYOR
% 32 √ Toplam : 21 - ESKİ LOGO DAHA İYİYDİ.
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim