Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
DEZENFEKTAN BAKANI GÖTÜRDÜ
KUŞADASINDA JES PROJESİNE TEPKİ ÇIĞ GİBİ
YOĞUN BAKIMLARDA YER KALMADI
HATALI YAPILAN BARAJ İZMİRİ SUSUZ BIRAKIYOR
ADÜ ZİRAAT ÇOĞRAFİ TESCİLLERE KATKI VERİYOR


KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTSEL MAĞDUR YARATMASIN - EKONOMİ - Aydın Haber Merkezi
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTSEL MAĞDUR YARATMASIN
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 17-02-2021 / 21-32

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTSEL MAĞDUR YARATMASIN

İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur uyardı.. Aynı zamanda İnşaat Yüksek Mühendisi de olan Sungur, kentsel dönüşüm konusunda acilen revizyona gidilmesi gerektiğini savundu. Acilen kentsel dönüşüm seferberliği yapılması gerektiğine dikkat çeken Feyyaz Sungur, “Ancak kentsel dönüşüm kentsel mağdurlar yaratmasın” dedi.

 

İzmir de yaşanan depremle İzmir’de çürük yapıların aramızdan çekip aldığı onlarca can, kentsel dönüşümün zorunluluğunu bir kez daha acı bir biçimde hatırlattığını söyleyen Sungur, “Ülkemizde yaklaşık 6,5 milyon yapının dönüşüme muhtaç olduğu düşünüldüğünde İzmir’de yaşananların ne ilk ne de son olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Kentsel dönüşüm insanların çürük binalarını dönüştürüp daha sağlıklı yapılarda yaşamaları için bir fırsat. Ancak kentsel dönüşüm yaparken de kentsel dönüşüm mağdurları çıkartmayalım. Geçtiğimiz yıllarda yapılan kentsel dönüşümlerin mağdurları oldukça fazla.

O halde ne yapmalı?

1.   İlk önce binanızın imar durumunu Belediyeden alınmalı imar durumu değişmiş olabilir.

2.   Binanizi çevre ve şehircilik bakanlığının onay verdiği firmalara risk analizi yaptırın 2000 tarihinden önce yapılan binalar depreme dayanıklı çıkmayacaktır.

3.   Risk analizi çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra imar durumuna ve yönetmeliklere uygun projenizi yaptırın.

4.   Risk analiz raporu yapılıp, onaylandıktan sonra tapuya tescil işlemi gerçekleşir. İtirazların kesinleşmesinden sonra 60 gün içinde evler tahliye edilir.

5.   SPK onaylı uzmanlara değerleme raporu yaptırın.

6.   Bina malikleri, binanın yeniden yapımı ile yasanın uygulama yönetmeliğine göre herhangi bir kat maliki tarafından toplantıya davet edilir. Mevcut binada kiracı var ise kiracıya ve mal sahiplerine tahliye tebligatı yapılır. Tüm kat maliklerine yasanın uygulama yönetmeliğine uygun toplantı ihbarnameleri gönderilir.

7.   Günü, saati, yeri ve gündemi belli olan toplantıda, binanın yeniden yapım şekli ile en az 3/2 oranla karar alınır. Karara katılmayanlara, 15 gün içinde karara katılmamaları halinde, yasanın uygulama kriterlerine göre satış işlemi yapılacağı ihbarnamesi gönderilir. Karara katılmayanlar, 15 gün içinde sözleşmeyi imzalamaz ise, satış işlemi için ilgili idare tarafından satış işlemi gerçekleştirilir.

8.   Bina tahliye olduktan sonra, isteyen mülk sahipleri, kira yardımı talep edebilir ve 18 ay boyunca kira yardımı alabilir. Kat malikleri kendi binalarını, hiçbir müteahhide gerek kalmadan, kentsel dönüşüm kredisinden faydalanarak yaptırabilirler.

Evinizi dönüştürürken hata yapmamak için nelere dikkat edilmeli?

Eğer riskli bina münferit olarak yapılacak ise, mutlaka yetkili firmalara risk analiz raporu yaptırılmalı. Sonraki işlemlerde mutlaka kentsel dönüşüm, yani 6306 Sayılı Yasa hakkında tecrübeli kurumsal firmalarla çalışılmalı. İnşaat yaptırılacak firmaların bu konuda çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmeli. Bu tarz inşaat yapmaları ve kurumsal firmalar olmaları önemlidir” şeklinde konuştu


KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTSEL MAĞDUR YARATMASIN : Google'da Ara
KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTSEL MAĞDUR YARATMASIN


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  ADÜ ZİRAAT ÇOĞRAFİ TESCİLLERE KATKI


         Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Aydın’da üretimi yapılan tarım ürünlerinin coğrafi olarak işaretlenmesinde ön

  ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI


         Tün dünyayı saran Koronavirüse karşı bütün dünya amansız bir savaş verirken, hemen her ülke seferberlik halinde. İşverenlerin bi

 Aydın Hava Durumu

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 22°C 10°C

Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 25°C 10°C

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 30°C 12°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 352 - Başarısız Buluyorum.
% 13 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim