Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Pandemide can kaybımız 725’e yükseldi
GAZETECİ CEM ULUCAN SERBEST BIRAKILDI
Sağlık Bakanlığı’ndan flaş karar!
Menderes Halk Ekmek hizmete açıldı
TÜRKİYE’DE HASTA SAYISI 30 BİNİ AŞTI,


Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek - EĞİTİM - Aydın Haber Merkezi
 
VETERİNER FAKÜLTEMİZİN PROJESİNE TÜBİTAK’TAN DESTEK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-04-2019 / 22-57

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek

Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Bakırcı’nın yürütücüsü olduğu “Hyalomma excavatum ve Hyalomma marginatum türü kenelerin in vitro beslenmesi” isimli TÜBİTAK projesi 2019 yılı programında destek almaya hak kazandı.

 Projede aynı ana bilim dalında görev yapan Prof. Dr. Tülin Karagenç, Prof. Dr. Hasan Eren, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Bilgin Bilgiç ve Arş. Gör. Dr. Selin Hacılarlıoğlu  da araştırmacı olarak görev alırken, projenin bütçesi 45.000 TL olarak belirlendi.

Projede, Ixodidae ailesine mensup Hyalomma soyuna bağlı Hyalomma excavatum ve Hyalomma marginatum türü kenelerin farklı gelişme dönemlerinde in vitro olarak beslenmeleri amacıyla uygun kalınlıklarda silikon membranlar tasarlanması ve bu türlerin vektörlüğünü yaptığı hastalık etkenleri ile ilgili yapılacak çalışmalar (deneysel enfeksiyonlar) için mevcut kene kolonilerinin hazır hale getirilmesi amaçlandı.

Farklı kene türleri ve bunların gelişme dönemlerinin laboratuvar şartlarında üretilmesi ve kolonizasyonu, kene ile bulaşan hastalıkların kenede ve konaktaki seyrinin ve patogenezinin ortaya konması ve hastalıklara karşı nasıl önlem alınabileceği konusunda yeni fikirler oluşturması açısından da önemli görülen projede, kene türlerinin laboratuvar şartlarında üretimi ve kolonizasyonu esnasında deney hayvanı olarak, sığır, tavşan, gerbil gibi deney hayvanları kullanılıyor. Denemeler sırasında özellikle küçük hayvanlarda oluşabilecek ödem, anemi ve deri lezyonları, hayvan deneyleri etiği kuralları (3R kavramları, “Reduction, Refinement, Replacement”) açısından problemler oluşturduğundan, projede üretilecek veriler, kenelerin kolonizasyonunda deney hayvanı gereksiniminin minimalize edilmesi ve bunun için ayrılan bütçe, ekipman ve personel giderlerinin azaltılması, deney hayvanlarında kenelerin beslenmesi esnasında karşılaşılan klinik problemlerin bertaraf edilmesi ve keneler ile bu türler tarafından nakledilen patojenlerin iletim mekanizmalarının aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda gerekli olabilecek kene materyalinin in vitro elde edilmesinde önemli katkı sağlayacak.

Bu projede, tasarlanacak olan membranların, prototip bir ürün olarak araştırmacıların kontrollü bir ortamda kenelere ilişkin yeni çalışmalar planlamalarını sağlayacağı öngörülüyor.


Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek : Google'da Ara
Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  ADÜDEN KORONA İÇİN HİJYEN


         Koronavirüs "covid-19” kapsamında Adnan Menderes Üniversitesinde dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. &n

  ILICABAŞI ORTAOKULUNDA AFET EĞİTİMİ YAPILDI


         Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi sırası ve sonrasında yapılacak doğru

 
Aydın Hava Durumu

Çarşamba Çok Bulutlu Çok Bulutlu 24°C 10°C

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 22°C 10°C

Cuma Az Bulutlu Az Bulutlu 24°C 11°C           YAZARLAR

           ANKET
EFELER BELEDİYESİ YENİ LOGOSU EFELERİ TEMSİL EDİYOR MU?
% 8 √ Toplam : 5 - EVET EDİYOR
% 62 √ Toplam : 41 - HAYIR ETMİYOR
% 32 √ Toplam : 21 - ESKİ LOGO DAHA İYİYDİ.
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim