Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
ADÜ İLK RUS ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI
SEZGİN’DEN ÖZELLEŞTİRME İHALELERİNE ŞEFFAFLIK ELEŞTİRİSİ
WhatsApp yeni güncellemesi yayınlandı
KANSER TEDAVİSİNDE YENİ DÖNEM
17 AĞUSTOS ŞEHİTLERİ AYDINDA FARKLI ANILDI


Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek - EĞİTİM - Aydın Haber Merkezi
 
VETERİNER FAKÜLTEMİZİN PROJESİNE TÜBİTAK’TAN DESTEK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-04-2019 / 22-57

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek

Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Bakırcı’nın yürütücüsü olduğu “Hyalomma excavatum ve Hyalomma marginatum türü kenelerin in vitro beslenmesi” isimli TÜBİTAK projesi 2019 yılı programında destek almaya hak kazandı.

 Projede aynı ana bilim dalında görev yapan Prof. Dr. Tülin Karagenç, Prof. Dr. Hasan Eren, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Bilgin Bilgiç ve Arş. Gör. Dr. Selin Hacılarlıoğlu  da araştırmacı olarak görev alırken, projenin bütçesi 45.000 TL olarak belirlendi.

Projede, Ixodidae ailesine mensup Hyalomma soyuna bağlı Hyalomma excavatum ve Hyalomma marginatum türü kenelerin farklı gelişme dönemlerinde in vitro olarak beslenmeleri amacıyla uygun kalınlıklarda silikon membranlar tasarlanması ve bu türlerin vektörlüğünü yaptığı hastalık etkenleri ile ilgili yapılacak çalışmalar (deneysel enfeksiyonlar) için mevcut kene kolonilerinin hazır hale getirilmesi amaçlandı.

Farklı kene türleri ve bunların gelişme dönemlerinin laboratuvar şartlarında üretilmesi ve kolonizasyonu, kene ile bulaşan hastalıkların kenede ve konaktaki seyrinin ve patogenezinin ortaya konması ve hastalıklara karşı nasıl önlem alınabileceği konusunda yeni fikirler oluşturması açısından da önemli görülen projede, kene türlerinin laboratuvar şartlarında üretimi ve kolonizasyonu esnasında deney hayvanı olarak, sığır, tavşan, gerbil gibi deney hayvanları kullanılıyor. Denemeler sırasında özellikle küçük hayvanlarda oluşabilecek ödem, anemi ve deri lezyonları, hayvan deneyleri etiği kuralları (3R kavramları, “Reduction, Refinement, Replacement”) açısından problemler oluşturduğundan, projede üretilecek veriler, kenelerin kolonizasyonunda deney hayvanı gereksiniminin minimalize edilmesi ve bunun için ayrılan bütçe, ekipman ve personel giderlerinin azaltılması, deney hayvanlarında kenelerin beslenmesi esnasında karşılaşılan klinik problemlerin bertaraf edilmesi ve keneler ile bu türler tarafından nakledilen patojenlerin iletim mekanizmalarının aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda gerekli olabilecek kene materyalinin in vitro elde edilmesinde önemli katkı sağlayacak.

Bu projede, tasarlanacak olan membranların, prototip bir ürün olarak araştırmacıların kontrollü bir ortamda kenelere ilişkin yeni çalışmalar planlamalarını sağlayacağı öngörülüyor.


Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek : Google'da Ara
Veteriner Fakültemizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  ADÜ İLK RUS ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI


         Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden I.I. Mechnikov  Üniversitesi Tıp Fakültesi a

  TÜRKİYENİN TEK ÇİFTLİK FAKÜLTESİ AYDINDA


          Türkiyenin çiftlik içerisinde olan tek Ziraat Fakültesi olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi, Aydın

 
Aydın Hava Durumu

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Pazar Sıcak Sıcak 39°C 24°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 38°C 24°C           YAZARLAR

           ANKET
Türkiyede Siyasi ETİK Yasasına İhtiyaç varmı?
% 65 √ Toplam : 9 - EVET
% 15 √ Toplam : 2 - HAYIR
% 22 √ Toplam : 3 - FİKRİM YOK
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim