Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
9 TARIM İLACINA YASAK GELDİ
SEZGİNDEN DEMİRCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Didim’de deniz dibinde temizlik yapıldı
BÜLBÜL DENİZLİ OTOYOLUNDAKİ VURGUNU AÇIKLADI
Sezgin, “Aydın Deprem Master Planı”nın oluşturulmasını


ADÜ ‘Gebe Okulu’ Açılışı Gerçekleşti - EĞİTİM - Aydın Haber Merkezi
 
ADÜ ‘GEBE OKULU’ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 07-10-2019 / 23-35

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
ADÜ ‘Gebe Okulu’ Açılışı Gerçekleşti

Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla oluşturulan ’Gebe Okulu’nun açılışı, 1 Ekim 2019 tarihinde Öğretim Üyeleri Bloğu’nda bulunan Gebe Eğitim Biriminde gerçekleşti.

Açılışa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Fahriye Tosun ve Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Gülriz Çeri, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü, Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Mustafa Ünübol ve Doç. Dr. Tolga Ünüvar, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri, Doğumevi Başhekimi Uzm. Dr. Ferdi Güneş, proje ekibinde yer alan öğretim üyeleri ve personelimiz katıldı.

ADÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Alt Yapı Destek Programı tarafından finanse edilen ve yürütücülüğünü  Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı (ABD) Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz’ın yaptığı proje; Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Başkanı Prof. Dr. Aktuğ Ertekin, Ebelik Bölümünden Prof. Dr. Ayden Özkan Çoban, eski Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meryem Eken, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ABD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş, Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Gerçek, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD Dr. Öğretim Üyesi Seher Sarıkaya Karabudak, Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümünden Öğr. Gör. Nazan Öztürk ve Uzman Ebe Hanife Kılcı’dan oluşan ekip ile birlikte başarılı bir şekilde yürütüldü.

 

Gebeler ve Doğacak Bebekler Destek Alması Gereken Öncelikli Gruplar İçinde Yer Almaktadır

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aktuğ Ertekin yaptığı açılış konuşmasında, “Bu bizim kurumumuz için bir eksiklikti, bu tür işlere hep güzel niyetle başlanır ama önemli olan uzun yıllar sürdürebilmektir. Çünkü gebeler ve doğacak bebekler tüm dünyada destek alması gereken öncelikli gruplar içinde yer almaktadır, biz bu etkinliğin başlangıcını yaptık, dilerim ki bu işler kişiye bağlı kalmasın hep devam etsin, kurumumuzda bu eğitim hem toplum adına hem de kurum adına çok uzun yıllar sürsün.”  dedi.

TC Sağlık Bakanlığının 2014 yılındaki kararı uyarınca ülkemizde birçok kamu ve özel kuruluşlarda gebe ve eşlerine eğitim vermeyi amaçlayan sınıflar/okullar açıldığını belirten Prof. Dr. Aktuğ Ertekin sunumunda, “Anne ve bebekler risk altında ve öncelikli hizmet alması gereken bir grup olduğu için eğitim almaları gerektiği düşünülmüştür. Anne ve bebeklerle ilgili eğitim konusu 2001 yılındaki 5. Dünya Perinatal Tıp Kongresi’nde Barselona Anne Hakları Bildirgesi olarak yayınlanmış, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da aynı konu 2008 yılındaki Alma Ata Deklerasyonu ile gündeme alınmıştır. Bu eğitimlerle tüm gebelerin;  doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmaları, bilinçli doğum yapmalarının sağlanması, normal doğum eylemi ve ağrı yönetimi ile yeni rollerini benimsemeleri konularında bilgi ve beceri kazandırılması amaçlanmıştır. Bu yaklaşım toplumumuz tarafından da büyük kabul görmüş ve 2015 yılı sonrasında, 544 bin 556 gebeye eğitim verilmiştir. Eğitimlerde gebelere ve eşlerine; gebelik süreci, doğum ve sonrası, bebek bakımı, korunma yöntemleri ve talep ettikleri her konuda bilgi verilecek şekilde program düzenlenmiştir.  Ayrıca; programa gebelerin kilo dengesine destek olabilecek, doğuma yardımı olabilecek fiziksel aktiviteler de eklenmiştir. Açılışı yapılan Gebe Okulu’muzda eğitimin Ekim ayı içinde başlaması planlanmıştır.”  sözleriyle Gebe Okulu ve uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Aydın halkının Üniversitemizin işlevselliğine yönelik farkındalığını arttırmak amacında olduklarını belirten Gebe Okulu Sorumlu Hemşiresi Hanife Kılcı, “Anne ve baba adaylarının; gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme yönelik bilgi düzeyi ve adaptasyonunu arttırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Gebelikte yaşanılan sorunların erken tespitini sağlayarak, çiftlerin gebelik, ebeveyn olma ve doğum sonrası dönemle ilgili kaygılarını azaltıp özgüvenlerini arttırma amacındayız.”  sözleriyle okulun amaçları hakkında bilgi verdi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık, “Öncelikle bu projeye destek veren herkesi tebrik ediyorum ve Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü “Çok güzel ve özel bir proje, emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Yönetim olarak biz de gerekli desteği vererek ileride daha geniş bir alana taşımak için gerekli çalışmaları yapacağız. Gebe Okulunun, Üniversitemize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 


ADÜ ‘Gebe Okulu’ Açılışı Gerçekleşti : Google'da Ara
ADÜ ‘Gebe Okulu’ Açılışı Gerçekleşti


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  GENÇLİK KOLLARINDAN DANIŞMA HATTI


           Cumhuriyet Halk Parti Efeler Gençlik Kolları Üniversite adayları için danışma hattı açtı.   Tercih Danışma hattı ile gen&cce

  GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA 1 MİLYON


         Üniversite sınavında ilk 80 bine giren ve ilk 5 tercihinde maden, jeoloji veya cehver hazırlama mühendisliklerinden birini tercih eden ve yerleşen &ou

 
Aydın Hava Durumu

Cuma Sıcak Sıcak 39°C 24°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Pazar Sıcak Sıcak 38°C 22°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 96 - Başarı Buluyorum.
% 40 √ Toplam : 104 - Başarısız Buluyorum.
% 24 √ Toplam : 60 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim