Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
AYDINDA CAN DOSTLARI SEVGİ VE MAMAYA
Koçarlı MYO Kariyer Günleri Gerçekleşti
ADÜ İLE KENT A.Ş ARASINDA İŞ
EFELERDEN EĞİTİME DESTEK SÜRÜYOR
Yerli ve milli iletişim platformlarının kullanılması


Yıldız, deniz patlıcanı avcılığını TBMM’ye taşıdı - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
YILDIZ, DENİZ PATLICANI AVCILIĞINI TBMM’YE TAŞIDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 15-11-2020 / 22-05

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Yıldız, deniz patlıcanı avcılığını TBMM’ye taşıdı

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Didim ve açıklarında serbest bırakılan deniz patlıcanı avcılığını meclise taşıdı. Meclis kürsüsünde konuyu dile getiren Yıldız, deniz patlıcanı avcılığının denizi kirlettiğini ifade edip bakanlık düzeyinde çalışma yapılarak bunun önlenmesini istedi. 

Didim ve açıklarında serbest bırakılan deniz patlıcanı avcılığını TBMM’ye taşıyan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, mecliste yaptığı konuşmada sorunu dile getirdi.

Hüseyin Yıldızın Konuşması Şöyle:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.
    Değerli milletvekilleri, bu madde çekildi ama en önemli konuyu demin söylemiştik, turizm konusu. Biliyorsunuz -her dönemde- o geçen sene 34,5 milyar dolar turizm geliri geldi ve dış açığın yüzde 90’ını turizmden gelen gelirle kapattınız. Bu sene Covid’den dolayı turizm kötüye gitti ama en büyük kötülüğü de biz kendi kendimize yapıyoruz.
    Değerli milletvekilleri, özellikle AKP’nin grup başkan vekillerine seslenmiyorum. Ben Aydın Milletvekiliyim, Aydın’ın bir köşesinin yüzde 50’si turizm kaynağından geçinen bir ilçede yaşıyorum, Didim ilçesi. Didim ile Akbük’ü arasında şu an 400-500 tane tekne çalışıyor. Sebebi ne biliyor musunuz? Tarım Bakanının izniyle deniz patlıcanları topluyorlar. Deniz patlıcanları ne işe yarıyor biliyor musunuz arkadaşlar? Normalde bir tane deniz patlıcanı yani size gösterdiğim şu deniz patlıcanı yılda 120 bin ila 150 bin ton deniz altındaki kumu temizliyor yani denizi temiz bırakıyor. Bunun toplam yılda Türkiye’den Çin’e ihracatımız 3 milyon dolar arkadaşlar. Bizim -tekrar ediyorum- sadece bizim Didim’de yılda turizmden gelirimiz 500 milyon dolar. Eğer siz Tarım Bakanı olarak bu firmaya izin verirseniz iki yıl içerisinde Didim Altınkum’da, Akbük’de -toplam 38 tane koyumuz var- hiçbirisinde denize giremezsiniz değerli arkadaşlarım. Böyle bir şey olabilir mi? Bir Tarım Bakanı bu işi bilmeden izin veriyor 2 tane şirkete, o şirket 300-400 tane tekneyle dünden beri Didim’i yerle bir ediyor. Demin Belediye Başkanı Deniz Atabay beni aradı, konuştuk. "Sayın Vekilim, 400 tane tekne şu an gece gündüz çalışıyor." Değerli arkadaşlar, 3 milyon dolar bir firma kazanacak diye her yıl 500 milyon dolar gelir gelen bir yere katliam yaşatıyorsunuz. Onun için ben özellikle AK PARTİ’nin grup başkan vekillerinden rica ediyorum. Bir an önce şu İçişlerine bağlı... Yani sizin Tarım Bakanınız maalesef Türkiye’nin Tarım Bakanı değil, bunu defalarca burada izah ettim. Maalesef yabancı şirketlerin danışmanlığını yapan bir Bakan çünkü tarımla ilgili girdileri, çıktıları dış ülkelerin ticaretle uğraşan bütün şirketleri veriyor arkadaşlar. Lütfen bir an önce, bu geceden itibaren bu sorunu çözün değerli arkadaşlar.
    Değerli arkadaşlar, demin yine turizmle ilgili... Arkadaşlar burada erteleme yapıyor ama maalesef Turizm Bakanı kendi şirketlerine ait kiralanmış otellerin kiralarını erteliyor. Siz Didim’e, Kuşadası’na, Aydın esnafına gidip sordunuz mu? Küçük esnafın hiçbir kirası, bir elektrik, bir vergisi veya bir banka borcu ertelenmedi. Önemli olan küçük KOBİ’lerin desteklemesi gerekiyor. Aksi takdirde, önümüzdeki dönemde turizme hizmet edecek bir tane esnaf bulamazsınız.
    Onun için, özellikle, bir, bu deniz patlıcanlarını hemen durdurmanız gerekiyor. Acilen Bakanınızı arayın. İki, deniz patlıcanlarından sadece yılda 3 milyon dolar ihracat edeceğiz diye 500 milyon doları göz göre göre çöpe atmayın. Didim’de yaşayanlar değil sadece, yılda 500 milyon insan turizmle Didim’e gelip ve denize giriyor. Bunu yaptığınız takdirde, yarın burada denize girme şansımız yok. Bu nedenle, özellikle AKP’nin milletvekilleri, Aydın milletvekilleri; rica ediyorum, bir an önce bu cinayeti durdursunlar. Aksi takdirde, samimi söylüyorum, önümüzdeki dönemde, yani önümüzdeki yazın Didim’e geldiğinizde hiçbirinizin denize girme şansı yok ve her taraf leş gibi kokar. Bu nedenle, lütfen özellikle rica ediyorum. AK PARTİ’nin milletvekilleri bu işe el atsın ve hemen o tekneleri Akbük Koyu’ndan ve Didim Koyu’ndan çeksinler.
    Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
    Deniz patlıcanı nedir, yenilir mi? Deniz patlıcanı avlamak neden yasaktır?  - Takvim

    HÜSEYİN YILDIZ (Aydın) - Grup Başkan Vekiline teşekkür ediyorum.
    Bizim, Didim’de arıtma sorunumuz yok. Cumhuriyet Halk Partili belediye olarak Didim’de yapılan arıtma yirmi yıl, otuz yıl bile yeterli oluyor. Şu an Didim Akbük tarafında kanalizasyondan denize giden herhangi bir şeyimiz yok ama sıkıntı şurada: Sayın Grup Başkan Vekilinin haberi yok, maalesef Tarım Bakanlığı izin vermiş 2 firmaya. O firma da -aşağı yukarı- diğer alt firmalara yetki vermiş. Arayabilirler; Didim’de Akbük koyları arasında 500 tane tekne çalışıyor şu an, 500 tekne. Acilen durdurulması gerekiyor; aksi takdirde, samimi söylüyorum, bir daha böyle 65 milyar değil de 10 milyar dolar bile bulamayız.
    İlgilendikleri için de AK PARTİ Grup Başkan Vekiline teşekkür ediyorum.


Yıldız, deniz patlıcanı avcılığını TBMM’ye taşıdı : Google'da Ara
Yıldız, deniz patlıcanı avcılığını TBMM’ye taşıdı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  AYDINDA CAN DOSTLARI SEVGİ VE


         Aydın’da sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından Haykonfedin organizasyonu,hayvanseverler, İl Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğ&

  14 YILDA 43 MİLYON HEKTAR


         Yapılan yanlış tarım politikaları, kâr hırsı ile yok edilen alanlar, kapitalist sisteme kurban edilen binlerce hektarlık alanlar ile ekolojik denge yok edilmey

 
Aydın Hava Durumu

Pazar Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 9°C

Pazartesi Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 9°C

Salı Yağışlı Yağışlı 16°C 10°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 34 √ Toplam : 175 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 271 - Başarısız Buluyorum.
% 16 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim