Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
TİRYAKİ; AZERBAYCAN YALNIZ DEĞİLDİR
TÜRKİYE İLAÇ KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYA
GERGA ANTİK KENTİNDE İLK KAZI ÇALIŞMASI
AYDEM ’SIFIR ATIK BELGESİ’ ALMAYA HAK
EFELERDE EĞİTİME DEV ADIM


Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
EKOLOJİ BİRLİĞİ’NDEN HAKSIZ CEZAYA TEPKİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 11-06-2020 / 15-22

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki
Kuyucak ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler yükseldi. Konuyla ilgili yetkilileri hukuksuz faaliyetler içindeki JES firmalarını cezalandırmayıp, direnen halka para cezası keserek halka gözdağı vermekle eleştiren Ekoloji Birliği, yetkilileri adalete davet ederek “para cezaları geri alınsın” çağrısında bulundu. 

JES firmalarının hukuk dışı girişimleri ile adeta JESlerin işgali altına giren Aydın ilinde, Kuyucular ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler yükseldi. Konuyla ilgili yetkilileri hukuksuz faaliyetler içindeki JES firmalarını cezalandırmayıp, direnen halka para cezası keserek halka gözdağı vermekle eleştiren Ekoloji Birliği, yetkilileri adalete davet ederek “para cezaları geri alınsın” çağrısında bulundu. Ekoloji Birliği, açıklamasında haklı bir davanın para cezaları ile durdurulamayacağı, halkın yıldırılamayacağını ifade etti. 

AYÇEP’in ve direnen halkın yannda olduklarını bildiren Ekoloji Birliği‘nin açıklaması şöyle;

HUKUKSUZ JES’LERE KARŞI MÜCADELE MEŞRU BİR HAKTIR, CEZALAR GERİ ALINSIN!

Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. (KARKEY), Aydın ilinin  Kuyucular Köyü yakınlarında bir jeotermal kaynak arama faaliyeti yürütmek istemektedir.  Firmanın halihazırda Umurlu’da iki adet jeotermal enerji santralı bulunmaktadır.  Firmanın faaliyette bulunmak istediği alan köylülerin ekip biçtiği tarım alanları içerisinde, mandalina bahçelerine, zeytinliklere bitişiktir ve Koçak Çayı kenarındadır. Köyün mezarlığı ve evleri de sondaj alanına çok yakındır. Köylüler sondaj alanına yakın bir yere direniş çadırlarını kurarak projeye tepkilerini göstermiştir. Firma bu süreçte faaliyete başlayamamıştır. Ancak KOVİD-19 pandemi sürecini fırsat bilen şirket iş makinalarını taşıyarak faaliyete başlamıştır. Firma’nın usulsüz bir şekilde çalışmaya başlama girişimlerine köylüler tepki göstermiş ve arbede yaşanmıştır. KARKEY A.Ş., sondaj alanına atık havuzu yapmış, yeterli önlem almadan faaliyete geçmiştir. Akışkan atığın dere kenarından dere suyuna karıştırıldığı tespit edilmiş, görüntülenmiş ve ilgili mercilere şikayet edilmiş ancak ne yazık ki yetkiler tarafından hiçbir işlem yapılmamıştır. Firma pervasızca faaliyetine devam etmektedir.  AYÇEP, bu süreçteki tüm yapılan hukuksuzluklar için gerekli yasal girişimleri başlatmıştır. Ancak firma bu yasal girişimlerin sonucunu beklemeden faaliyetini sürdürmektedir. 

Aydın ilinde faaliyet gösteren jeotermal enerji santrallarının zararlarını gören ve yaşayan köylülerin söz konusu projeye rızaları yoktur. Kendilerine sorulmadan yapılmak istenen ve yaşam alanlarını zehirleyecek olan bu projeye karşı çıkmaktadırlar.  Firmanın bu alanda çalışmasını istemeyen ve direnen başta kadınlar olmak üzere köylülere ve AYÇEP yöneticilerine idari para cezaları kesilmiştir. Efeler Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten, sosyal mesafeye uymamak, maske takmamak vb. gerekçelerle 35 köylüye 3150’şer TL idari para cezası kesmiş bulunmaktadır.

YETKİLİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bu cezaların esas gerekçesi kadınların ve köylülerin mücadele kararlılıklarını kırma çabasıdır.  Bursa-Kirazlıyayla’da yaşam alanlarına sahip çıkan köylü kadınların ifadeye çağrılarak denetimli serbestlik ile cezalandırılmaları, Çanakkale-Kirazlı’da yaşam savunucularına 100 bin TL’ye varan para cezaları ve gözaltı girişimleri aynı baskıcı anlayışın ürünüdür.

Covid-19 pandemi sürecinde vatandaşın evden çıkamamasını fırsat bilen iktidar, maden ve enerji şirketlerinin faaliyetlerini ekonomik paketlerle desteklerken halkı ve köylüleri açlığa mahkum etmiştir. Pandemi süreci ekolojik yıkım projeleri için bir fırsat olmuştur.  Bu süreçte kamu ve halk yararı hiçe sayılmış ve sermayenin çıkarları gözetilmiştir.

Aydın Kuyucular ve Beyköy köylüleri 11 Haziran 2020 günü (bugün) Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, gerçekte kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklardır. Ekoloji Birliği olarak; Kuyucular ve Beyköy köylüleri ve bileşenimiz AYÇEP’in yanındayız. Baskılar ve cezalar bizleri asla yıldıramayacak, mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.


Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki : Google'da Ara
Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  AYDIN "HAYRETTİN KARACA VERİMLİLİK ÖDÜLÜNÜ


           Cennet Vatanımız Türkiye’nin 81 ilinden gelen, 400’ün üzerinde TEMA Vakfı gönüllüleri buluştu. TEMA Vakfı 2019-202

  ANIT AĞACIN YANINDAKİ RUHSATSIZ VİLLA


         Kuşadasında 1500 yıllık anıt ağacın 40 cm yanına yapılan ruhsatsız villa yıktırıldı. Kuşadası EKODOST derneğinden yapılan açıklama şöyle:  Ge&

 
Aydın Hava Durumu

Çarşamba Az Bulutlu Az Bulutlu 30°C 19°C

Perşembe Az Bulutlu Az Bulutlu 30°C 15°C

Cuma Az Bulutlu Az Bulutlu 31°C 17°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 38 √ Toplam : 126 - Başarı Buluyorum.
% 38 √ Toplam : 126 - Başarısız Buluyorum.
% 25 √ Toplam : 82 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim